Úterý, 23 července, 2024

„Šílený“ Jack Churchill lovil nacisty s lukem a mečem za zvuků svých skotských dud

Mohlo by vás zajímat

Šílený Jack Churchill je oficiálně jediným vojákem 2. světové války, který někoho zabil v boji pomocí luku a šípu.

- Reklama -

Jít svou cestou se někdy opravdu vyplatí. A někdy se tak můžete stát i hrdinou, jakým je pro Brity Jack Churchill, voják z 2. světové války známý také jako „Bojechtivý Jack“ nebo „Šílený“ Jack Churchill. Tento výjimečně odvážný a trochu bláznivý muž je vynikajícím příkladem toho, jak někteří důstojníci britské armády bojovali ve 2. světové válce po svém a uspěli. Šílený Jack vedl boj s nacisty z první linie a jeho jedinečné schopnosti a odvaha přispěly k přežití jak jeho samotného, tak i jeho jednotek. Přitom se od ostatních vojáků odlišoval už na první pohled. Nosil totiž vždy za pasem meč, a také se vybavil lukem a šípy.

V moderní válce s puškami, kulomety, granáty a dělostřelectvem působil tenhle chlápek se svým netradičním vybavením bohatšího Indiána jako nějaký blázen, šílené zjevení chcete-li. Možná právě proto se Johnu Malcolmu Flemingovi Thorpovi Churchillovi začalo říkat „Šílený Jack“. Na zajímavosti a schopnostech mu to ale neubralo vůbec nic.

Netradiční voják

jack churchill
Jack Churchill zkoumá zabavené belgické dělo. | Foto: War Office, Public domain, via Wikimedia Commons

Churchill byl voják každým kouskem svého já. Do armády nastoupil už v roce 1926. Prvních pár let v armádě jezdil na motorce a učil se hrát na dudy, přestože nebyl Skot. Asi po deseti letech dělání šíleností v armádě odešel Jack Churchill vojenského do důchodu. V době volna pracoval jako redaktor novin, profesionální model a filmový komparzista, přičemž se vedle toho zdokonaloval ve střelbě z luku a hře na dudy. V roce 1939 dokonce reprezentoval Anglii na mistrovství světa v lukostřelbě. Když ale začala válka, vrátil se do armády. A v prvních měsících roku 1940 se mu naskytla příležitost projevit se jako vynikající, i když poněkud výstřední důstojník britské armády.

V boji byl agresivní a odmítal ustupovat, aniž by si tím na Němcích vyžádal těžkou daň. Churchillova oblíbená metoda spočívala v terorizování nepřítele – pořádal přepady a nájezdy na postupující nacisty. Během bojů u francouzské vesnice l’Epinette, zhruba 84 mil severovýchodně od Lyonu, si jednou Churchill všiml postupující německé hlídky. Když se malá skupina přiblížila ke kopci s výhledem na vesnici, jeden z Němců se náhle svalil mrtvý k zemi. O chvíli později byli zmatení Němci rozsekáni palbou z pušek. První Němec ale nepadl díky kulce – Churchill ho trefil dobře mířenou střelou z luku – a je díky tomu jediným známým vojákem z druhé světové, co nepřítele zabil šípem. Za své činy dostal Válečný kříž.

Osudné dudy

Vedl vojáky na Sicílii a během vylodění u Salerna a vždy je povzbuzoval zvukem svých dud. Těmi uměl také zabíjet. Ale… Láska k dudání se mu nakonec málem nevyplatila. Když později bojoval v Jugoslávii, zajali ho a poslali do koncentračního tábora Sachsenhausen. Nacisté ho chytili díky dudání. Říká se, že zrovna hrál na dudy „Will ye no come back again“, když poblíž vybuchl granát a omráčil ho.

Ani koncentrační tábor z Churchilla nedostal jeho vrozenou bojovnost. Jedné noci v září 1944 se mu podařilo z tábora utéct tak, že se proplazil pod ostnatým drátem a utekl pryč opuštěnou kanalizací. Bohužel ho chytili a poslali do zajateckého tábora v Rakousku.

Tábor pro prominentní vězně už děsil i Churchilla, o ostatních nemluvě. Zajatci se obávali, že je nacisté popraví. Kontaktovali proto místní vojáky, jimž velel Wichard von Alvensleben. A ten udělal něco neuvěřitelného. Donutil se svými vojáky SS-many, aby vězně propustili. Churchill se tak vydal pěšky do Verony (150 km), kde se chtěl setkat s americkými vojáky.

Měl pak ještě válčit v Barmě, ale když dorazil do Indie, dozvěděl se o tom, že Američané použili atomové bomby. Chápal, že to znamená konec války. Radost z toho ale neměl. „Kdyby nebylo těch proklatých amíků, mohli jsme válčit ještě dalších 10 let,“ posteskl si.

Zdroj:

Wikipedie, historic-uk.com, warhistoryonline.com, history.net

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -