Sobota, 20 dubna, 2024

Kožní biopsie možná poslouží k diagnostikování nevyléčitelné Parkinsonovy choroby

Mohlo by vás zajímat

Pozoruhodný kožní test možná lékařům umožní přesnou identifikaci pacientů s Parkinsonovou chorobou, která v současné době nemá žádnou definitivní diagnostickou metodu.

- Reklama -

Vědci z italské Boloňské univerzity a Institutu neurologických věd tvrdí, že kožní nervové biopsie pacientů s Parkinsonovou chorobou obsahují biomarker fosforylovaný alfa-synuklein (p-syn). Tato přirozeně se vyskytující látka se také vyskytuje v mozku lidí s touto chorobou.

V současné době lékaři analyzují fyzické a neurologické příznaky, aby rozpoznali Parkinsonovu nemoc. Nemoc je však někdy diagnostikována chybně a progresivní onemocnění nervového systému lze často potvrdit až po smrti na základě pitvy. Nevyléčitelná Parkinsonova choroba, kterou trpí kromě 15 tisíců Čechů třeba také americký herec Michael J. Fox, může způsobovat stále se zhoršující třes, svalovou slabost a potíže s chůzí, mluvením a polykáním.

10 let náročného výzkumu

„Cílem výzkumu v oblasti Parkinsona a dalších neurodegenerativních poruch je najít léčebné postupy, které by dokázaly zastavit a v ideálním případě zabránit hromadění patologických proteinů, jež jsou za různé poruchy zodpovědné. Naše laboratoř, vedená profesorem Roccem Liguorim a doktorem Vincenzem Donadiem, strávila posledních deset let hledáním spolehlivých biomarkerů Parkinsonovy choroby a příbuzných poruch, aby bylo možné dosáhnout přesné a včasné diagnózy,“ vysvětlila autorka studie Maria Pia Giannoccaro.

Italský vědecký tým tvrdí, že přítomnost p-syn může Parkinsona odlišit od neurodegenerativních onemocnění s podobnými příznaky, známých jako parkinsonismus, včetně progresivní supranukleární obrny (PSP) a kortikobazálního syndromu (CBS), které zanechávají stopy tau proteinů v mozku a kůži.

Charakteristické „stopy“ Parkinsona

Během výzkumu pacientům s tímto onemocněním i bez něj provedli odborníci kožní biopsie z oblasti nohy, stehna a krční páteře. Vědci zjistili, že stopy biomarkeru p-syn byly nalezeny u všech osob, o nichž autoři studie věděli, že trpí tímto onemocněním. „Prokázali jsme, že přítomnost kožních ložisek p-syn přesně odlišuje pacienty s Parkinsonovou chorobou od pacientů s atypickým parkinsonismem,“ říká doktorka Maria Pia Giannoccarová.

Zdroj:

Science Daily, eurekalert.org, baptisthealth.net

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -