Pondělí, 15 dubna, 2024

„Šílený“ Jack Churchill lovil nacisty s lukem a mečem za zvuků svých skotských dud

Mohlo by vás zajímat

Šílený Jack Churchill je oficiálně jediným vojákem 2. světové války, který někoho zabil v boji pomocí luku a šípu.

- Reklama -

Jít svou cestou se někdy opravdu vyplatí. A někdy se tak můžete stát i hrdinou, jakým je pro Brity Jack Churchill, voják z 2. světové války známý také jako „Bojechtivý Jack“ nebo „Šílený“ Jack Churchill. Tento výjimečně odvážný a trochu bláznivý muž je vynikajícím příkladem toho, jak někteří důstojníci britské armády bojovali ve 2. světové válce po svém a uspěli. Šílený Jack vedl boj s nacisty z první linie a jeho jedinečné schopnosti a odvaha přispěly k přežití jak jeho samotného, tak i jeho jednotek. Přitom se od ostatních vojáků odlišoval už na první pohled. Nosil totiž vždy za pasem meč, a také se vybavil lukem a šípy.

V moderní válce s puškami, kulomety, granáty a dělostřelectvem působil tenhle chlápek se svým netradičním vybavením bohatšího Indiána jako nějaký blázen, šílené zjevení chcete-li. Možná právě proto se Johnu Malcolmu Flemingovi Thorpovi Churchillovi začalo říkat „Šílený Jack“. Na zajímavosti a schopnostech mu to ale neubralo vůbec nic.

Netradiční voják

jack churchill
Jack Churchill zkoumá zabavené belgické dělo. | Foto: War Office, Public domain, via Wikimedia Commons

Churchill byl voják každým kouskem svého já. Do armády nastoupil už v roce 1926. Prvních pár let v armádě jezdil na motorce a učil se hrát na dudy, přestože nebyl Skot. Asi po deseti letech dělání šíleností v armádě odešel Jack Churchill vojenského do důchodu. V době volna pracoval jako redaktor novin, profesionální model a filmový komparzista, přičemž se vedle toho zdokonaloval ve střelbě z luku a hře na dudy. V roce 1939 dokonce reprezentoval Anglii na mistrovství světa v lukostřelbě. Když ale začala válka, vrátil se do armády. A v prvních měsících roku 1940 se mu naskytla příležitost projevit se jako vynikající, i když poněkud výstřední důstojník britské armády.

V boji byl agresivní a odmítal ustupovat, aniž by si tím na Němcích vyžádal těžkou daň. Churchillova oblíbená metoda spočívala v terorizování nepřítele – pořádal přepady a nájezdy na postupující nacisty. Během bojů u francouzské vesnice l’Epinette, zhruba 84 mil severovýchodně od Lyonu, si jednou Churchill všiml postupující německé hlídky. Když se malá skupina přiblížila ke kopci s výhledem na vesnici, jeden z Němců se náhle svalil mrtvý k zemi. O chvíli později byli zmatení Němci rozsekáni palbou z pušek. První Němec ale nepadl díky kulce – Churchill ho trefil dobře mířenou střelou z luku – a je díky tomu jediným známým vojákem z druhé světové, co nepřítele zabil šípem. Za své činy dostal Válečný kříž.

Osudné dudy

Vedl vojáky na Sicílii a během vylodění u Salerna a vždy je povzbuzoval zvukem svých dud. Těmi uměl také zabíjet. Ale… Láska k dudání se mu nakonec málem nevyplatila. Když později bojoval v Jugoslávii, zajali ho a poslali do koncentračního tábora Sachsenhausen. Nacisté ho chytili díky dudání. Říká se, že zrovna hrál na dudy „Will ye no come back again“, když poblíž vybuchl granát a omráčil ho.

Ani koncentrační tábor z Churchilla nedostal jeho vrozenou bojovnost. Jedné noci v září 1944 se mu podařilo z tábora utéct tak, že se proplazil pod ostnatým drátem a utekl pryč opuštěnou kanalizací. Bohužel ho chytili a poslali do zajateckého tábora v Rakousku.

Tábor pro prominentní vězně už děsil i Churchilla, o ostatních nemluvě. Zajatci se obávali, že je nacisté popraví. Kontaktovali proto místní vojáky, jimž velel Wichard von Alvensleben. A ten udělal něco neuvěřitelného. Donutil se svými vojáky SS-many, aby vězně propustili. Churchill se tak vydal pěšky do Verony (150 km), kde se chtěl setkat s americkými vojáky.

Měl pak ještě válčit v Barmě, ale když dorazil do Indie, dozvěděl se o tom, že Američané použili atomové bomby. Chápal, že to znamená konec války. Radost z toho ale neměl. „Kdyby nebylo těch proklatých amíků, mohli jsme válčit ještě dalších 10 let,“ posteskl si.

Zdroj:

Wikipedie, historic-uk.com, warhistoryonline.com, history.net

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -