Čtvrtek, 13 června, 2024

Petr Veliký zavedl v Rusku daň za vousy, chtěl tak zemi modernizovat

Někdy jsou i dlouhé vousy brzdou pokroku. A Petr Veliký se s tím v Rusku rozhodl na počátku 18. století něco udělat.

Mohlo by vás zajímat

Někdy jsou i dlouhé vousy brzdou pokroku. A Petr Veliký se s tím v Rusku rozhodl na počátku 18. století něco udělat.

- Reklama -

Car Petr Veliký za svého života v podstatě předsedal skutečné módní policii. Byl totiž tak moc odhodlaný modernizovat Rusko podle evropských standardů, že nařídil všem mužům, aby odložili dlouhé kabáty a oholili si vousy.

Bezvlasé krky a tváře byly za jeho dob moderní v západním světě, a tak car nařídil, že všichni jeho poddaní (kromě duchovních a rolníků) musí shodit svá strniště, chmýří, bradky, prostě vše, co si pěstují pod nosem. Petr byl své věci tak oddaný, že dokonce nařídil policejním úředníkům, aby ty, kteří se odmítnou podřídit, oholili osobně.

Když je knír cennější než kůň

Jenže to nešlo jen tak… Vousy měly v ruské historii dlouhou a hrdou tradici. Pro Rusy byly tak důležité, že Ruská pravda (Ruská spravedlnost), řada staroruských zákonů z 12. století, nařizovala, že poplatek za zásah do mužských vousů nebo kníru je čtyřikrát vyšší než trest za krádež koně nebo uříznutí prstu! Vousy byly synonymem mužské cti a mužnosti a byly také úzce spjaty s náboženským přesvědčením – v ruské pravoslavné církvi bylo holení považováno za rouhání.

Petr si proto brzy uvědomil, že politika absolutního holení je velmi nepopulární. Čelil takovému odporu šlechty, rolníků a ruské pravoslavné církve, že byl nucen ustoupit a své nařízení zmírnit.

Pomohla až Kateřina Veliká

Usoudil, že by mohl vydělat peníze pro stát a zároveň umožnit lidem, aby si ponechali vousy, a zavedl proto daň z vousů. Pro šlechtu a obchodníky mohla daň činit až 100 rublů ročně, pro prostý lid byla mnohem nižší – pouhá 1 kopějka. Ti, kdo daň platili, pak dostávali žeton, šlechta stříbrný a prostý lid měděný.

Od roku 1705 si tak všichni Rusové – kromě mnichů a rolníků – museli holit vousy a kníry. Daň zůstávala nepopulární a obtížně vymahatelná, a proto ji nakonec Kateřina Veliká v roce 1772 zrušila.

Zdroj:

Wikipedie, ancient-origins.net, smithonianmag.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -