Úterý, 23 července, 2024

Šílený král Karel VI. věřil, že je jeho tělo vyrobené ze skla

Mohlo by vás zajímat

Francouzský král Karel VI. věřil tomu, že je jeho tělo vyrobené ze skla. Proto ho někteří historici označují jako „Karla Šíleného“.

- Reklama -

Urození lidé minulosti často věřili svým představám, kterým by se žádný služebník neodvážil odporovat. A kdyby se v téhle podivné disciplíně uspořádala soutěž, vyhrál by ji francouzský král Karel VI., který věřil tomu, že je ze skla. Proto ho někteří historici označují jako „Karla Šíleného“.

Jednoho horkého srpnového dne roku 1392 pochodoval mladý francouzský král Karel VI (1368-1422) s družinou rytířů a poddaných lesem poblíž Le Mans v severozápadní Francii na výpravě do Bretaně.

V záchvatu šílenství vraždil vlastní rytíře

Maniakální energie třiadvacetiletého panovníka, který se chtěl dostat k nepříteli, dosáhla takového stupně, že když jedno z pážat upustilo kopí, hlasité zařinčení padající zbraně uvrhlo galského panovníka do nekontrolovatelného šílenství. Slepě máchal mečem kolem sebe a podařilo se mu zabít pět vlastních rytířů, než byl stržen z koně a spoután. Nějak tak popsal první psychotickou epizodu tohoto vladaře králův kronikář Religieux de Saint-Denis.

I díky příběhům jako je tento dostal mladý vladař přizvisko „Karel Šílený“. Občas prý nepoznával svou ženu a děti a šíleně je proháněl po paláci. Odmítal i koupání, a to tak moc, že v listopadu 1405 ho do lázně dotáhli násilím, protože se odmítal mýt celých pět měsíců a tělo měl pokryté infikovanými boláky a všude měl vši. Dost absurdní také bylo, když předstíral, že je vlk a honil po hradě služebnictvo nebo stráže.

Oděv vyztužený železnými tyčemi

Jeho šílenost dostoupila vrcholu, když začal věřit tomu, že je jeho tělo ze skla. Aby ochránil své křehké tělo, oblékal se do speciálního vyztuženého oděvu. V obavách, že se při jejich doteku roztříští, navíc zakázal svým dvořanům, aby se k němu přibližovali.

„Jeho nemoc se den ode dne zhoršovala, až se mu úplně vytratila mysl. Někdy si myslel, že je ze skla, a nenechal na sebe sáhnout. Nechal si do oděvu vložit železné tyče a všemožně se chránil, aby neupadl a nerozbil se,“ napsal o něm budoucí papež Pius II..

Tato iluze mu také bránila v tom, aby vstoupil na jakékoliv bitevní pole, protože byl příliš cenný na to, aby ho někdo ohrožoval mečem. Nikdo se mu neodvážil postavit tváří v tvář, protože by každého takového odvážlivce nechal zabít. V roce 1422 byl Karel VI. už skutečně ztracený ve svém šílenství a nebyl schopen identifikovat svět kolem sebe, dokonce nepoznával ani královskou rodinu. V tom samém roce zemřel.

Zdroj:

history.co.uk, BBC, daily.jstor.org

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -