Čtvrtek, 13 června, 2024

Károly Takács: Olympionik, který přišel o ruku, přesto získal dvakrát po sobě zlatou medaili

Mohlo by vás zajímat

Nadějnému střelci osud zasadil těžkou ránu. Vadný granát mu poškodil pravou ruku a udělal z něj invalidu. Károly Takács se ale zatvrdil a začal střílet levou.

- Reklama -

Károly Takács se narodil 21. ledna 1910 v Budapešti. Hned po základní škole vstoupil do maďarské armády. Jeho talent se projevil záhy, stal se vynikajícím střelcem z pistole. Široko daleko neměl konkurenci, přesto mu bylo v roce 1936 odepřeno místo v maďarském střeleckém týmu na letních olympijských hrách v Berlíně. Byl bohužel jen seržantem a soutěžit směli vojáci s důstojnickou hodností.

Za nedlouho nesmyslný předpis armáda zrušila a Takácsovi byla podle Wikipedie přislíbena účast na letních olympijských hrách v roce 1940, které se měly konat v Tokiu. Všichni do geniálního střelce vkládali obrovské naděje. Takács Maďarsku získá zlato!

Naději maďarského sportu postihlo neštěstí

Károly Takács pilně trénoval a připravoval se na olympiádu. Bohužel pouze pár měsíců před začátkem her ho postihla obrovská tragédie. Při vojenském cvičení mu v ruce vybuchl granát. Ruka byla zcela roztříštěná a nešlo ji zachránit. Z naděje maďarského sportu se stal invalida. Všichni očekávali, že Takács opustí armádu a odejde do důchodu. Že by mohla pokračovat jeho sportovní kariéra, nikoho ani nenapadlo.

Když to nejde pravou, musí to jít levou!

Takács byl ale bojovník, který se nevzdává. Rozhodl se, že když pravou ruku nemá, naučí se střílet levou. Ihned po měsíčním pobytu v nemocnici začal trénoval, zprvu tajně a sám. Nikdo nevěděl, co dělá. Nestál o lítost ani výsměch. Každý den úporně cvičil střelbu za cíl.

Na jaře 1939 se k velkému překvapení všech objevil na maďarském národním mistrovství ve střelbě z pistole. Ostatní střelci za Takácsem přišli, aby mu vyjádřili soustrast a obdiv, že má sílu přihlížet, jak střílí ostatním píše reedsy.com. Překvapilo je, když řekl: „Nejsem tu proto, abych se díval, ale abych se zúčastnil.

Když soutěž začala, všichni mysleli, že se Takács zbláznil a učiní marný pokus stisknout spoušť pravou rukou. Ostatní sportovci byli dobře informováni o rozsahu poškození jeho ruky.

Když však přišla řada na Takácse, vzal pistoli do levé ruky a pálil jednu přesnou ránu za druhou. Ani jednou neminul terč. Všichni ostatní stříleli pravou. Stalo se nemožné. Takacs zvítězil.

Ani druhá olympiáda nevyšla


Takácsův sen o olympijském zlatu se bohužel rozplynul i tentokrát. Olympijský výbor olympiádu v roce 1940 zrušil kvůli druhé světové válce. Takács byl zklamaný, ale zarputile trénoval dál. Kvůli válce se nedočkal ani olympiády v roce 1944. Své naděje upnul k olympiádě v roce 1948.

Konečně se dočkal!

V roce 1948 bylo Takácsovi 38 let. Na vrcholový sport už byl starý a za favorita londýnských her považován nebyl. Před soutěží se úřadující mistr světa Takácse s pohrdáním zeptal, co na olympiádě vlastně dělá. Takács odpověděl, že přišel, aby bojoval.

Takacs ale už po několikáté v životě způsobil senzaci. Na olympijských hrách v Londýně získal nejen zlatou medaili, ale také světový rekord v rychlopalné pistoli. O čtyři roky později, na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952, získal Takács opět zlatou medaili Znovu dostal to, o co celý život usiloval.

Takács byl skutečný vítěz

Takács by měl rozhodně právo se litovat. V jeho situaci by většina lidí zanevřela na sportovní ambice a možná i na celý život. Takács však nebyl člověk, který by se vzdal. Obrovskou psychickou silou a nezdolnou vůlí dokázal zvítězit nad osudem, který mu připravil překážku zdánlivě nepřekonatelnou. Jeho životní krédo, které připomínají stránky paralympics.org, znělo:

Život není o tom, jak tvrdý úder dokážeš dát… Je o tom, kolik jich dokážeš přijmout a přitom jít stále dopředu.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -