Pondělí, 22 července, 2024

Burj Khalifa: Příběh ohromujícího skvostu v oblacích

Mohlo by vás zajímat

Burj Khalifa v Dubaji ve Spojených arabských emirátech je ikonou světových mrakodrapů. Tato gigantická budova dosahuje výšky 828 metrů a má celkem 163 pater.

- Reklama -

Výstavbu Burj Khalify zrealizovala jihokorejská společnost Samsung C&T a návrh budovy vytvořila americká architektonická firma Skidmore, Owings & Merrill. Stavba začala v roce 2004 a dokončení se mrakodrap dočkal v roce 2010. Při návrhu budovy se inspirací staly monumentální struktury a islámská architektura regionu. Tvar budovy odkazuje na pouštní květinu Hymenocallis.

A kdo Burj Khalifu vlastní? Vláda Dubaje. Původně budova nesla jméno Burj Dubai, ale později byla přejmenována na počest prezidenta Spojených arabských emirátů, Chalífy bin Zajeda Al Nahjána.

Symbol Dubaje

Burj Khalifa není pouze symbolem ambic Dubaje a její prosperity, ale také středem rezidenčního, komerčního a turistického dění. Budova kombinuje byty a kanceláře a je v ní i luxusní hotel Armani Hotel Dubai, který se rozprostírá na patrech 7 až 16. Výškové patra 124 a 148 pak nabízejí dechberoucí výhledy na město.

Stavba vznikla jako součást většího úsilí vlády Dubaje o diverzifikaci ekonomiky a snížení závislosti na ropě a plynu. Vytvořením světového centra s prvotřídním vybavením si vláda slibovala přilákat více zahraničních investic a turistů a postavit Dubaj do pozice globálního centra obchodu, turismu a kultury.

Významná turistická atrakce

Kromě bytů a kanceláří je Burj Khalifa i oblíbenou turistickou destinací. Její vyhlídkové plošiny lákají tisíce návštěvníků každý rok, kteří přijíždějí obdivovat výhledy a dozvědět se více o historii a designu této stavby. V budově je k nalezení také mnoho restaurací, kaváren a obchodů, což ji činí centrem aktivity pro obyvatele i návštěvníky.

Druhá nejvyšší budova v Dubaji je Princess Tower, dosahující výšky 414 metrů (1 358 stop). Dokončena byla v roce 2012 a má 107 pater, čímž se stala nejvyšší obytnou budovou na světě.

Zdroj:

britannica.com, burjkhalifa.ae, guinnessworldrecords.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -