Čtvrtek, 23 ledna, 2025

Chytré obvazy zcela změní léčbu chronických zranění, tvrdí experti ze Stanfordu

Mohlo by vás zajímat

Některá zranění se léčí zbytečně dlouho. A to by měly změnit chytré obvazy, které vyvinuli vědci ze Stanfordovy univerzity.

- Reklama -

Chronické rány představují závažný problém, jehož léčba může trvat klidně několik měsíců a může vést k úzkosti, depresi, v nejhorších případech dokonce i smrti. Tato zranění způsobují nemoci jako je cukrovka, a potlačený imunitní systém. Léčba podobných zranění stojí každoročně miliardy dolarů.

Účinných řešení pro léčbu chronických ran je zatím málo. Proto výzkumníci ze Stanfordovy univerzity vyvinuli bezdrátový chytrý obvaz, který slibně podporuje rychlejší hojení tím, že monitoruje a zároveň ošetřuje ránu. Obvaz zvyšuje průtok krve poraněnou tkání a omezuje tvorbu jizev, což vede k rychlejšímu uzavření rány a lepšímu zotavení kůže.

Regenerace kůže až o 50 procent lepší

Integrace senzorů a stimulátorů do obvazů byla pro výzkumníky obtížnou výzvou kvůli objemnosti a potřebě kabelového napájení elektrických stimulátorů, stejně jako kvůli výzvě navrhnout přilnavé elektrody, které mohou přenášet signály, aniž by při odstraňování poškodily ránu. Tým ze Stanfordovy univerzity však věří, že našel řešení těchto problémů vytvořením miniaturní, ohebné desky s plošnými spoji.

Toto zařízení využívá technologii sběru energie pro bezdrátové napájení bez baterií a filtrační obvody pro průběžné sledování teploty a impedance rány. Kromě toho paralelní stimulační obvod dodává elektřinu pro stimulaci hojení. Při testování na myších dokázalo zařízení výrazně urychlit hojení ran o 25 % a zlepšit regeneraci kůže o 50 %.

Obvaz? Ne! Aktivní hojící zařízení

„Chytrý obvaz při hojení rány chrání,“ říká Yuanwen Jiang, spoluautorka studie a postdoktorandka v laboratoři Zhenan Bao na Stanford School of Engineering. „Není to však pasivní nástroj. Je to aktivní hojící zařízení, které by mohlo změnit standardní péči při léčbě chronických ran.“

Ačkoli jsou výsledky slibné, vědci uznávají, že před převedením technologie do praxe pro použití u lidí je třeba ještě vyřešit některé problémy, včetně snížení nákladů a umožnění dlouhodobého skladování. Tým plánuje provést rozsáhlé studie na zvířatech a nakonec i klinické studie, aby mohl technologii dále rozvíjet a zdokonalovat.

Zdroj:

stanford.edu, medtechdive.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.
- Reklama -