Úterý, 23 července, 2024

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Mohlo by vás zajímat

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

- Reklama -

Když Frederic Chopin v devětatřiceti letech ve Francii zemřel, na smrtelné posteli pronesl své slavné poslední přání. Jak znělo? Chtěl, aby mu jeho srdce vyřízli z těla a poslali ho do Polska.

Frederic Chopin trpěl tafefobií, strachem z pohřbení zaživa. Tento strach se týkal i možného pohřbení jeho srdce, které považoval za symbol své živé duše. V hrůze z toho, že se probudí ve vlastní rakvi, naléhal na svou sestru Ludvicu: „Přísahej, že ho vyříznou, aby mě nepohřbili zaživa.“

Toto poslední morbidní přání odstartovalo fascinující sérii událostí spojených s Chopinovým srdcem, která trvá již více než 170 let. Jeho tělo pohřbili sice na pařížském hřbitově Père Lachaise, ale jeho poslední přání ze smrtelné postele se nakonec splnilo. Srdce opravdu vyjmuli z těla hudebního génia, a zapečetili ho ve sklenici s koňakem.

Chopinovo srdce se za války stalo trofejí důstojníka SS

Srdce Frederica Chopina jeho sestra Ludovica propašovala do Varšavy, která tehdy byla pod nadvládou carského Ruska. Klidu se tam ale „duše“ hudebníka nedočkala. Jeho srdce se štěstím přežilo dvě světové války.

Během nacistické okupace Německa, kdy se Chopin stal symbolem polského nacionalismu, jeho srdce nacisté vzali z kostela a darovali ho Erichu von dem Bach-Zelewskému, vysoce postavenému důstojníkovi SS, který údajně zbožňoval Chopinovu hudbu.

Po druhé světové válce Německo srdce vrátilo na sloup kostela, kde zůstalo nedotčené dalších více než 70 let.

Analýza pomohla pochopit, jak Frederic Chopin zemřel

Klidné období Chopinov naloženého srdce se změnilo jedné noci v roce 2014, kdy skupina vědců dostala povolení krátce prohlédnout nádobu v kryptě ve snaze určit příčinu hudebníkovy smrti. Skupina vědců pořídila stovky snímků, aby provedli co nejlepší vizuální analýzu Chopinova orgánu.

Vědci pod vedením Michala Witta z Ústavu genetiky člověka Polské akademie věd dospěli k závěru, že Chopin trpěl dlouhotrvající tuberkulózou a bezprostřední příčinou jeho smrti byla perikarditida neboli zánět blány kolem srdce. Toto onemocnění je vzácné, ale je to „jedna z nejvíce život ohrožujících komplikací tuberkulózy s vysokou úmrtností“, napsal Witt a jeho kolegové k výsledkům svých pozorování.

Zdroj:

NY Times, livescience.com, Washington Post

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.
- Reklama -