Úterý, 23 července, 2024

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Mohlo by vás zajímat

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A vůbec ne špatně! Za 12 let prohrál pouze jediný zápas.

- Reklama -

Mladý Lincoln pracoval v obchodě v rodném městě New Salem ve státě Illinois. Když mu bylo dvacet let, napadlo ho, že by si mohl příležitostně přivydělávat jako zápasník. Fyzické předpoklady by na to měl! Se svými 180 cm byl na tehdejší dobu docela vysoký, měl osvalené tělo a těšil se celkově velmi dobré fyzické kondici, protože cvičil, dobře jedl a snažil se vést zdravý životní styl.

Denton Offutt, majitel obchodu se smíšeným zbožím, který Lincolna zaměstnával, se často pohledným a fyzicky zdatným příručím vychloubal zákazníkům, informoval thoughtco.com. Poukazoval na jeho rychlost, bystrost, sílu a manuální zručnost.

Wrestling – pouliční zábava chudých mužů

Lincoln si občas přivydělával tzv. wrestlingem. V USA šlo tehdy o poměrně oblíbenou zálibu mladých mužů. Nepředstavujme si ji však jako pompézní wrestlingové show, které známe dnes. Jednalo se spíše o organizované pouliční bitky bez jasných pravidel, kdy přihlížející sázeli na jednoho nebo druhého hráče. Úrovní odpovídali zhruba středoškolským nebo vysokoškolským zápasům v boxu.

Lincoln versus Armstrong

Nový Salem v té době terorizovala banda Jacka Armstronga. Místní výrostci se chovali velmi drze a fungovali také jako vyděračský gang. Šikanovali živnostníky i farmáře. Pokud někdo odmítl zaplatit za jejich „laskavou ochranu“, zatloukli ho do sudu a pustili z kopce.


Pověst Lincolna jako schopného zápasníka se donesla Jacku Armstrongovi. Začalo mu lézt na nervy neustále poslouchat o Lincolnově síle a podle allthatsinteresting.com ho vyzval na souboj.

Pro Nový Salem to byla událost roku. Tyran proti sympatickému příručímu z obchodu se smíšeným zbožím. Jakmile se shromáždil početný dav, uzavřely se sázky – a zápas začal. „Oba zápasníci kolem sebe nějakou dobu bojovně kroužili, trochu se přetahovali a kroutili, ale ani jeden z nich nedokázal toho druhého shodit na zem. Pomalu se Armstrong začal dostávat do nejhoršího.

Armstrong, i přes vydatné povzbuzování členů svého gangu, pomalu ztrácel síly. Pokusil se Lincolnovi podrazit nohy. Bylo to proti pravidlům a Lincoln se rozzuřil. Chytil Armstronga pod krkem a zvedl ho do vzduchu. Členové bandy to tak nenechali a vrhli se na Lincolna. Začalo se schylovat v hromadné bitce a rozhodčí raději zápas ukončil a prohlásil Lincolna vítězem.

Zrodila se hvězda

Armstrong se k porážce ale postavil férové dokonce prohlásil, že Lincoln je „nejlepší frajer, který kdy ve městě žil“, a přátelsky potřásl mu rukou. Traduje se, že od té doby se z nich stali přátelé nebo alespoň dobří známi, kteří si vážili jeden druhého. V každém případě se tímto zápasem zrodila nová hvězda. Lincoln se stal „tím, kdo porazil gaunera Armstronga“.

Lincoln se věnoval wreslingu ještě dalších 12 let. Ukázalo se, že má obrovský talent. Web snopes.com píše, že nakonec byl uveden i do zápasnické síně slávy. Během své soutěžení kariéry prohrál pouze jednou. Jeho politický vzestup v padesátých letech 19. století lze zcela jistě z části přičíst legendárním vyprávěním o jeho atletickém talentu z mládí.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.
- Reklama -