Burj Khalifa v Dubaji ve Spojených arabských emirátech je ikonou světových mrakodrapů. Tato gigantická budova dosahuje výšky 828 metrů a má celkem 163 pater.
Výstavbu Burj Khalify zrealizovala jihokorejská společnost Samsung C&T a návrh budovy vytvořila americká architektonická firma Skidmore, Owings & Merrill. Stavba začala v roce 2004 a dokončení se mrakodrap dočkal v roce 2010. Při návrhu budovy se inspirací staly monumentální struktury a islámská architektura regionu. Tvar budovy odkazuje na pouštní květinu Hymenocallis.
A kdo Burj Khalifu vlastní? Vláda Dubaje. Původně budova nesla jméno Burj Dubai, ale později byla přejmenována na počest prezidenta Spojených arabských emirátů, Chalífy bin Zajeda Al Nahjána.
Symbol Dubaje
Burj Khalifa není pouze symbolem ambic Dubaje a její prosperity, ale také středem rezidenčního, komerčního a turistického dění. Budova kombinuje byty a kanceláře a je v ní i luxusní hotel Armani Hotel Dubai, který se rozprostírá na patrech 7 až 16. Výškové patra 124 a 148 pak nabízejí dechberoucí výhledy na město.
Stavba vznikla jako součást většího úsilí vlády Dubaje o diverzifikaci ekonomiky a snížení závislosti na ropě a plynu. Vytvořením světového centra s prvotřídním vybavením si vláda slibovala přilákat více zahraničních investic a turistů a postavit Dubaj do pozice globálního centra obchodu, turismu a kultury.
Významná turistická atrakce
Kromě bytů a kanceláří je Burj Khalifa i oblíbenou turistickou destinací. Její vyhlídkové plošiny lákají tisíce návštěvníků každý rok, kteří přijíždějí obdivovat výhledy a dozvědět se více o historii a designu této stavby. V budově je k nalezení také mnoho restaurací, kaváren a obchodů, což ji činí centrem aktivity pro obyvatele i návštěvníky.
Druhá nejvyšší budova v Dubaji je Princess Tower, dosahující výšky 414 metrů (1 358 stop). Dokončena byla v roce 2012 a má 107 pater, čímž se stala nejvyšší obytnou budovou na světě.
Zdroj:
britannica.com, burjkhalifa.ae, guinnessworldrecords.com