Středa, 15 ledna, 2025

Kožní biopsie možná poslouží k diagnostikování nevyléčitelné Parkinsonovy choroby

Mohlo by vás zajímat

Pozoruhodný kožní test možná lékařům umožní přesnou identifikaci pacientů s Parkinsonovou chorobou, která v současné době nemá žádnou definitivní diagnostickou metodu.

- Reklama -

Vědci z italské Boloňské univerzity a Institutu neurologických věd tvrdí, že kožní nervové biopsie pacientů s Parkinsonovou chorobou obsahují biomarker fosforylovaný alfa-synuklein (p-syn). Tato přirozeně se vyskytující látka se také vyskytuje v mozku lidí s touto chorobou.

V současné době lékaři analyzují fyzické a neurologické příznaky, aby rozpoznali Parkinsonovu nemoc. Nemoc je však někdy diagnostikována chybně a progresivní onemocnění nervového systému lze často potvrdit až po smrti na základě pitvy. Nevyléčitelná Parkinsonova choroba, kterou trpí kromě 15 tisíců Čechů třeba také americký herec Michael J. Fox, může způsobovat stále se zhoršující třes, svalovou slabost a potíže s chůzí, mluvením a polykáním.

10 let náročného výzkumu

„Cílem výzkumu v oblasti Parkinsona a dalších neurodegenerativních poruch je najít léčebné postupy, které by dokázaly zastavit a v ideálním případě zabránit hromadění patologických proteinů, jež jsou za různé poruchy zodpovědné. Naše laboratoř, vedená profesorem Roccem Liguorim a doktorem Vincenzem Donadiem, strávila posledních deset let hledáním spolehlivých biomarkerů Parkinsonovy choroby a příbuzných poruch, aby bylo možné dosáhnout přesné a včasné diagnózy,“ vysvětlila autorka studie Maria Pia Giannoccaro.

Italský vědecký tým tvrdí, že přítomnost p-syn může Parkinsona odlišit od neurodegenerativních onemocnění s podobnými příznaky, známých jako parkinsonismus, včetně progresivní supranukleární obrny (PSP) a kortikobazálního syndromu (CBS), které zanechávají stopy tau proteinů v mozku a kůži.

Charakteristické „stopy“ Parkinsona

Během výzkumu pacientům s tímto onemocněním i bez něj provedli odborníci kožní biopsie z oblasti nohy, stehna a krční páteře. Vědci zjistili, že stopy biomarkeru p-syn byly nalezeny u všech osob, o nichž autoři studie věděli, že trpí tímto onemocněním. „Prokázali jsme, že přítomnost kožních ložisek p-syn přesně odlišuje pacienty s Parkinsonovou chorobou od pacientů s atypickým parkinsonismem,“ říká doktorka Maria Pia Giannoccarová.

Zdroj:

Science Daily, eurekalert.org, baptisthealth.net

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.
- Reklama -