Sobota, 20 dubna, 2024

Voisin III: Válečný letoun, který jako první sestřelil nepřítele ve vzduchu

Mohlo by vás zajímat

Z dnešního pohledu může letoun Voisin III vypadat tak trochu legračně. Pravdou ale je, že tenhle stroj se v říjnu 1914 stal prvním letadlem v první světové válce, které vyhrálo vzdušný souboj a sestřelilo nepřátelské letadlo.

- Reklama -

Letoun Voisin III vytvořili bratři Gabriel a Charles Voisinové. Jak už název napovídá, byl třetím leteckým produktem téhle bratrské dvojice. Voisin I byl v roce 1912 jejich prvním počinem v oblasti vojenských letadel a trvalo jim dva roky, než jej v roce 1914 přetvořili na Voisin III. Tenhle letoun byl v dobách 1. světové války překvapivě účinný. Jen než skončila, vyrobilo se na 1350 Voisinů III. Nesloužily jen ve francouzské Aéronautique Militaire a francouzském námořnictvu – létaly ve 12 dalších zemích, včetně Velké Británie, Ruského impéria, Itálie a Spojených států.

Tlačný dvouplošník vyrobený z lehké ocelové kostry se s ohledem na svou všestrannost používal jak k průzkumu, tak k leteckému výcviku. Ale hlavně: stal se jedním z prvních speciálních bombardérů na světě. Letoun pojal pumový náklad o hmotnosti přibližně 150 kilogramů! Voisin III se stal součástí francouzské bombardovací strategie, když země jako první zorganizovala na západní frontě specializované bombardovací jednotky. Dne 14. srpna 1914 byla flotila Voisinů vyslána k útoku na německé závěsníky vzducholodí, což byl pravděpodobně vůbec první organizovaný bombardovací útok v historii.

Slavná noc u Remeše

Mezi další využití Voisinu III patřilo využívat stroj jako klasický útočný letoun. Což nakonec vedlo k tomu, že za několik měsíců války se Voisin III stal prvním letounem, který sestřelil nepřítele na obloze.

Nad Jonchery u Remeše se seržant Joseph Frantz a desátník Louis Quénault stali francouzskými hrdiny, když palbou z kulometu zachytili německý stroj Aviatik B.II. Do historie se tenhle souboj zapsal jako první válečný sestřel ze vzduchu na světě.

Letoun doplatil na válečný vývoj

Válka však pokračovala a s ní i technologický pokrok. Německo začalo přicházet s vlastními stíhacími letouny a Francie přestala mít ve vzduchu výhodu. Voisin byl stále zranitelnější, a tak ho bylo zapotřebí nakonec vyměnit. Stroj nahradily jeho novější modely, jako Voisin V a Voisin VIII, které úspěšně odolávaly útokům nepřítele.

V roce 1916 se nakonec výroba tohoto typu letadla zastavila úplně. Přesto by se na jeho úspěchy nemělo zapomínat.

Zdroj:

Wikipedie, pilotspost.co.za, acepilots.com, alchetron.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -