Sobota, 25 května, 2024

Revoluce v léčbě vysokého tlaku? Místo spousty prášků dvě injekce ročně

Mohlo by vás zajímat

Každodenní zobání pilulek na kontrolu vysokého krevního tlaku možná brzy nahradí pouhé dvě injekce ročně. To by podle odborníků umožnilo pohodlnější léčbu a potenciálně zvýšilo životní komfort pacientů.

- Reklama -

Výzkumníci z Queen Mary University of London a Barts Health NHS Trust se podílejí na tříleté celosvětové studii, jejímž cílem je zjistit, zda experimentální injekce zilebesiranu – podávaná jednou za šest měsíců – úspěšně potlačuje produkci játry exprimovaného proteinu angiotenzinogenu (AGT). Předpokládá se, že snížení AGT zabraňuje zužování cév, což by mohlo pomoci zvládnout vysoký krevní tlak, známý také jako hypertenze.

Výzkumníci chtějí ve studii otestovat dlouhodobě působící injekční přístup u přibližně 630 pacientů po celém světě. V červnu totiž udělila britská Agentura pro regulaci léčiv a zdravotnických prostředků společnosti Alnylam Pharmaceuticals pro zilebesiran „inovační pas“, který urychlí přezkoumání léku.

Naděje pro velkou část dospělé populace

Vysoký krevní tlak má v ČR zhruba 40% obyvatel ve věku mezi 25–64 lety. Procento se ale zvyšuje ve vyšších věkových skupinách (v dekádě od 55 do 64 let má vysoký tlak 72 % mužů a 65 % žen). Tři ze čtyř osob s hypertenzí přitom nemají tento život ohrožující stav pod kontrolou, což je vystavuje většímu riziku mrtvice, srdečního infarktu a selhání ledvin.

„Naší konečnou nadějí je, že se léčba ukáže jako bezpečné a lépe zvládnutelné řešení vysokého krevního tlaku,“ říká Dr. Manish Saxena z Queen Mary University. „Léčba injekcí pod kůži dvakrát ročně by byla lepší alternativou ke každodennímu užívání léků, což by podle nás byla pro pacienty vítaná zpráva.“

Léčba, která je první svého druhu

Mezi hlavní rizikové faktory vysokého krevního tlaku patří nadváha, špatná strava s nadbytkem soli a nedostatkem ovoce a zeleniny, dále kouření a nedostatek pohybu. I proto hypertenze ohrožuje tak velký počet dospělých lidí.

Dr. Manish Saxena z Queen Mary University a Barts, který studii vede, doufá, že se díky injekcím tohle už brzy změní: „Vědci se domnívají, že je to možné. Jsme nadšeni, že můžeme vyzkoušet tento přístup, který je první svého druhu a zjistit, zda je bezpečný a účinný při léčbě vysokého krevního tlaku.“

Zdroj:

qmul.ac.uk, Independent, Mirror, hypertension.cz

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -