Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa je ale iniciační obřad přechodu z chlapce v muže o dost složitější. I když ve skutečnosti „stačí“ zúčastnit se určitého rituálu, často to znamená podstoupit extrémní fyzickou a psychickou bolest.
V jiných dobách a kulturách není „stát se mužem“ tak snadné jako v rozmazlené Evropě, kde dospělost začíná koupí prvního legálního piva a končí hypotékou. Je to ritualizovaná epizoda psychického a fyzického utrpení, rozdíl mezi přijetím a odmítnutím ze strany vlastních lidí a někdy je to i boj se zatraceně velkým lvem pomocí obyčejného oštěpu.
Očista krve (Papua-Nová Guinea)
Kmen Matausa na Papui-Nové Guineji považuje ženskou krev za nečistou. Pevně věří, že aby se jejich chlapci stali skutečnými muži, musí být očištěni od nečistých vlivů, které jim předaly jejich matky.
Starší zahajují rituál očišťování krve tím, že mladým zasvěcencům zasunou do krku dva klacky, což způsobí, že začnou zvracet krev. Poté jim starší vloží do nosních dírek rákos, čímž je přimějí k vypuzení krve i hlenu. Vkládání rákosu sem a tam je prý očistí od nečistých vlivů, které mohli vdechnout ze vzduchu. Nakonec jim stařešinové opakovaně probodávají jazyk nástrojem podobným šípu, čímž vypouštějí nečisté vlivy, které přijali od svých matek. Po absolvování tohoto mučivě bolestivého obřadu se mladí zasvěcenci vracejí do své komunity jako skuteční muži.
Nahé skákání přes býky (Etiopie)
Jednou za generaci provádí kmen Karo iniciační rituál, při kterém musí nazí muži přeskákat několik býků. Zní to jednoduše a zábavně, že? Jenže tak snadné to zase není. Tento zdánlivě slavnostní obřad má hrůzný podtext. I když je muž již dospělý, je v kmeni stále považován za chlapce, pokud neprovedl obřad skoku přes býka. Být chlapcem v kmeni Karo přitom znamená dvě věci. Chlapci se nemohou oženit. A musí své děti zabít.
Děti z kmene Karo, které se narodily předtím, než se jejich otcové zúčastnili iniciačního rituálu, jsou považovány za nemanželské a podle zákonů kmene Karo nemanželské děti nesmějí žít. Tato tradice zabíjení nemanželských dětí se nazývá Mingi. Matky naplní ústa svých dětí hlínou a nechají je v divočině zemřít.
Rukavice plné jedovatých mravenců
Žihadlo jednoho mravence druhu Paraponera clavata, které je považováno za nejbolestivější na světě, způsobuje nepřetržitou palčivou bolest po dobu 24 hodin. Někteří tuto bolest přirovnávají ke střelbě z pistole, z čehož pochází anglický název tohoto mravenčího druhu (bullet ant).
V brazilském národě Satere-Mawe tyto mravence využívají při testech mužnosti. Aby se chlapec stal mužem, nosí rukavici spletenou z listů se stovkami těchto mravenců. Rukavici musí nosit 10 minut 20krát po dobu několika měsíců, aby dokončili iniciační rituál mužství.
Skupinový lov lvů (Keňa a severní Tanzanie)
V kmeni Masajů museli po celá staletí chlapci lovit lvy pouze pomocí holí a štítů. V minulosti museli chlapci dokonce lovit sami. Kvůli klesající populaci lvů se však tato tradice změnila a v nedávné minulosti bylo běžné, že masajští chlapci lovili ve skupinách.
Lov lvů je velmi nebezpečný podnik a právě tento prvek nebezpečí činí z této činnosti vhodný mužský iniciační rituál masajského kmene. Když masajští chlapci lovili lvy, prokázali tím chování, o němž se věří, že je vlastní pouze skutečným mužům – statečnost. Je zajímavé, že masajský kmen nelovil lvy, kteří byli zranění nebo slabí. Také se nelovili lví samice, protože se mezi Masaji věří, že jsou dárkyněmi života.
Dnes Masajové lov lvů nahradili atletickou soutěží, protože se tento druh zvířete stal ohroženým. Někteří Masajové proto lvi dnes chrání.
Věšení těla za dřevěné špejle zvané Okipa

Indiáni kmene Mandan v Severní Dakotě pořádali každé léto náboženský obřad zvaný Okipa, při kterém celý kmen oslavoval stvoření Země. Říkáme celý kmen: ale mladí chlapci se ho nejspíš trochu báli. Každý klučina, kterému bylo kolem osmi let, se musel čtyři dny postit a pak byl mučen. Do řezných ran na zádech, hrudníku a nohou mu starší z kmene zapíchali dlouhé dřevěné špejle a přes ty pak byli chlapci zavěšeni do vzduchu na provazech a zatíženi buvolími lebkami.
Stejně jako u mnoha dalších rituálů v tomto článku šlo o to, vyzkoušet u chlapců jejich práh bolesti. Ti, kteří ji snášeli nejstatečněji, se stali mandanskými vůdci.
Zdroj:
https://list25.com/25-crazy-rites-of-passage/
https://www.mensjournal.com/adventure/manhood-rituals-from-around-the-world/