Sobota, 20 dubna, 2024

Kouření marihuany škodí srdci stejně jako kouření cigaret, zjistili vědci

Mohlo by vás zajímat

Odborníci varují, že kouření marihuany není ani o trochu bezpečnější než kouření cigaret. Může se dokonce stát, že si s ním zničíte srdce…

- Reklama -

Kouření marihuany sice možná uleví psychice, ale jinak vašemu tělu nijak zvlášť neprospěje. Dr. Muthiah Vaduganathan, kardiolog z Brigham and Women’s Hospital v Bostonu, upozorňuje: „Marihuana je stále silnější a kouření marihuany s sebou nese mnohá kardiovaskulární zdravotní rizika, která jsou v podstatě stejná jako při kouření tabáku.“

Stejně jako u kouření tabáku jsou při kouření marihuany v největším ohrožení srdce a plíce. „Látky vznikající při spalování, které kuřák tabáku vdechuje, mají velmi podobný profil toxinů jako marihuana, takže potenciální účinky na plíce a srdce mohou být srovnatelné,“ uvedl Vaduganathan podle webu cardiologistnyc.com ve svém článku uveřejněném v magazínu Journal of the American College of Cardiology.

Nebezpečí kouření marihuany

Vaduganathanův výzkumný tým zjistil, že konzumenti konopí obvykle kouří méně než ti, kteří si dopřávají tabákové výrobky. Zjistil však, že „větší objemy šluků a delší doba zadržení dechu“ u uživatelů marihuany znamenají delší vystavení plic škodlivým chemickým látkám.

Navíc podle vědců mohou sloučeniny v konopí také interferovat s kardiovaskulárními léky – včetně statinů, antiarytmik a beta-blokátorů, které snižují krevní tlak. Vědci tvrdí, že jejich obavy vyvolalo zjištění, že mezi pacienty, kteří utrpěli první srdeční infarkt před 50. rokem věku, bylo jako častý faktor identifikováno kouření marihuany.

Častější sraženiny a křeče koronárních tepen

Kromě toho vědci pod vedením Dr. Carla J. Lavieho – z Institutu Johna Ochsnera pro srdce a cévy v Louisianě – zjistili, že u mladých dospělých, kteří kouřili trávu, se častěji objevují sraženiny a křeče koronárních tepen než u těch, kteří abstinují, informuje nytimes.com.

A průzkum řízený vědci v Austrálii zjistil, že ve srovnání s běžnou populací je u intenzivních uživatelů marihuany zřejmě třikrát vyšší riziko mrtvice, která je pravděpodobně způsobena tím, že marihuana narušuje elektrický systém srdce a způsobuje abnormální srdeční rytmus.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -