Úterý, 23 července, 2024

Petr Veliký zavedl v Rusku daň za vousy, chtěl tak zemi modernizovat

Někdy jsou i dlouhé vousy brzdou pokroku. A Petr Veliký se s tím v Rusku rozhodl na počátku 18. století něco udělat.

Mohlo by vás zajímat

Někdy jsou i dlouhé vousy brzdou pokroku. A Petr Veliký se s tím v Rusku rozhodl na počátku 18. století něco udělat.

- Reklama -

Car Petr Veliký za svého života v podstatě předsedal skutečné módní policii. Byl totiž tak moc odhodlaný modernizovat Rusko podle evropských standardů, že nařídil všem mužům, aby odložili dlouhé kabáty a oholili si vousy.

Bezvlasé krky a tváře byly za jeho dob moderní v západním světě, a tak car nařídil, že všichni jeho poddaní (kromě duchovních a rolníků) musí shodit svá strniště, chmýří, bradky, prostě vše, co si pěstují pod nosem. Petr byl své věci tak oddaný, že dokonce nařídil policejním úředníkům, aby ty, kteří se odmítnou podřídit, oholili osobně.

Když je knír cennější než kůň

Jenže to nešlo jen tak… Vousy měly v ruské historii dlouhou a hrdou tradici. Pro Rusy byly tak důležité, že Ruská pravda (Ruská spravedlnost), řada staroruských zákonů z 12. století, nařizovala, že poplatek za zásah do mužských vousů nebo kníru je čtyřikrát vyšší než trest za krádež koně nebo uříznutí prstu! Vousy byly synonymem mužské cti a mužnosti a byly také úzce spjaty s náboženským přesvědčením – v ruské pravoslavné církvi bylo holení považováno za rouhání.

Petr si proto brzy uvědomil, že politika absolutního holení je velmi nepopulární. Čelil takovému odporu šlechty, rolníků a ruské pravoslavné církve, že byl nucen ustoupit a své nařízení zmírnit.

Pomohla až Kateřina Veliká

Usoudil, že by mohl vydělat peníze pro stát a zároveň umožnit lidem, aby si ponechali vousy, a zavedl proto daň z vousů. Pro šlechtu a obchodníky mohla daň činit až 100 rublů ročně, pro prostý lid byla mnohem nižší – pouhá 1 kopějka. Ti, kdo daň platili, pak dostávali žeton, šlechta stříbrný a prostý lid měděný.

Od roku 1705 si tak všichni Rusové – kromě mnichů a rolníků – museli holit vousy a kníry. Daň zůstávala nepopulární a obtížně vymahatelná, a proto ji nakonec Kateřina Veliká v roce 1772 zrušila.

Zdroj:

Wikipedie, ancient-origins.net, smithonianmag.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -