Sobota, 25 května, 2024

Bitva u Little Bighornu: Trpký konec generála Custera za hradbou z mrtvých koní

Mohlo by vás zajímat

Kavalerie generála Custera ve slané bitvě u Little Bighornu porazili spojenými silami indiánské kmeny, což vedlo k jedné z nejslavnějších porážek americké armády.

- Reklama -

Bitva u Little Bighornu, která se odehrála mezi 7. plukem americké kavalerie a kmeny Lakotských Siouxů, Severních Šajenů a Arapahů, byla součástí války, jejímž cílem bylo donutit indiány, aby se uchýlili do rezervací.

V roce 1868 mnoho lakotských vůdců souhlasilo se smlouvou z Fort Laramie a zavázalo se vzdát kočovného života, který je často přiváděl do konfliktu s ostatními kmeny a americkými osadníky. Někteří vůdci, včetně Sedícího býka a Šíleného koně, však smlouvu odmítli – což vedlo americkou vládu k tomu, aby celou záležitost předala armádě.

Generál Philip Sheridan, velitel vojenské divize v jihozápadní části Missouri, vypracoval strategii, jak vzdorovité Lakoty a Šajeny, kvůli jejich postoji považované za nepřátelské, zapojit do boje. Doufal, že je tak donutí vrátit se do rezervace Velkých Siouxů. Na pomoc záměrům vlády Sheridan vyslal tři oddíly čítající dohromady necelých 2 500 mužů – mezi nimi i 7. kavalerii podplukovníka George Armstronga Custera.

Neshody bílých mužů

Splnit Sheridanovy pokony se však ukazoavlo těžší, než se plánovalo. Vázla komunikace mezi jednotlivými oddíly, byla vyloženě problematická, plná neshod. Ještě horší bylo, že se vojákům příliš nedařilo obtížné kočovné indiány najít, natož určit, na jak dlouho se jejich vesnice usadí nebo kterým směrem by se mohli vydat dál. V době bitvy se proto nakonec kmeny sešly ve vesnici v jižní části střední Montany, čímž značně posílily své řady.

Dne 22. června se Custer a jeho 7. kavalerie oddělili od hlavních sil, aby se přiblížili ke kmenům z východu a jihu a zabránili jim v rozptýlení. Generál Alfred Terry a plukovník John Gibbon se svou pěchotou a kavalerií měli působit jako blokáda ze severu.

Spojené síly indiánské

Custer pochodoval se svými muži přes noc a ráno 25. června se rozmístili poblíž Vlčích hor asi 12 mil od indiánského tábora podél řeky Little Bighorn. Custer se původně chtěl schovat a zahájit útok za úsvitu,. Jenže pak podlehl myšlence, že byli odhaleni a nařídil okamžitý postup. V táboře bylo v tu chvíli celkem asi 8 000 indiánů, z toho 1 800 válečníků.

Custer rozdělil celý oddíl na čtvrtiny, takže velel jednotce 210 mužů. Další skupina, vedená majorem Marcusem Reno, utrpěla těžké ztráty a musela rychle ustoupit poté, co ji přemohli šajenští a siouxští bojovníci. Když vojáci ustupovali na koních, válečníci cválali vedle nich, strhávali je na zem a stříleli po nich z luků. Custerovi muž dokázali dokonce vstoupit do vesnice z druhé strany, ale velké množství Šajenů a Siouxů se vrtátilo z pronásledování ostatních Američanů a zaútočilo na ně, čímž donutili Custera stáhnout se na dlouhý vysoký hřeben.

Oglalští Siouxové pod velením Šíleného koně doplnili své řady, obklíčili Custerovy muže a zasypali je šípy a střelbou. Když se nepřítel přiblížil, nařídil Custer svým mužům, aby zastřelili koně a naskládali mrtvoly na hromadu a vytvořili tak hradbu, což se však ukázalo jako nedostatečná ochrana. Během hodiny všichni Custerovi vojáci zemřeli.

Zdroj:

Wikipedie, history.com, Brittanica

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -