Středa, 15 ledna, 2025

Vědci konečně zjistili, proč chobotnice páchají sebevraždy

Mohlo by vás zajímat

Nová studie zjistila, že klíčem k sebezničujícímu chování chobotnic je nejspíš několik biochemických změn, hlavně tedy ta, která produkuje prekurzor cholesterolu.

- Reklama -

Chobotnice přes veškerou svou podivuhodnou inteligenci a zdánlivě nadpřirozené schopnosti, kdy umí měnit barvu a regenerovat končetiny, často umírají tragickou smrtí. Že nevíte, proč? Poté, co matka chobotnice naklade snůšku vajíček, přestane jíst a chřadne. Než se vajíčka vylíhnou, většinou je už mrtvá. A některé samice v zajetí tento proces dokonce záměrně urychlují, když se zohavují o štěrkovité mořské dno nebo dokonce pojídají části vlastního těla.

Vědci už zjistili, že za toto chování jsou zodpovědné optické žlázy zvířat. Když se tyhle žlázy odstraní, chobotnice znovu přijímají potravu a žijí o několik měsíců déle. Jakým způsobem ale tyto žlázy vyvolávají hrůznou smrt zvířete, bylo dosud záhadou.

Chobotnice se před smrtí zblázní

„Zarážející je, že procházejí postupnými změnami, kdy se zdá, že se těsně před smrtí zblázní,“ uvedl v nedávné tiskové zprávě profesor neurobiologie na Chicagské univerzitě Clifton Ragsdale.

V aktuální studii chování chobotnic v časopise Current Biology vědci dokázali, že optická žláza u matek chobotnic prochází po snesení vajec masivním posunem v metabolismu cholesterolu, což vede k dramatickým změnám v produkci steroidních hormonů.

Mají to s cholesterolem všichni stejně?

Změny v metabolismu cholesterolu u jiných živočichů, včetně člověka, mohou mít vážné důsledky pro dlouhověkost a chování, a tým vědců pracujících na studii se proto domnívá, že to odhaluje důležité podobnosti ve funkcích těchto steroidů napříč živočišnou říší – jak u měkkotělných hlavonožců, tak u obratlovců.

„Víme, že cholesterol je důležitý z hlediska výživy a také v rámci různých signálních systémů v těle,“ říká hlavní autor Z Yan Wang, nastupující docent psychologie a biologie na Washingtonské univerzitě, který studii inicioval jako doktorand na Chicagské univerzitě. „Podílí se na všem, od pružnosti buněčných membrán až po produkci stresových hormonů, ale je pro nás velkým překvapením, že hraje roli i v tomto procesu životního cyklu.“

Nyní se Yan Wang se svým týmem snaží zjistit, proč se k sebevražednému chování uchylují jen některé druhy chobotnic. ZKoumají zejména menší pacifickou chobotnici pruhovanou, která v době porodu funguje normálně. To, zda její optické žlázy fungují podobně ve třech nově zjištěných drahách, by mohlo být obrovským vodítkem k tomu, proč některé matky chobotnic po porodu pokračují dál – a jiné se hroutí a samy chtějí zemřít.

Zdroj:

Independent, NY Times, Smithonianmag.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.
- Reklama -