Sobota, 25 května, 2024

Přemnožení hroši placení z kokainových výdělků Pabla Escobara konečně opouští Kolumbii

Mohlo by vás zajímat

Kolumbie konečně vyváží hrochy známého drogového bosse Pabla Escobara. Rozváží je do zoologických zahrad po celém světě poté, co se populace tohoto invazivního druhu rozrostla na 150 jedinců a ohrožuje místní ekosystém.

- Reklama -

Odkaz nechvalně proslulého kolumbijského drogového krále Pabla Escobara pronásleduje obyvatele Kolumbie i 30 let po jeho smrti. Escobar, jehož Medellínský kartel kdysi ovládal 80 % světového obchodu s kokainem, byl mužem velmi extravagantním a okázalým, který žil celý život na hraně. Jeho život poznamenalo násilí a chamtivost. Zanechal za sebou stopu krveprolití a mnoho zničených životů. Zbyla po něm ale i jeho osobní zoologická zahrada, v níž kdysi žilo 1 900 exotických a divokých zvířat. Po jeho smrti byla ponechána svému osudu…

Mezi zvířaty byli i čtyři hroši. Šlo o potomky těch, které Escobar dovezl z Afriky. Od Esobarovy smrti žili volně v kolumbijských bažinách. Ale tahle zdánlivě neškodná zvířata se postupem času stala pro kolumbijské úřady vážným problémem.

Kolonie hrochů by do osmi let mohla mít až 400 kusů

Jejich počet se totiž zcela vymkl kontrole. Současný populace „Escobarových“ hrochů nyní čítá neuvěřitelných 150 kusů. A úředníci se obávají, že by se hroší kolonie do osmi let mohla rozrůst až na 400 kusů.

Jonathan Shurin, ekolog z Kalifornské univerzity v San Diegu, říká, že hrochů „během několika desetiletí mohou být tisíce“. Objemným sudokopytníkům se v jejich novém domově daří díky příznivým klimatickým podmínkám, dostatku potravy a vody a absenci přirozených predátorů. Po desetiletí tak ničí kolumbijský ekosystém, znečišťují vodní toky a řádí i ve městech. A co hůř, mají poměrně ničivé návyky, jako je například „šíření bahna“, při kterém vějířovitým pohybem ocasu rozprašují své výkaly.

Pomoc slíbili Mexiko a Indie

Kolumbijská vláda naštěstí konečně proti těmto masovým nájezdníkům zakročila. Plánuje 70 z nich poslat do zoologických zahrad v Mexiku a Indii. Ekvádor a Filipíny si možná také vezmou některé z problémových zvířat. Je to však obtížný úkol, protože hrochy není snadné odchytit ani přepravit a mohou být extrémně nebezpeční. Přesto je zpráva o přesunu alespoň části stáda brána jako velké vítězství.

„Jsme velmi šťastní,“ přiznal David Echeverri, kolumbijský veterinář, který na péči o hrochy již léta dohlíží. „Budeme moci pomoci dalším zemím, které hrochy nemají, a budeme moci kontrolovat populaci hrochů v Kolumbii.“

Zdroj:

cbsnews.com, yahoo.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -