Úterý, 23 července, 2024

Revoluce v léčbě vysokého tlaku? Místo spousty prášků dvě injekce ročně

Mohlo by vás zajímat

Každodenní zobání pilulek na kontrolu vysokého krevního tlaku možná brzy nahradí pouhé dvě injekce ročně. To by podle odborníků umožnilo pohodlnější léčbu a potenciálně zvýšilo životní komfort pacientů.

- Reklama -

Výzkumníci z Queen Mary University of London a Barts Health NHS Trust se podílejí na tříleté celosvětové studii, jejímž cílem je zjistit, zda experimentální injekce zilebesiranu – podávaná jednou za šest měsíců – úspěšně potlačuje produkci játry exprimovaného proteinu angiotenzinogenu (AGT). Předpokládá se, že snížení AGT zabraňuje zužování cév, což by mohlo pomoci zvládnout vysoký krevní tlak, známý také jako hypertenze.

Výzkumníci chtějí ve studii otestovat dlouhodobě působící injekční přístup u přibližně 630 pacientů po celém světě. V červnu totiž udělila britská Agentura pro regulaci léčiv a zdravotnických prostředků společnosti Alnylam Pharmaceuticals pro zilebesiran „inovační pas“, který urychlí přezkoumání léku.

Naděje pro velkou část dospělé populace

Vysoký krevní tlak má v ČR zhruba 40% obyvatel ve věku mezi 25–64 lety. Procento se ale zvyšuje ve vyšších věkových skupinách (v dekádě od 55 do 64 let má vysoký tlak 72 % mužů a 65 % žen). Tři ze čtyř osob s hypertenzí přitom nemají tento život ohrožující stav pod kontrolou, což je vystavuje většímu riziku mrtvice, srdečního infarktu a selhání ledvin.

„Naší konečnou nadějí je, že se léčba ukáže jako bezpečné a lépe zvládnutelné řešení vysokého krevního tlaku,“ říká Dr. Manish Saxena z Queen Mary University. „Léčba injekcí pod kůži dvakrát ročně by byla lepší alternativou ke každodennímu užívání léků, což by podle nás byla pro pacienty vítaná zpráva.“

Léčba, která je první svého druhu

Mezi hlavní rizikové faktory vysokého krevního tlaku patří nadváha, špatná strava s nadbytkem soli a nedostatkem ovoce a zeleniny, dále kouření a nedostatek pohybu. I proto hypertenze ohrožuje tak velký počet dospělých lidí.

Dr. Manish Saxena z Queen Mary University a Barts, který studii vede, doufá, že se díky injekcím tohle už brzy změní: „Vědci se domnívají, že je to možné. Jsme nadšeni, že můžeme vyzkoušet tento přístup, který je první svého druhu a zjistit, zda je bezpečný a účinný při léčbě vysokého krevního tlaku.“

Zdroj:

qmul.ac.uk, Independent, Mirror, hypertension.cz

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -