Úterý, 23 července, 2024

Přemnožení hroši placení z kokainových výdělků Pabla Escobara konečně opouští Kolumbii

Mohlo by vás zajímat

Kolumbie konečně vyváží hrochy známého drogového bosse Pabla Escobara. Rozváží je do zoologických zahrad po celém světě poté, co se populace tohoto invazivního druhu rozrostla na 150 jedinců a ohrožuje místní ekosystém.

- Reklama -

Odkaz nechvalně proslulého kolumbijského drogového krále Pabla Escobara pronásleduje obyvatele Kolumbie i 30 let po jeho smrti. Escobar, jehož Medellínský kartel kdysi ovládal 80 % světového obchodu s kokainem, byl mužem velmi extravagantním a okázalým, který žil celý život na hraně. Jeho život poznamenalo násilí a chamtivost. Zanechal za sebou stopu krveprolití a mnoho zničených životů. Zbyla po něm ale i jeho osobní zoologická zahrada, v níž kdysi žilo 1 900 exotických a divokých zvířat. Po jeho smrti byla ponechána svému osudu…

Mezi zvířaty byli i čtyři hroši. Šlo o potomky těch, které Escobar dovezl z Afriky. Od Esobarovy smrti žili volně v kolumbijských bažinách. Ale tahle zdánlivě neškodná zvířata se postupem času stala pro kolumbijské úřady vážným problémem.

Kolonie hrochů by do osmi let mohla mít až 400 kusů

Jejich počet se totiž zcela vymkl kontrole. Současný populace „Escobarových“ hrochů nyní čítá neuvěřitelných 150 kusů. A úředníci se obávají, že by se hroší kolonie do osmi let mohla rozrůst až na 400 kusů.

Jonathan Shurin, ekolog z Kalifornské univerzity v San Diegu, říká, že hrochů „během několika desetiletí mohou být tisíce“. Objemným sudokopytníkům se v jejich novém domově daří díky příznivým klimatickým podmínkám, dostatku potravy a vody a absenci přirozených predátorů. Po desetiletí tak ničí kolumbijský ekosystém, znečišťují vodní toky a řádí i ve městech. A co hůř, mají poměrně ničivé návyky, jako je například „šíření bahna“, při kterém vějířovitým pohybem ocasu rozprašují své výkaly.

Pomoc slíbili Mexiko a Indie

Kolumbijská vláda naštěstí konečně proti těmto masovým nájezdníkům zakročila. Plánuje 70 z nich poslat do zoologických zahrad v Mexiku a Indii. Ekvádor a Filipíny si možná také vezmou některé z problémových zvířat. Je to však obtížný úkol, protože hrochy není snadné odchytit ani přepravit a mohou být extrémně nebezpeční. Přesto je zpráva o přesunu alespoň části stáda brána jako velké vítězství.

„Jsme velmi šťastní,“ přiznal David Echeverri, kolumbijský veterinář, který na péči o hrochy již léta dohlíží. „Budeme moci pomoci dalším zemím, které hrochy nemají, a budeme moci kontrolovat populaci hrochů v Kolumbii.“

Zdroj:

cbsnews.com, yahoo.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -