Pondělí, 22 července, 2024

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Mohlo by vás zajímat

Třeskuté město Bombaj v Indii a přístavní perla Fudžajra ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

- Reklama -

Nesmírně ambiciózní podnik podmořské rychlodráhy vede společnost National Advisor Bureau Limited, která nyní zkoumá možnosti této vizionářské iniciativy. Emiráty už v minulosti prosluly svými odvážnými projekty, jako je nejvyšší mrakodrap na světě či okouzlující Palmové ostrovy, nyní se snaží rozšířit své inženýrské hranice pod vlnami Arabského moře.

Plány na tenhle projekt se objevily poprvé v roce 2018, ale nyní jsou aktivně realizovány, což dokazuje odhodlání Dubaje stále vést v oblasti ohromujících stavebních děl. Navrhovaná podmořská dráha má výrazně zkrátit dobu cesty mezi Bombají a Fudžajrou a to až o hodinu.

Rychlost vlaků dosáhne až 1000 km/h

Plánuje se, že vlaky podmořské rychlodráhy dosáhnou rychlosti až 1000 km/h. Tento revoluční projekt má potenciál značně oživit vzájemný obchod mezi Spojenými arabskými emiráty a Indií a zároveň poskytnout nový a rychlý způsob přepravy.

„Jedná se zatím o koncept. Plánujeme spojit indické město Bombaj s Fudžajrou prostřednictvím ultrarychlých plovoucích vlaků,“ vysvětlil Abdulla Alshehhi, generální ředitel a hlavní konzultant společnosti National Advisor Bureau Limited. „Cílem projektu je posílit dvoustranný obchod. Z přístavu Fudžajra bude do Indie vyvážena ropa a z řeky Narmada severně od Bombaje se bude dovážet přebytečná voda. Kromě toho mohou vývoz a dovoz zlepšit i další partneři z GCC.“

Cena vyjde na několik miliard dolarů

Konstrukce podmořského tunelu přitom představuje značné technické výzvy. Hlavní obavou je technická proveditelnost a logistika stavby tak obrovské infrastruktury v hlubokých mořských vodách. Budoucí podmořská dráha dokonce má mít i průhledná okna, která umožní cestujícím obdivovat nádherný podmořský svět.

Podrobný technický rozbor snad objasní specifikace vlaků a způsoby výstavby, ale jedno je jisté už teď: projekt si vyžádá ohromné finanční prostředky, které by mohly dosáhnout několika miliard dolarů. To je projevem odhodlání Emirátů předstihnout ostatní v oblasti stavebních projektů, zvláště v době, kdy i konkurenční Saúdská Arábie činí pokroky v oblasti moderního městského rozvoje.

Zdroj:

interestingengineering.com, futurism.com, easemytrip.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.
- Reklama -