Úterý, 23 července, 2024

Záhadný Mayský kalendář je podle posledních nálezů ještě starší, než se předpokládalo

Mohlo by vás zajímat

Ve starověkém chrámu v Guatemale se podařilo objevit zatím nejstarší známé fragmenty mayského kalendáře.

- Reklama -

Nejspíš každý už slyšel o slavném kalendáři mayské civilizace. Stále však není známo, jak starý je mayský kalendář. Zároveň ale nedávno vědci nalezli pozůstatky mayského kalendáře, které ukazují, že kromě symbolů se v mayské civilizaci dlouho používalo i písmo.

Dva kusy starobylé zdi, které se našly v Guatemale, jsou nejstarším známým dokladem mayského kalendáře. Úlomky zdobí tečka a čára nad hlavou jelena – což představuje jedno z dat 260denního kalendáře. Pocházejí z chrámu postaveného před 2300 až 2200 lety.

7 jelenů

Podle radiokarbonového datování, které provedl výzkumný tým, pocházejí dva fragmenty nazvané „7 jelenů“ z období mezi lety 300 a 200 před naším letopočtem. Datum naznačuje, že tento mayský věštecký kalendář, který používaly i další předkolumbovské kultury v Mezoamerice, například Aztékové, se používal nepřetržitě nejméně 2300 let. Moderní Mayové se jím totiž řídí dodnes, uvedli vědci. (Z čehož je snad jasné, že se nejedná o tzv. Kalendář Dlouhého věku, ve kterém Mayové předpovídali konec světa na rok 2012)

Kromě „7 jelenů“ nalezli archeologové ještě 249 dalších fragmentů kalendáře. Kousky se našly v areálu pyramidy Las Pinturas (Pinturasova pyramida).

Pohled do budoucnosti

Několik starověkých společenství žijících po celé Americe – včetně Aztéků, Mayů, Mixteků a Zapotéků – sledovalo čas pomocí cyklů o 13 dnech označovaných čísly, vedle cyklů o 20 dnech pojmenovaných po bozích. Předpokládá se, že lidé tento kalendář používali k rozhodování o tom, kdy se mají konat obřady, k označování důležitých dat nebo k předpovídání budoucích událostí.

Původ mayského kalendáře vyvolává mnoho otázek, z nichž na některé by mohl odpovědět další výzkum. Prozatím víme, že Mayové v předklasickém období byli zřejmě mnohem schopnější a chytřejší, než jsme si dosud představovali.

Zdroj:

inverse.com, presswire18.com, livescience.com, newscientist.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -