Pondělí, 15 dubna, 2024

Vědci konečně zjistili, proč chobotnice páchají sebevraždy

Mohlo by vás zajímat

Nová studie zjistila, že klíčem k sebezničujícímu chování chobotnic je nejspíš několik biochemických změn, hlavně tedy ta, která produkuje prekurzor cholesterolu.

- Reklama -

Chobotnice přes veškerou svou podivuhodnou inteligenci a zdánlivě nadpřirozené schopnosti, kdy umí měnit barvu a regenerovat končetiny, často umírají tragickou smrtí. Že nevíte, proč? Poté, co matka chobotnice naklade snůšku vajíček, přestane jíst a chřadne. Než se vajíčka vylíhnou, většinou je už mrtvá. A některé samice v zajetí tento proces dokonce záměrně urychlují, když se zohavují o štěrkovité mořské dno nebo dokonce pojídají části vlastního těla.

Vědci už zjistili, že za toto chování jsou zodpovědné optické žlázy zvířat. Když se tyhle žlázy odstraní, chobotnice znovu přijímají potravu a žijí o několik měsíců déle. Jakým způsobem ale tyto žlázy vyvolávají hrůznou smrt zvířete, bylo dosud záhadou.

Chobotnice se před smrtí zblázní

„Zarážející je, že procházejí postupnými změnami, kdy se zdá, že se těsně před smrtí zblázní,“ uvedl v nedávné tiskové zprávě profesor neurobiologie na Chicagské univerzitě Clifton Ragsdale.

V aktuální studii chování chobotnic v časopise Current Biology vědci dokázali, že optická žláza u matek chobotnic prochází po snesení vajec masivním posunem v metabolismu cholesterolu, což vede k dramatickým změnám v produkci steroidních hormonů.

Mají to s cholesterolem všichni stejně?

Změny v metabolismu cholesterolu u jiných živočichů, včetně člověka, mohou mít vážné důsledky pro dlouhověkost a chování, a tým vědců pracujících na studii se proto domnívá, že to odhaluje důležité podobnosti ve funkcích těchto steroidů napříč živočišnou říší – jak u měkkotělných hlavonožců, tak u obratlovců.

„Víme, že cholesterol je důležitý z hlediska výživy a také v rámci různých signálních systémů v těle,“ říká hlavní autor Z Yan Wang, nastupující docent psychologie a biologie na Washingtonské univerzitě, který studii inicioval jako doktorand na Chicagské univerzitě. „Podílí se na všem, od pružnosti buněčných membrán až po produkci stresových hormonů, ale je pro nás velkým překvapením, že hraje roli i v tomto procesu životního cyklu.“

Nyní se Yan Wang se svým týmem snaží zjistit, proč se k sebevražednému chování uchylují jen některé druhy chobotnic. ZKoumají zejména menší pacifickou chobotnici pruhovanou, která v době porodu funguje normálně. To, zda její optické žlázy fungují podobně ve třech nově zjištěných drahách, by mohlo být obrovským vodítkem k tomu, proč některé matky chobotnic po porodu pokračují dál – a jiné se hroutí a samy chtějí zemřít.

Zdroj:

Independent, NY Times, Smithonianmag.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -