Úterý, 23 července, 2024

Chytré obvazy zcela změní léčbu chronických zranění, tvrdí experti ze Stanfordu

Mohlo by vás zajímat

Některá zranění se léčí zbytečně dlouho. A to by měly změnit chytré obvazy, které vyvinuli vědci ze Stanfordovy univerzity.

- Reklama -

Chronické rány představují závažný problém, jehož léčba může trvat klidně několik měsíců a může vést k úzkosti, depresi, v nejhorších případech dokonce i smrti. Tato zranění způsobují nemoci jako je cukrovka, a potlačený imunitní systém. Léčba podobných zranění stojí každoročně miliardy dolarů.

Účinných řešení pro léčbu chronických ran je zatím málo. Proto výzkumníci ze Stanfordovy univerzity vyvinuli bezdrátový chytrý obvaz, který slibně podporuje rychlejší hojení tím, že monitoruje a zároveň ošetřuje ránu. Obvaz zvyšuje průtok krve poraněnou tkání a omezuje tvorbu jizev, což vede k rychlejšímu uzavření rány a lepšímu zotavení kůže.

Regenerace kůže až o 50 procent lepší

Integrace senzorů a stimulátorů do obvazů byla pro výzkumníky obtížnou výzvou kvůli objemnosti a potřebě kabelového napájení elektrických stimulátorů, stejně jako kvůli výzvě navrhnout přilnavé elektrody, které mohou přenášet signály, aniž by při odstraňování poškodily ránu. Tým ze Stanfordovy univerzity však věří, že našel řešení těchto problémů vytvořením miniaturní, ohebné desky s plošnými spoji.

Toto zařízení využívá technologii sběru energie pro bezdrátové napájení bez baterií a filtrační obvody pro průběžné sledování teploty a impedance rány. Kromě toho paralelní stimulační obvod dodává elektřinu pro stimulaci hojení. Při testování na myších dokázalo zařízení výrazně urychlit hojení ran o 25 % a zlepšit regeneraci kůže o 50 %.

Obvaz? Ne! Aktivní hojící zařízení

„Chytrý obvaz při hojení rány chrání,“ říká Yuanwen Jiang, spoluautorka studie a postdoktorandka v laboratoři Zhenan Bao na Stanford School of Engineering. „Není to však pasivní nástroj. Je to aktivní hojící zařízení, které by mohlo změnit standardní péči při léčbě chronických ran.“

Ačkoli jsou výsledky slibné, vědci uznávají, že před převedením technologie do praxe pro použití u lidí je třeba ještě vyřešit některé problémy, včetně snížení nákladů a umožnění dlouhodobého skladování. Tým plánuje provést rozsáhlé studie na zvířatech a nakonec i klinické studie, aby mohl technologii dále rozvíjet a zdokonalovat.

Zdroj:

stanford.edu, medtechdive.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -