Sobota, 25 května, 2024

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Mohlo by vás zajímat

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

- Reklama -

Když Frederic Chopin v devětatřiceti letech ve Francii zemřel, na smrtelné posteli pronesl své slavné poslední přání. Jak znělo? Chtěl, aby mu jeho srdce vyřízli z těla a poslali ho do Polska.

Frederic Chopin trpěl tafefobií, strachem z pohřbení zaživa. Tento strach se týkal i možného pohřbení jeho srdce, které považoval za symbol své živé duše. V hrůze z toho, že se probudí ve vlastní rakvi, naléhal na svou sestru Ludvicu: „Přísahej, že ho vyříznou, aby mě nepohřbili zaživa.“

Toto poslední morbidní přání odstartovalo fascinující sérii událostí spojených s Chopinovým srdcem, která trvá již více než 170 let. Jeho tělo pohřbili sice na pařížském hřbitově Père Lachaise, ale jeho poslední přání ze smrtelné postele se nakonec splnilo. Srdce opravdu vyjmuli z těla hudebního génia, a zapečetili ho ve sklenici s koňakem.

Chopinovo srdce se za války stalo trofejí důstojníka SS

Srdce Frederica Chopina jeho sestra Ludovica propašovala do Varšavy, která tehdy byla pod nadvládou carského Ruska. Klidu se tam ale „duše“ hudebníka nedočkala. Jeho srdce se štěstím přežilo dvě světové války.

Během nacistické okupace Německa, kdy se Chopin stal symbolem polského nacionalismu, jeho srdce nacisté vzali z kostela a darovali ho Erichu von dem Bach-Zelewskému, vysoce postavenému důstojníkovi SS, který údajně zbožňoval Chopinovu hudbu.

Po druhé světové válce Německo srdce vrátilo na sloup kostela, kde zůstalo nedotčené dalších více než 70 let.

Analýza pomohla pochopit, jak Frederic Chopin zemřel

Klidné období Chopinov naloženého srdce se změnilo jedné noci v roce 2014, kdy skupina vědců dostala povolení krátce prohlédnout nádobu v kryptě ve snaze určit příčinu hudebníkovy smrti. Skupina vědců pořídila stovky snímků, aby provedli co nejlepší vizuální analýzu Chopinova orgánu.

Vědci pod vedením Michala Witta z Ústavu genetiky člověka Polské akademie věd dospěli k závěru, že Chopin trpěl dlouhotrvající tuberkulózou a bezprostřední příčinou jeho smrti byla perikarditida neboli zánět blány kolem srdce. Toto onemocnění je vzácné, ale je to „jedna z nejvíce život ohrožujících komplikací tuberkulózy s vysokou úmrtností“, napsal Witt a jeho kolegové k výsledkům svých pozorování.

Zdroj:

NY Times, livescience.com, Washington Post

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -