Úterý, 23 července, 2024

Voisin III: Válečný letoun, který jako první sestřelil nepřítele ve vzduchu

Mohlo by vás zajímat

Z dnešního pohledu může letoun Voisin III vypadat tak trochu legračně. Pravdou ale je, že tenhle stroj se v říjnu 1914 stal prvním letadlem v první světové válce, které vyhrálo vzdušný souboj a sestřelilo nepřátelské letadlo.

- Reklama -

Letoun Voisin III vytvořili bratři Gabriel a Charles Voisinové. Jak už název napovídá, byl třetím leteckým produktem téhle bratrské dvojice. Voisin I byl v roce 1912 jejich prvním počinem v oblasti vojenských letadel a trvalo jim dva roky, než jej v roce 1914 přetvořili na Voisin III. Tenhle letoun byl v dobách 1. světové války překvapivě účinný. Jen než skončila, vyrobilo se na 1350 Voisinů III. Nesloužily jen ve francouzské Aéronautique Militaire a francouzském námořnictvu – létaly ve 12 dalších zemích, včetně Velké Británie, Ruského impéria, Itálie a Spojených států.

Tlačný dvouplošník vyrobený z lehké ocelové kostry se s ohledem na svou všestrannost používal jak k průzkumu, tak k leteckému výcviku. Ale hlavně: stal se jedním z prvních speciálních bombardérů na světě. Letoun pojal pumový náklad o hmotnosti přibližně 150 kilogramů! Voisin III se stal součástí francouzské bombardovací strategie, když země jako první zorganizovala na západní frontě specializované bombardovací jednotky. Dne 14. srpna 1914 byla flotila Voisinů vyslána k útoku na německé závěsníky vzducholodí, což byl pravděpodobně vůbec první organizovaný bombardovací útok v historii.

Slavná noc u Remeše

Mezi další využití Voisinu III patřilo využívat stroj jako klasický útočný letoun. Což nakonec vedlo k tomu, že za několik měsíců války se Voisin III stal prvním letounem, který sestřelil nepřítele na obloze.

Nad Jonchery u Remeše se seržant Joseph Frantz a desátník Louis Quénault stali francouzskými hrdiny, když palbou z kulometu zachytili německý stroj Aviatik B.II. Do historie se tenhle souboj zapsal jako první válečný sestřel ze vzduchu na světě.

Letoun doplatil na válečný vývoj

Válka však pokračovala a s ní i technologický pokrok. Německo začalo přicházet s vlastními stíhacími letouny a Francie přestala mít ve vzduchu výhodu. Voisin byl stále zranitelnější, a tak ho bylo zapotřebí nakonec vyměnit. Stroj nahradily jeho novější modely, jako Voisin V a Voisin VIII, které úspěšně odolávaly útokům nepřítele.

V roce 1916 se nakonec výroba tohoto typu letadla zastavila úplně. Přesto by se na jeho úspěchy nemělo zapomínat.

Zdroj:

Wikipedie, pilotspost.co.za, acepilots.com, alchetron.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -