Úterý, 23 července, 2024

Mexický prezident sdílel fotku, na které je podle něj mayský skřítek

Mohlo by vás zajímat

Mexický prezident zveřejnil fotografii záhadné bytosti. Podle něj jde o mayského skřítka.

- Reklama -

V Mexiku způsobil pořádný rozruch na sociálních sítích samotný prezident státu, když sdílel fotografie, kterými rozproudil krev mnoha lidí. Jinak respektovaný státník Andrés Manuel López Obrador zveřejnil fotografii, na níž autor zachytil podivné stvoření, které sedí na stromě a má podobu mayského „skřítka“. Podle Obradora jde o mystického lesního ducha, bájnou bytost, která se často objevuje ve folklóru původních obyvatel Mexika – Indiánů, kteří se nazývali Mayové.

Po zveřejnění zprávy nebylo okamžitě patrné, jestli vážený politik žertoval, když popsal svůj názor na původ a povahu vyfotografovaného tvora. Bytost známá v mayské mystice jako Alux, je ve starých mayských příbězích proslulá jako poměrně zlomyslný duch. López Obrador tvrdí, že fotografii Aluxe pořídil pouhé tři dny předtím, než ji zveřejnil, jeden z mnoha mexických inženýrů, kteří se lopotí v džungli na poloostrově Yucatán, aby připravili vlakovou trať, jež má sloužit v budoucnu turistům.

Druhá fotka jako „důkaz“?

Prezident Obrador přitom nesdílel jen jeden, ale hned dva snímky. Na prvním snímku je již zmiňovaný Alux. Druhý snímek udělal Diego Prieto a zachytil na něm nádhernou předhispánskou sochu, na které je tento mýtický skřítek vytesán v kameni a jež se nachází v Ek Balamu.

Při hodnocení tvrzení mexického politika je nicméně třeba mít na paměti, že jde o hlavu státu, která je poměrně dlouho známá svou úctou k domorodé kultuře, víře a mytologii. Výstavba turistické tratě je jedním z jeho mnoha počinů zaměřených na propagaci historie a kultury země, zejména starobylé mayské civilizace. Proto je nutné brát jeho slova s rezervou.

Kdo je Alux?

Podle tradiční mayské víry jsou aluxové malá mystická stvoření, která přebývají v lesích a na polích a často si s nic netušícími jedinci zahrávají, například jim schovávají věci. Aby tyto bytosti uklidnili, nechávají jim dodnes někteří lidé drobné oběti. Ačkoli starověká mayská civilizace dosáhla svého vrcholu mezi lety 300 a 900 n. l., její potomci žijí na poloostrově Yucatán dodnes a vzpomínky na mayskou kulturu a víru zůstávají dodnes živé – jak ostatně ukazují i myšlenky mexického prezidenta.

Zdroj:

Guardian, Wikipedie, People

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -