Sobota, 20 dubna, 2024

Drogové kartely v Mexiku: Aktuální situace je ještě brutálnější než v seriálu Narcos

Mohlo by vás zajímat

Asi každý ví, že poslední velké zvíře drogového byznysu, které zatkla americká vláda, byl Joaquin „El Chapo“ Guzmán. Ovšem myslet si, že tím kartel Sinaloa skončil, nebo snad dokonce všechny drogové kartely v Mexiku, by bylo naivní. Stejně jako to známe ze seriálu, kde hlavy kartelů fluktuovaly s pravidelností zaměstnanců McDonalda, se i kartel Sinaloa s uvězněním „Prcka“ Guzmána dokázal vypořádat. Jak už naznačil seriál, šéfovskou roli po Guzmánovi převzal Ismael „El Mayo“ Zambada. A tomu se do dnešních dnů daří držet kartel na pozici mexické drogové jedničky. Jenže možná že tohle postavení kartelu Sinaloa se už brzy změní…

- Reklama -

Válka mezi drogovými gangy, která trvá už několik desítek let, totiž stále zuří. Naposledy už dokonce válka dvou menších gangů zasáhla i turisticky oblíbený Cancún, do kterého se jezdí rekreovat i hollywoodské hvězdy. Server nypost.com píše, že v Azul Beach Resort se zničehonic objevilo 15 ozbrojených mužů, kteří tam před očima turistů popravili dva dealery. To je ale bohužel jen malý střípek celé mozaiky násilí, která se ve skutečnosti v Mexiku odehrává.

Pozice kartelu Sinaloa v ohrožení

O pozici jedničky mezi kartely s kartelem Sinaloa momentálně soupeří gangsteři z Cártel de Jalisco Nueva Generación. Ten vznikl v roce 2009 v Guadalajaře a proslul extrémně brutálním násilím. Podle Wikipedie potřeboval Cartel Jalisco pouhých šest měsíců, aby v Mexiku ovládl území sahající od jednoho pobřeží k druhému. A především jeho zásluhou došlo k 12 měsíců trvající válce plné vraždění, která si nakonec vyžádala na 80 tisíc obětí.

Na tom má mít hlavní podíl zejména muž jménem Juan Pablo Ladezma. Ten vede ozbrojenou divizi kartelu Jalisco nazvanou La Línea. V roce 2019 o něm propuštěný člen kartelu Sinaloa Jesús „El Rey“ Zambada prohlásil, že na jeho hlavu vypsal odměnu i samotný El Chapo, který prý nikoho nenávidí tolik jako Ladezmu. Má k tomu zatraceně dobré důvody – Ladezma má stát za vraždou El Chapova bratra ve vězení. Navíc to byl právě on, kdo ukončil spojenectví s kartelem Sinaloa a spustil tím nepředstavitelnou vlnu násilí, informuje Wikipedie.

Nejlépe vyzbrojený kartel všech dob

Jak píše server businessinsider.com, podle americké vlády je kartel Jalisco „nejlépe vyzbrojeným kartelem všech dob“. Navíc se vedení kartelu nespokojuje jen s působením v oblasti Mexika. Kartel se navíc snaží působit i v dalších zemích latinské Ameriky. Stejně jako jeho největší konkurent kartel Sinaloa. Zpráva chilského úřadu generálního prokurátora uveřejněná na fiscaliadechile.cl naznačuje, že se kartel na území Chile snaží vybudovat obrovské produkční kanály pro marihuanu. Prokurátor Jorge Abott na tiskové konferenci k nepříjemné situaci sdělil, že „známé mexické drogové kartely vypadají, že se v zemi chtějí usadit“.

A náznaků, že kartelům z Mexika už je rodná hrouda malá, je o dost víc. Rozšiřující se operace kartelu Jalisco znepokojují také Guatemalu, kde členové gangu nedávno vyhrožovali guatemalské národní policii za „krádež“ nákladu drog patřícího vůdci kartelu Nemesiovi Oseguerovi Cervantesovi, známému jako „El Mencho“. Na videu zveřejněném na internetu začátkem září údajní členové kartelu Jalisco vyhrožovali několika guatemalským policistům.

Kartely se navíc snaží proniknout i do Bolívie nebo Kolumbie, aby se dostali co nejvíce „ke zdroji“. Kartel Jalisco působí už i v Nikaragui, kde má své „tréninkové kempy“ a podle místní vlády počet odhalených operací kartelu Jalisco z poslední doby naznačuje, že „mají větší kontrolu nad přepravou kokainu než kartel Sinaloa“.

Noční útoky dronů jako mafiánská praxe

Policie v chudých státech latinské Ameriky většinou navíc nemá prostředky, jak moderně vyzbrojeným kartelům čelit. Informace webu warontherocks.com naznačují, že kartely už mají kromě klasických zbraní v repertoáru i drony. Ačkoli vývoj, pořizování a nasazení kartelových dronů představuje pouze jeden z prvků současných mexických závodů ve zbrojení, kartely už drony nepoužívají jen na pozorování konkurence. Mají mít ve vybavení i typy s kombinovanou výzbrojí. Což nejspíš časem pravděpodobně ovlivní i vývoj další kartelové výzbroje, jako je konstrukce a taktika improvizovaných obrněných bojových vozidel.

Podle informací z Mexika používají kartely drony od roku 2010. Od roku 2017 se využívají i při bojových operacích, letošní události pak značí, že drony – nově vybavené noční optikou – kartely používají i pro noční boje. Z toho bohužel plyne, že vlna násilí spojená s bojem kartelů o pozice asi jen tak neustane…

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -