Úterý, 23 července, 2024

Běhání na pásu zpomaluje postup Parkinsonovy choroby, ukázaly pokusy na myších

Mohlo by vás zajímat

Podle nedávné vědecké studie může pravidelné používání běžeckého pásu zmírnit příznaky neurodegenerativních onemocnění, jako je Parkinsonova choroba. Účinků tohoto cvičení lze dosáhnout i pomocí běžných léků na snížení cholesterolu.

- Reklama -

V nedávné studii pravidelné používání běžeckého pásu snížilo příznaky Parkinsonovy choroby u myší. „Jsme z výsledků velmi nadšeni,“ řekl doktor Kalipada Pahan, Floyd A. Davis, profesor neurologických věd, biochemie a farmakologie na RUSH University Medical Center, která za studií stojí. „Doufáme, že ji můžeme využít jako odrazový můstek pro další zlepšování našich schopností pomáhat pacientům s Parkinsonovou chorobou zvládat její příznaky.“

Vědci ve studii zjistili, že pravidelné cvičení na běžeckém pásu může účinně zastavit šíření proteinu α-synukleinu a zvrátit biochemické, buněčné a anatomické změny, které Parkinsonova choroba způsobuje v mozku myší, pokud se nepoužívají žádné léky. V průběhu dvou měsíců myši v rámci studie rutinně cvičily na běžeckém pásu v 30minutových intervalech po dobu šesti dnů v týdnu.

Ačkoli cvičení na běžeckém pásu nebo obyčejné běhání je něco, co může být snadno dostupné a dosažitelné, někteří pacienti s Parkinsonovou chorobou přesto nemusí být schopni běhat každý den, upozorňují Pahan a jeho tým. Vědci zároveň zdůraznili, jak důležité jsou výsledky studie pro oblast výzkumu Parkinsonovy choroby.

Lék, co v mozku simuluje účinky běhání

Vědci se také pokusili najít lék, který by mohl být užitečný i v případě, že běžecký pás pacientům chybí či je pro ně běhání nemožné. V minulosti byla léčba této nemoci často spojována s řadou nežádoucích účinků a nedostatečnými výsledky.

„Jakmile jsou u pacientů diagnostikovány tyto neurodegenerativní poruchy, nejsou k dispozici žádné léky, které by zastavily postup onemocnění,“ řekl Pahan. „Pochopení toho, jak běh pomáhá mozku, je důležité pro vývoj léků spojených s během, které mohou inhibovat patologii α-synukleinu, chránit mozek a zastavit progresi onemocnění s Lewyho tělísky.“

Studijní tým nakonec zjistil, že by mohl pomoci fenofibrát, v klinické praxi známý také jako Triglide nebo Antara, který napodobuje účinky tréninku na běžeckém pásu v mozku. Tento lék se používá především k léčbě lidí s nadměrným množstvím triglyceridů a cholesterolu.

Dobré zprávy pro lidi s Parkinsonovou chorobou

„Pokud by užívání fenofibrátu skutečně dokázalo napodobit účinky běhu na běžeckém pásu, pak by to byl významný pokrok v léčbě těchto devastujících neurologických poruch,“ vysvětlil Pahan.

Podle studie fenofibrát aktivoval PPAR v mozku, což je nezbytné pro účinnost tréninkového programu na běžeckém pásu. Vědci dospěli k závěru, že i bez cvičení na běžícím pásu zabraňuje každodenní užívání nízké dávky fenofibrátu ztrátě dopaminu u myší a zpomaluje šíření α-synukleinu v mozku.

Zdroj:

rush.edu, cell.com, parkinsonsnewstoday.com, newswise.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -