Pondělí, 15 dubna, 2024

Historický milník: Saudská Arábie zavádí do provozu vodíkový vlak

Mohlo by vás zajímat

V srdci Středního východu, v Saudské Arábii, se chystá průlom v oblasti udržitelné dopravy. Během nedávného týdne UN MENA Climate Week, který se odehrál v Rijádu, ohlásil tamní ministr energetiky, princ Abdulaziz bin Salmán, zahájení testů prvního vodíkového vlaku v této části světa.

- Reklama -

Tajemství vodíkového vlaku je v jeho srdci – skrývá se ve vodíkových palivových článcích, které za použití chemické reakce mezi vodíkem a kyslíkem vytvářejí elektrickou energii potřebnou pro pohon. Tato technologie ohromuje svou schopností generovat nulové emise během provozu, což představuje značný krok vpřed směrem k ekologicky ohleduplné dopravě.

Síla vodíkových palivových článků

V palivovém článku se vodík setkává s kyslíkem ve vzduchu a tím vzniká elektrická energie, která pohání elektromotory vlaku. Ty oživují kola vlaku, umožňující mu dosahovat rychlostí a výkonů srovnatelných s dieselovými nebo elektrickými vlaky.

Dosah vodíkového vlaku závisí na množství uloženého vodíku v nádržích, což ho činí vhodným pro dlouhé trasy, tak jako dieselové vlaky. Významným aspektem je, že vodíkové vlaky vypouštějí do ovzduší jako výfukové plyny pouze vodní páru, čímž představují oproti ostatním způsobům dopravy ekologicky šetrnou alternativu.

Vodíkové vlaky zatím nacházejí své uplatnění zejména v regionech, které se zavázaly ke snižování emisí skleníkových plynů a podporují čistší varianty dopravy. Tato technologie nabízí udržitelné řešení zejména tam, kde není proveditelná elektrifikace železničních tratí pomocí nadzemního vedení nebo třetí kolejnice.

Saudské ambice mohou změnit dopravní trh

Pro rozšíření vodíkových vlaků je nezbytný další vývoj infrastruktury pro výrobu, skladování a distribuci vodíku. Saudská Arábie se přitom stala průkopníkem tím, že zahájila testování prvního vodíkového vlaku na Středním východě.

Mezi vodíkovými vlaky je zatím nejznámější „Coradia iLint,“ první osobní vlak na světě poháněný výhradně vodíkem, který je stále v provozu. Tento vlak, vytvořený francouzskou společností Alstom, byl uvedený na trh v roce 2016 a pyšní se dojezdem přibližně 1 000 kilometrů na jedinou nádrž vodíku. Navrhli ho pro regionální a příměstskou železniční dopravu a může pojmout srovnatelný počet cestujících jako tradiční dieselové vlaky.

A už z příkladu Coradia iLint je patrné, že saudský průlomový vývoj otevírá novou kapitolu ve využívání vodíkových palivových článků pro železnici a naznačuje zelenější budoucnost železniční dopravy na Středním východě a možná i daleko za jeho hranicemi.

Zdroj:

railtech.com, reuters.com, hindustantimes.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -