Čtvrtek, 23 ledna, 2025

Voisin III: Válečný letoun, který jako první sestřelil nepřítele ve vzduchu

Mohlo by vás zajímat

Z dnešního pohledu může letoun Voisin III vypadat tak trochu legračně. Pravdou ale je, že tenhle stroj se v říjnu 1914 stal prvním letadlem v první světové válce, které vyhrálo vzdušný souboj a sestřelilo nepřátelské letadlo.

- Reklama -

Letoun Voisin III vytvořili bratři Gabriel a Charles Voisinové. Jak už název napovídá, byl třetím leteckým produktem téhle bratrské dvojice. Voisin I byl v roce 1912 jejich prvním počinem v oblasti vojenských letadel a trvalo jim dva roky, než jej v roce 1914 přetvořili na Voisin III. Tenhle letoun byl v dobách 1. světové války překvapivě účinný. Jen než skončila, vyrobilo se na 1350 Voisinů III. Nesloužily jen ve francouzské Aéronautique Militaire a francouzském námořnictvu – létaly ve 12 dalších zemích, včetně Velké Británie, Ruského impéria, Itálie a Spojených států.

Tlačný dvouplošník vyrobený z lehké ocelové kostry se s ohledem na svou všestrannost používal jak k průzkumu, tak k leteckému výcviku. Ale hlavně: stal se jedním z prvních speciálních bombardérů na světě. Letoun pojal pumový náklad o hmotnosti přibližně 150 kilogramů! Voisin III se stal součástí francouzské bombardovací strategie, když země jako první zorganizovala na západní frontě specializované bombardovací jednotky. Dne 14. srpna 1914 byla flotila Voisinů vyslána k útoku na německé závěsníky vzducholodí, což byl pravděpodobně vůbec první organizovaný bombardovací útok v historii.

Slavná noc u Remeše

Mezi další využití Voisinu III patřilo využívat stroj jako klasický útočný letoun. Což nakonec vedlo k tomu, že za několik měsíců války se Voisin III stal prvním letounem, který sestřelil nepřítele na obloze.

Nad Jonchery u Remeše se seržant Joseph Frantz a desátník Louis Quénault stali francouzskými hrdiny, když palbou z kulometu zachytili německý stroj Aviatik B.II. Do historie se tenhle souboj zapsal jako první válečný sestřel ze vzduchu na světě.

Letoun doplatil na válečný vývoj

Válka však pokračovala a s ní i technologický pokrok. Německo začalo přicházet s vlastními stíhacími letouny a Francie přestala mít ve vzduchu výhodu. Voisin byl stále zranitelnější, a tak ho bylo zapotřebí nakonec vyměnit. Stroj nahradily jeho novější modely, jako Voisin V a Voisin VIII, které úspěšně odolávaly útokům nepřítele.

V roce 1916 se nakonec výroba tohoto typu letadla zastavila úplně. Přesto by se na jeho úspěchy nemělo zapomínat.

Zdroj:

Wikipedie, pilotspost.co.za, acepilots.com, alchetron.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.
- Reklama -