Pondělí, 15 dubna, 2024

Běhání na pásu zpomaluje postup Parkinsonovy choroby, ukázaly pokusy na myších

Mohlo by vás zajímat

Podle nedávné vědecké studie může pravidelné používání běžeckého pásu zmírnit příznaky neurodegenerativních onemocnění, jako je Parkinsonova choroba. Účinků tohoto cvičení lze dosáhnout i pomocí běžných léků na snížení cholesterolu.

- Reklama -

V nedávné studii pravidelné používání běžeckého pásu snížilo příznaky Parkinsonovy choroby u myší. „Jsme z výsledků velmi nadšeni,“ řekl doktor Kalipada Pahan, Floyd A. Davis, profesor neurologických věd, biochemie a farmakologie na RUSH University Medical Center, která za studií stojí. „Doufáme, že ji můžeme využít jako odrazový můstek pro další zlepšování našich schopností pomáhat pacientům s Parkinsonovou chorobou zvládat její příznaky.“

Vědci ve studii zjistili, že pravidelné cvičení na běžeckém pásu může účinně zastavit šíření proteinu α-synukleinu a zvrátit biochemické, buněčné a anatomické změny, které Parkinsonova choroba způsobuje v mozku myší, pokud se nepoužívají žádné léky. V průběhu dvou měsíců myši v rámci studie rutinně cvičily na běžeckém pásu v 30minutových intervalech po dobu šesti dnů v týdnu.

Ačkoli cvičení na běžeckém pásu nebo obyčejné běhání je něco, co může být snadno dostupné a dosažitelné, někteří pacienti s Parkinsonovou chorobou přesto nemusí být schopni běhat každý den, upozorňují Pahan a jeho tým. Vědci zároveň zdůraznili, jak důležité jsou výsledky studie pro oblast výzkumu Parkinsonovy choroby.

Lék, co v mozku simuluje účinky běhání

Vědci se také pokusili najít lék, který by mohl být užitečný i v případě, že běžecký pás pacientům chybí či je pro ně běhání nemožné. V minulosti byla léčba této nemoci často spojována s řadou nežádoucích účinků a nedostatečnými výsledky.

„Jakmile jsou u pacientů diagnostikovány tyto neurodegenerativní poruchy, nejsou k dispozici žádné léky, které by zastavily postup onemocnění,“ řekl Pahan. „Pochopení toho, jak běh pomáhá mozku, je důležité pro vývoj léků spojených s během, které mohou inhibovat patologii α-synukleinu, chránit mozek a zastavit progresi onemocnění s Lewyho tělísky.“

Studijní tým nakonec zjistil, že by mohl pomoci fenofibrát, v klinické praxi známý také jako Triglide nebo Antara, který napodobuje účinky tréninku na běžeckém pásu v mozku. Tento lék se používá především k léčbě lidí s nadměrným množstvím triglyceridů a cholesterolu.

Dobré zprávy pro lidi s Parkinsonovou chorobou

„Pokud by užívání fenofibrátu skutečně dokázalo napodobit účinky běhu na běžeckém pásu, pak by to byl významný pokrok v léčbě těchto devastujících neurologických poruch,“ vysvětlil Pahan.

Podle studie fenofibrát aktivoval PPAR v mozku, což je nezbytné pro účinnost tréninkového programu na běžeckém pásu. Vědci dospěli k závěru, že i bez cvičení na běžícím pásu zabraňuje každodenní užívání nízké dávky fenofibrátu ztrátě dopaminu u myší a zpomaluje šíření α-synukleinu v mozku.

Zdroj:

rush.edu, cell.com, parkinsonsnewstoday.com, newswise.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -