Středa, 9 dubna, 2025

„Šílený“ Jack Churchill lovil nacisty s lukem a mečem za zvuků svých skotských dud

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Šílený Jack Churchill je oficiálně jediným vojákem 2. světové války, který někoho zabil v boji pomocí luku a šípu.

- Reklama -

Jít svou cestou se někdy opravdu vyplatí. A někdy se tak můžete stát i hrdinou, jakým je pro Brity Jack Churchill, voják z 2. světové války známý také jako „Bojechtivý Jack“ nebo „Šílený“ Jack Churchill. Tento výjimečně odvážný a trochu bláznivý muž je vynikajícím příkladem toho, jak někteří důstojníci britské armády bojovali ve 2. světové válce po svém a uspěli. Šílený Jack vedl boj s nacisty z první linie a jeho jedinečné schopnosti a odvaha přispěly k přežití jak jeho samotného, tak i jeho jednotek. Přitom se od ostatních vojáků odlišoval už na první pohled. Nosil totiž vždy za pasem meč, a také se vybavil lukem a šípy.

V moderní válce s puškami, kulomety, granáty a dělostřelectvem působil tenhle chlápek se svým netradičním vybavením bohatšího Indiána jako nějaký blázen, šílené zjevení chcete-li. Možná právě proto se Johnu Malcolmu Flemingovi Thorpovi Churchillovi začalo říkat „Šílený Jack“. Na zajímavosti a schopnostech mu to ale neubralo vůbec nic.

Netradiční voják

jack churchill
Jack Churchill zkoumá zabavené belgické dělo. | Foto: War Office, Public domain, via Wikimedia Commons

Churchill byl voják každým kouskem svého já. Do armády nastoupil už v roce 1926. Prvních pár let v armádě jezdil na motorce a učil se hrát na dudy, přestože nebyl Skot. Asi po deseti letech dělání šíleností v armádě odešel Jack Churchill vojenského do důchodu. V době volna pracoval jako redaktor novin, profesionální model a filmový komparzista, přičemž se vedle toho zdokonaloval ve střelbě z luku a hře na dudy. V roce 1939 dokonce reprezentoval Anglii na mistrovství světa v lukostřelbě. Když ale začala válka, vrátil se do armády. A v prvních měsících roku 1940 se mu naskytla příležitost projevit se jako vynikající, i když poněkud výstřední důstojník britské armády.

V boji byl agresivní a odmítal ustupovat, aniž by si tím na Němcích vyžádal těžkou daň. Churchillova oblíbená metoda spočívala v terorizování nepřítele – pořádal přepady a nájezdy na postupující nacisty. Během bojů u francouzské vesnice l’Epinette, zhruba 84 mil severovýchodně od Lyonu, si jednou Churchill všiml postupující německé hlídky. Když se malá skupina přiblížila ke kopci s výhledem na vesnici, jeden z Němců se náhle svalil mrtvý k zemi. O chvíli později byli zmatení Němci rozsekáni palbou z pušek. První Němec ale nepadl díky kulce – Churchill ho trefil dobře mířenou střelou z luku – a je díky tomu jediným známým vojákem z druhé světové, co nepřítele zabil šípem. Za své činy dostal Válečný kříž.

Osudné dudy

Vedl vojáky na Sicílii a během vylodění u Salerna a vždy je povzbuzoval zvukem svých dud. Těmi uměl také zabíjet. Ale… Láska k dudání se mu nakonec málem nevyplatila. Když později bojoval v Jugoslávii, zajali ho a poslali do koncentračního tábora Sachsenhausen. Nacisté ho chytili díky dudání. Říká se, že zrovna hrál na dudy „Will ye no come back again“, když poblíž vybuchl granát a omráčil ho.

Ani koncentrační tábor z Churchilla nedostal jeho vrozenou bojovnost. Jedné noci v září 1944 se mu podařilo z tábora utéct tak, že se proplazil pod ostnatým drátem a utekl pryč opuštěnou kanalizací. Bohužel ho chytili a poslali do zajateckého tábora v Rakousku.

Tábor pro prominentní vězně už děsil i Churchilla, o ostatních nemluvě. Zajatci se obávali, že je nacisté popraví. Kontaktovali proto místní vojáky, jimž velel Wichard von Alvensleben. A ten udělal něco neuvěřitelného. Donutil se svými vojáky SS-many, aby vězně propustili. Churchill se tak vydal pěšky do Verony (150 km), kde se chtěl setkat s americkými vojáky.

Měl pak ještě válčit v Barmě, ale když dorazil do Indie, dozvěděl se o tom, že Američané použili atomové bomby. Chápal, že to znamená konec války. Radost z toho ale neměl. „Kdyby nebylo těch proklatých amíků, mohli jsme válčit ještě dalších 10 let,“ posteskl si.

Zdroj:

Wikipedie, historic-uk.com, warhistoryonline.com, history.net

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Puff Diddy se ve vězení nervově zhroutil? Prosil prý vězeňské dozorce, aby ho odvezli do nemocnice

Metropolitní vazební věznice v Brooklynu se o Vánocích stala nečekaným jevištěm dramatu jednoho z nejznámějších jmen hudebního průmyslu. Puff Diddy se údajně nervově zhroutil a žadonil u dozorců, aby ho okamžitě převezli do nemocnice.

Kate Moss: Na internetu koluje její fotka z roku 1999 s Puff Diddym, jak jí dává podezřelou pilulku

Zdánlivě nevinný snímek z oslavy narozenin rozvířil debatu na internetu. Ukazuje kontroverzního rapera Puff Diddyho, jak objímá očividně „rozevlátou“ modelku Kate Mossovou, zatímco v...

TikTok zakáže dětem filtry. Chce chránit jejich duševní zdraví

Digitální svět mění pravidla hry. To, co bylo kdysi zábavou, se totiž proměnilo v neviditelný diktát – ideál krásy ovládají zkrášlující filtry. Aplikace jako TikTok umožňují mladým lidem změnit si vzhled jediným kliknutím. Výsledkem však často není radost, ale frustrace a tlak na dokonalost. A proto TikTok v tomto ohledu zcela mění svou politiku.

Hrozí cenový šok: Káva by mohla v supermarketech brzy výrazně zdražit

Čechům se prodražuje oblíbený ranní rituál. Cena kávy totiž neustále roste. Mnozí si tento fakt uvědomují až ve chvíli, kdy v obchodě sáhnou po svém oblíbeném balení pražených zrn. Cenovka, kterou dnes vidí, dříve působila jako přijatelný kompromis mezi radostí a rozpočtem; nyní vyvolává spíše šok a obavy. A bude hůř!

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný...

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?
- Reklama -