Úterý, 23 července, 2024

Ukrajinci proti Rusům využívají i slavný kulomet Maxim, který vznikl v 19. století

Mohlo by vás zajímat

Ukrajinci sice disponují množstvím moderních zbraní od svých západních spojenců, ale to jim nebrání v tom, aby používali také kulomety Maxim, které byly vytvořeny v roce 1884 a poprvé použity v akci během první světové války.

- Reklama -

Ruská invaze na Ukrajinu vedla ke vzkříšení několika zastaralých zbraní obou národů. Některé mají stále dostatek razance, ale jiné jsou již nepoužitelné. Kulomet M1910 Maxim je jednou z mála zbraní, které i přes svůj pokročilý věk stále najde na frontě využití.

Jak ukazují některá videa z bojů, steampunkem inspirovaný Maxim M1910, který váží 68 kg a má pancéřový štít namontovaný na unikátním dvoukolovém držáku, Ukrajinci podomácku upevnili na moderní auto, čímž umožnil jeho přesuny i manévrování osádkou zbraně. Podle ruských médií to jen ukazuje, jak zoufalí Ukrajinci ve skutečnosti jsou… Ale je to opravdu tak?

Ukrajinci M1910 používají proti Rusům už od roku 2016

Na jednom starém videu, které bylo poprvé odvysíláno v rámci jednoho z dílů ukrajinského Channel 5. a které koluje po sociálních sítích nejméně od 31. ledna 2020, je vidět příslušník ukrajinské armády, jak obsluhuje kulomet M1910 na blíže neurčeném místě v Luhanské oblasti. Na vozidlo Iž-2715 Ukrajinci nedávno namontovali kulomet Maxim z varianty 1910.

Vzhledem k tomu, že obě země během tohoto tříměsíčního konfliktu tak či onak používaly k vyzbrojení svých sil velmi starou výzbroj, není vlastně použití zastaralých zbraní jako je Maxim M1910 ničím překvapivým.

Rusové mají ve výbavě pušky z roku 1800

Ruská armáda je zase obviňována z toho, že svým rekrutům poskytla pušky Mosin-Nagant z roku 1800 a že ke střežení kontrolního stanoviště v Chersonu použila velmi zastaralé dělo. Pušky Mosin-Nagant jsou přitom stejně jako kulomet Maxim stále spolehlivou zbraní, kterou lze používat i v současnosti. A podle všeho jsou schopny ustřelit hlavu protivníkovi podobně účinně jako moderní zbraně. Maxim je však stále slušný kulomet, i přes své očividné stáří. Střílí náboji ráže 7,62mm a má rychlost střelby 600 ran za minutu. Je chlazený vodou, na rozdíl od ruského PKM, který je náchylný k přehřátí a k „odvaření“, takže vydrží i při střelbě trvající déle než minutu, což uživateli umožňuje střílet delší dobu.

Zdroj:

economist.com, sofrep.com, 19fortyfive.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -