Pondělí, 22 července, 2024

Historický milník: Saudská Arábie zavádí do provozu vodíkový vlak

Mohlo by vás zajímat

V srdci Středního východu, v Saudské Arábii, se chystá průlom v oblasti udržitelné dopravy. Během nedávného týdne UN MENA Climate Week, který se odehrál v Rijádu, ohlásil tamní ministr energetiky, princ Abdulaziz bin Salmán, zahájení testů prvního vodíkového vlaku v této části světa.

- Reklama -

Tajemství vodíkového vlaku je v jeho srdci – skrývá se ve vodíkových palivových článcích, které za použití chemické reakce mezi vodíkem a kyslíkem vytvářejí elektrickou energii potřebnou pro pohon. Tato technologie ohromuje svou schopností generovat nulové emise během provozu, což představuje značný krok vpřed směrem k ekologicky ohleduplné dopravě.

Síla vodíkových palivových článků

V palivovém článku se vodík setkává s kyslíkem ve vzduchu a tím vzniká elektrická energie, která pohání elektromotory vlaku. Ty oživují kola vlaku, umožňující mu dosahovat rychlostí a výkonů srovnatelných s dieselovými nebo elektrickými vlaky.

Dosah vodíkového vlaku závisí na množství uloženého vodíku v nádržích, což ho činí vhodným pro dlouhé trasy, tak jako dieselové vlaky. Významným aspektem je, že vodíkové vlaky vypouštějí do ovzduší jako výfukové plyny pouze vodní páru, čímž představují oproti ostatním způsobům dopravy ekologicky šetrnou alternativu.

Vodíkové vlaky zatím nacházejí své uplatnění zejména v regionech, které se zavázaly ke snižování emisí skleníkových plynů a podporují čistší varianty dopravy. Tato technologie nabízí udržitelné řešení zejména tam, kde není proveditelná elektrifikace železničních tratí pomocí nadzemního vedení nebo třetí kolejnice.

Saudské ambice mohou změnit dopravní trh

Pro rozšíření vodíkových vlaků je nezbytný další vývoj infrastruktury pro výrobu, skladování a distribuci vodíku. Saudská Arábie se přitom stala průkopníkem tím, že zahájila testování prvního vodíkového vlaku na Středním východě.

Mezi vodíkovými vlaky je zatím nejznámější „Coradia iLint,“ první osobní vlak na světě poháněný výhradně vodíkem, který je stále v provozu. Tento vlak, vytvořený francouzskou společností Alstom, byl uvedený na trh v roce 2016 a pyšní se dojezdem přibližně 1 000 kilometrů na jedinou nádrž vodíku. Navrhli ho pro regionální a příměstskou železniční dopravu a může pojmout srovnatelný počet cestujících jako tradiční dieselové vlaky.

A už z příkladu Coradia iLint je patrné, že saudský průlomový vývoj otevírá novou kapitolu ve využívání vodíkových palivových článků pro železnici a naznačuje zelenější budoucnost železniční dopravy na Středním východě a možná i daleko za jeho hranicemi.

Zdroj:

railtech.com, reuters.com, hindustantimes.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -