Sobota, 20 dubna, 2024

Burj Khalifa: Příběh ohromujícího skvostu v oblacích

Mohlo by vás zajímat

Burj Khalifa v Dubaji ve Spojených arabských emirátech je ikonou světových mrakodrapů. Tato gigantická budova dosahuje výšky 828 metrů a má celkem 163 pater.

- Reklama -

Výstavbu Burj Khalify zrealizovala jihokorejská společnost Samsung C&T a návrh budovy vytvořila americká architektonická firma Skidmore, Owings & Merrill. Stavba začala v roce 2004 a dokončení se mrakodrap dočkal v roce 2010. Při návrhu budovy se inspirací staly monumentální struktury a islámská architektura regionu. Tvar budovy odkazuje na pouštní květinu Hymenocallis.

A kdo Burj Khalifu vlastní? Vláda Dubaje. Původně budova nesla jméno Burj Dubai, ale později byla přejmenována na počest prezidenta Spojených arabských emirátů, Chalífy bin Zajeda Al Nahjána.

Symbol Dubaje

Burj Khalifa není pouze symbolem ambic Dubaje a její prosperity, ale také středem rezidenčního, komerčního a turistického dění. Budova kombinuje byty a kanceláře a je v ní i luxusní hotel Armani Hotel Dubai, který se rozprostírá na patrech 7 až 16. Výškové patra 124 a 148 pak nabízejí dechberoucí výhledy na město.

Stavba vznikla jako součást většího úsilí vlády Dubaje o diverzifikaci ekonomiky a snížení závislosti na ropě a plynu. Vytvořením světového centra s prvotřídním vybavením si vláda slibovala přilákat více zahraničních investic a turistů a postavit Dubaj do pozice globálního centra obchodu, turismu a kultury.

Významná turistická atrakce

Kromě bytů a kanceláří je Burj Khalifa i oblíbenou turistickou destinací. Její vyhlídkové plošiny lákají tisíce návštěvníků každý rok, kteří přijíždějí obdivovat výhledy a dozvědět se více o historii a designu této stavby. V budově je k nalezení také mnoho restaurací, kaváren a obchodů, což ji činí centrem aktivity pro obyvatele i návštěvníky.

Druhá nejvyšší budova v Dubaji je Princess Tower, dosahující výšky 414 metrů (1 358 stop). Dokončena byla v roce 2012 a má 107 pater, čímž se stala nejvyšší obytnou budovou na světě.

Zdroj:

britannica.com, burjkhalifa.ae, guinnessworldrecords.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -