Pondělí, 15 dubna, 2024

Chytré obvazy zcela změní léčbu chronických zranění, tvrdí experti ze Stanfordu

Mohlo by vás zajímat

Některá zranění se léčí zbytečně dlouho. A to by měly změnit chytré obvazy, které vyvinuli vědci ze Stanfordovy univerzity.

- Reklama -

Chronické rány představují závažný problém, jehož léčba může trvat klidně několik měsíců a může vést k úzkosti, depresi, v nejhorších případech dokonce i smrti. Tato zranění způsobují nemoci jako je cukrovka, a potlačený imunitní systém. Léčba podobných zranění stojí každoročně miliardy dolarů.

Účinných řešení pro léčbu chronických ran je zatím málo. Proto výzkumníci ze Stanfordovy univerzity vyvinuli bezdrátový chytrý obvaz, který slibně podporuje rychlejší hojení tím, že monitoruje a zároveň ošetřuje ránu. Obvaz zvyšuje průtok krve poraněnou tkání a omezuje tvorbu jizev, což vede k rychlejšímu uzavření rány a lepšímu zotavení kůže.

Regenerace kůže až o 50 procent lepší

Integrace senzorů a stimulátorů do obvazů byla pro výzkumníky obtížnou výzvou kvůli objemnosti a potřebě kabelového napájení elektrických stimulátorů, stejně jako kvůli výzvě navrhnout přilnavé elektrody, které mohou přenášet signály, aniž by při odstraňování poškodily ránu. Tým ze Stanfordovy univerzity však věří, že našel řešení těchto problémů vytvořením miniaturní, ohebné desky s plošnými spoji.

Toto zařízení využívá technologii sběru energie pro bezdrátové napájení bez baterií a filtrační obvody pro průběžné sledování teploty a impedance rány. Kromě toho paralelní stimulační obvod dodává elektřinu pro stimulaci hojení. Při testování na myších dokázalo zařízení výrazně urychlit hojení ran o 25 % a zlepšit regeneraci kůže o 50 %.

Obvaz? Ne! Aktivní hojící zařízení

„Chytrý obvaz při hojení rány chrání,“ říká Yuanwen Jiang, spoluautorka studie a postdoktorandka v laboratoři Zhenan Bao na Stanford School of Engineering. „Není to však pasivní nástroj. Je to aktivní hojící zařízení, které by mohlo změnit standardní péči při léčbě chronických ran.“

Ačkoli jsou výsledky slibné, vědci uznávají, že před převedením technologie do praxe pro použití u lidí je třeba ještě vyřešit některé problémy, včetně snížení nákladů a umožnění dlouhodobého skladování. Tým plánuje provést rozsáhlé studie na zvířatech a nakonec i klinické studie, aby mohl technologii dále rozvíjet a zdokonalovat.

Zdroj:

stanford.edu, medtechdive.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -