Sobota, 25 května, 2024

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Mohlo by vás zajímat

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

- Reklama -

Podle nedávných zpráv se zdá, že se počet cvičených delfínů držených v klecích významně zvýšil, což naznačuje rostoucí závislost na těchto pozoruhodných tvorech. I když delfíni nejsou nasazováni přímo v bojových operacích proti potápěčům, mohou efektivně pomáhat tím, že upozorní své ošetřovatele na přítomnost podvodních vetřelců a případně je označí pro lepší identifikaci. Jejich ohromující plavecké schopnosti je činí nepostradatelnými při rychlém odhalování potápěčů, kteří by jinak mohli zůstat nepovšimnuti.

Delfíni jsou 3x rychlejší než lidští potápeči

Delfíni jsou schopni dosáhnout rychlosti až 29 kilometrů za hodinu ve vodě, dalece tak předčí plavecké schopnosti i nejzručnějších lidských potápěčů, kteří obvykle dosahují rychlostí kolem 10 kilometrů za hodinu. Právě delfíní impozantní rychlost a jejich mimořádná obratnost z nich činí cenné prostředky pro identifikaci potápěčů, kteří by se snažili proniknout na námořní základnu. Podle informací získaných portálem Naval News je nyní nasazeno kolem přístavu až sedm delfínů, kteří mohou být snadno přemístěni na základně pomocí speciálně navržených nosičů na lodích.

Nicméně nasazení delfínů je pouze jedním z prvků obranného systému, který chrání základnu v Sevastopolu. Ruská vojska rovněž implementovala rozsáhlou síť protitorpédových sítí, hlubinných náloží a raketových vrhačů, aby posílila bezpečnost námořních zařízení. V případě, že by potápěči dokázali překonat tyto obranné mechanismy, čelili by bdělým delfínům.

Použití mořských tvorů v rámci vojenských strategií není v případě ruské armády nijak nové. Ve skutečnosti byly pozorovány dřívější případy „špionážních velryb“, které byly podezřelé z přepravy ruského vybavení, pravděpodobně pro účely sledování. Tyto velryby vykazovaly neobvyklou přívětivost k lidem, což vedlo některé k domněnce, že hledaly lidskou pomoc při odstranění svých postrojů. Nicméně jednotlivé země bedlivě střeží detaily podobných vojenských taktik, a je málo dostupných informací ohledně objevů, které byly učiněny různými zeměmi v této oblasti.

Delfíny v armádě využívají i Spojené státy

Je také třeba poznamenat, že Rusko není jedinou zemí, která využívá delfíny pro vojenské účely. Spojené státy například trénují delfíny od šedesátých let k detekci podvodních min a označení jejich polohy pomocí bójí. Používání delfínů v rámci vojenských operací sahá desítky let zpět a zdůrazňuje strategickou hodnotu přisuzovanou těmto vysoce inteligentním a trénovatelným tvorům.

Ačkoli koncept využití delfínů v obranných operacích může na první pohled působit podivně, bližší zkoumání odhaluje jeho praktičnost a účinnost. A skutečnost, že dvě hlavní světové mocnosti začlenily delfíny do svých obranných strategií, svědčí o logickém zdůvodnění tohoto neobvyklého přístupu k zajištění námořní bezpečnosti.

Zdroj:

Guardian, NBC news, navalnews.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.
- Reklama -