Pondělí, 15 dubna, 2024

Ukrajinci proti Rusům využívají i slavný kulomet Maxim, který vznikl v 19. století

Mohlo by vás zajímat

Ukrajinci sice disponují množstvím moderních zbraní od svých západních spojenců, ale to jim nebrání v tom, aby používali také kulomety Maxim, které byly vytvořeny v roce 1884 a poprvé použity v akci během první světové války.

- Reklama -

Ruská invaze na Ukrajinu vedla ke vzkříšení několika zastaralých zbraní obou národů. Některé mají stále dostatek razance, ale jiné jsou již nepoužitelné. Kulomet M1910 Maxim je jednou z mála zbraní, které i přes svůj pokročilý věk stále najde na frontě využití.

Jak ukazují některá videa z bojů, steampunkem inspirovaný Maxim M1910, který váží 68 kg a má pancéřový štít namontovaný na unikátním dvoukolovém držáku, Ukrajinci podomácku upevnili na moderní auto, čímž umožnil jeho přesuny i manévrování osádkou zbraně. Podle ruských médií to jen ukazuje, jak zoufalí Ukrajinci ve skutečnosti jsou… Ale je to opravdu tak?

Ukrajinci M1910 používají proti Rusům už od roku 2016

Na jednom starém videu, které bylo poprvé odvysíláno v rámci jednoho z dílů ukrajinského Channel 5. a které koluje po sociálních sítích nejméně od 31. ledna 2020, je vidět příslušník ukrajinské armády, jak obsluhuje kulomet M1910 na blíže neurčeném místě v Luhanské oblasti. Na vozidlo Iž-2715 Ukrajinci nedávno namontovali kulomet Maxim z varianty 1910.

Vzhledem k tomu, že obě země během tohoto tříměsíčního konfliktu tak či onak používaly k vyzbrojení svých sil velmi starou výzbroj, není vlastně použití zastaralých zbraní jako je Maxim M1910 ničím překvapivým.

Rusové mají ve výbavě pušky z roku 1800

Ruská armáda je zase obviňována z toho, že svým rekrutům poskytla pušky Mosin-Nagant z roku 1800 a že ke střežení kontrolního stanoviště v Chersonu použila velmi zastaralé dělo. Pušky Mosin-Nagant jsou přitom stejně jako kulomet Maxim stále spolehlivou zbraní, kterou lze používat i v současnosti. A podle všeho jsou schopny ustřelit hlavu protivníkovi podobně účinně jako moderní zbraně. Maxim je však stále slušný kulomet, i přes své očividné stáří. Střílí náboji ráže 7,62mm a má rychlost střelby 600 ran za minutu. Je chlazený vodou, na rozdíl od ruského PKM, který je náchylný k přehřátí a k „odvaření“, takže vydrží i při střelbě trvající déle než minutu, což uživateli umožňuje střílet delší dobu.

Zdroj:

economist.com, sofrep.com, 19fortyfive.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -