Pondělí, 22 července, 2024

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Mohlo by vás zajímat

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

- Reklama -

Podle nedávných zpráv se zdá, že se počet cvičených delfínů držených v klecích významně zvýšil, což naznačuje rostoucí závislost na těchto pozoruhodných tvorech. I když delfíni nejsou nasazováni přímo v bojových operacích proti potápěčům, mohou efektivně pomáhat tím, že upozorní své ošetřovatele na přítomnost podvodních vetřelců a případně je označí pro lepší identifikaci. Jejich ohromující plavecké schopnosti je činí nepostradatelnými při rychlém odhalování potápěčů, kteří by jinak mohli zůstat nepovšimnuti.

Delfíni jsou 3x rychlejší než lidští potápeči

Delfíni jsou schopni dosáhnout rychlosti až 29 kilometrů za hodinu ve vodě, dalece tak předčí plavecké schopnosti i nejzručnějších lidských potápěčů, kteří obvykle dosahují rychlostí kolem 10 kilometrů za hodinu. Právě delfíní impozantní rychlost a jejich mimořádná obratnost z nich činí cenné prostředky pro identifikaci potápěčů, kteří by se snažili proniknout na námořní základnu. Podle informací získaných portálem Naval News je nyní nasazeno kolem přístavu až sedm delfínů, kteří mohou být snadno přemístěni na základně pomocí speciálně navržených nosičů na lodích.

Nicméně nasazení delfínů je pouze jedním z prvků obranného systému, který chrání základnu v Sevastopolu. Ruská vojska rovněž implementovala rozsáhlou síť protitorpédových sítí, hlubinných náloží a raketových vrhačů, aby posílila bezpečnost námořních zařízení. V případě, že by potápěči dokázali překonat tyto obranné mechanismy, čelili by bdělým delfínům.

Použití mořských tvorů v rámci vojenských strategií není v případě ruské armády nijak nové. Ve skutečnosti byly pozorovány dřívější případy „špionážních velryb“, které byly podezřelé z přepravy ruského vybavení, pravděpodobně pro účely sledování. Tyto velryby vykazovaly neobvyklou přívětivost k lidem, což vedlo některé k domněnce, že hledaly lidskou pomoc při odstranění svých postrojů. Nicméně jednotlivé země bedlivě střeží detaily podobných vojenských taktik, a je málo dostupných informací ohledně objevů, které byly učiněny různými zeměmi v této oblasti.

Delfíny v armádě využívají i Spojené státy

Je také třeba poznamenat, že Rusko není jedinou zemí, která využívá delfíny pro vojenské účely. Spojené státy například trénují delfíny od šedesátých let k detekci podvodních min a označení jejich polohy pomocí bójí. Používání delfínů v rámci vojenských operací sahá desítky let zpět a zdůrazňuje strategickou hodnotu přisuzovanou těmto vysoce inteligentním a trénovatelným tvorům.

Ačkoli koncept využití delfínů v obranných operacích může na první pohled působit podivně, bližší zkoumání odhaluje jeho praktičnost a účinnost. A skutečnost, že dvě hlavní světové mocnosti začlenily delfíny do svých obranných strategií, svědčí o logickém zdůvodnění tohoto neobvyklého přístupu k zajištění námořní bezpečnosti.

Zdroj:

Guardian, NBC news, navalnews.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.
- Reklama -