Čtvrtek, 13 června, 2024

Ivan Sidorenko: Jak se z umělce stal nejlepší odstřelovač a démon okupované Moskvy

Mohlo by vás zajímat

Ivan Michajlovič Sidorenko vyměnil malířskou paletu a štětce za zbraň značky Mosin-Nagant a s pěti sty mrtvými nepřáteli se stal se nejúspěšnějším sovětským odstřelovačem všech dob.

- Reklama -

Ivan Sidorenko se narodil v rolnické rodině ve smolenské oblasti v září 1919. Po absolvování místní školy se zapsal na malířskou akademii v Moskvě. Byl velmi zručným kreslířem a doufal, že se v budoucnu bude živit uměním. Vnímavý a nadaný chlapec patřil v ročníku k nejlepším a krom talentu vynikal i mimořádnou houževnatostí. Umění byl celý jeho život.

Přišla válka a povolávací rozkaz

Do osudu nadaného studenta zasáhla válka. V roce 1939 byl odveden do Rudé armády. Stal se členem minometné jednotky. Podobný zápal jako projevoval před válkou pro umění, předvedl i v armádních záležitostech. Jeho nadřízení brzy pochopili, že hodnota mladého vojáka zdaleka nespočívá jen v nabíjení, vykládání a přebíjení minometů.

Sidorenkova jednotka byla v roce 1941 vyslána, aby se zúčastnila bojů o Moskvu. Ivan se nespokojil s rozkazy velitelů a rozhodl se, že se s Němci vypořádá po svém. V čase volna vyrážel na dostřel k německým jednotkám a začal nacistické vojáky lovit na vlastní pěst.

Odstřelovač – samouk se stal postrachem Němců v Moskvě


Sidorenko používal pušku Mosin-Nagant, která patřila k běžné výbavě ruských vojáků. Byla to velmi dobrá a spolehlivá zbraň. Střílela náboji 7,62x54R a mohla vypálit až pět střel bez dalšího nabití. Mosin-Nagant dokázal přesně trefit cíl na vzdálenost půl kilometru.

Sidorenkův Mosin by vybaven teleskopickým zaměřovačem, což zvyšovalo přesnou vzdálenost dostřelu až na 870 metrů. Ačkoli Sidorenko neměl žádný specifický výcvik, stal se špičkovým odstřelovačem. Měl neuvěřitelně přesnou mušku, přirozený instinkt zabijáka a dokázal zachovat ledově chladnou hlavu i v nejtěžších situacích.

Sidorenkovi však lov jednotlivých německých vojáků začal být málo. Začal se zaměřovat na německé cisterny a zásobovací vozidla, která likvidoval výbušnými náboji. Brzo se v ulicích Moskvy začalo mluvit o smrtícím přízraku, který se vynoří, způsobí smrt a zkázu a zase zmizí ve tmě. Sidorenko likvidoval s neuvěřitelnou přesností jeden cíl za druhým.

Sidorenkova sláva rostla

Statečnosti, výkonnosti a samostatnosti mladého vojáka si brzy všimli sovětští velitelé. Byl vyřazen ze své minometné jednotky, aby se mohl soustředit výhradně na úkol odstřelovače. Nejen, že dostával úkoly na likvidaci cílů v ulicích Moskvy, ještě se věnoval výcviku dalších odstřelovačů.

Sidorenko se řídil heslem „jeden výstřel, jeden sestřel“. V tom duchu vyučoval i své svěřence. Za nejlepší metodu výcviku považoval praxi. Vždy s sebou do terénu bral jednoho z nich a vysvětloval jim vše přímo na místě.

Vážné zranění ukončilo kariéru odstřelovače

Jak rostla Sidorenkova sláva, zvyšovaly se i jeho hodnosti. Záhy se stal zástupcem velitele 1122. střeleckého pluku, s nímž bojoval v 1. pobaltském frontu. Čím dál víc času trávil výcvikem odstřelovačů a méně času tím, že by sám chodil do akcí. Přesto však byl během svého působení na frontě byl mnohokrát zraněn. Obzvláště vážné zranění utrpěl v Estonsku v roce 1944. To ukončilo jeho kariéru aktivního odstřelovače. Zbytek války strávil v nemocnici a zotavoval se.

Jakmile se Sidorenko ze svých zranění vylízal, dostal ocenění Hrdina Sovětského svazu. Za své armádní kariéry sprovodil ze světa neuvěřitelných 500 nepřátel, což ho řadí na první místo v žebříčku sovětských odstřelovačů.

Po válce se nevěnoval armádní kariéře a nevrátil se ani ke své původní vášni – malování. Pracoval jako vedoucí v uhelném dole. Prožil poklidný zbytek života. Zemřel v roce 1994 obklopen rodinou a přáteli.

Zdroj:

Security magazín, warhistoryonline.com, allthatsinteresting.com, Wikipedie

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -