Čtvrtek, 13 června, 2024

Co udělá s vaším tělem, když se na měsíc vzdáte alkoholu?

Mohlo by vás zajímat

Není bohužel tajemství, že mnoho lidí psychické napětí spojené s pandemií řešilo tím, že sáhlo po lahvi s alkoholem. Studie Petra Winklera, o které informoval server aktualne.cz, ukázala, že za dobu pandemie se počet lidí, co se pravidelně uchylují k pití, zvýšil o 60 procent.

- Reklama -

Možná je proto zpráva o tom, co s tělem udělá, když měsíc nepijete, důležitější než kdykoli předtím. Kdy jindy by si člověk měl přečíst o prospěšnosti abstinence, než v době, kdy se stále více lidí se opíjí, aby překonali stres? Bývalá zdravotní sestra pro duševní zdraví Lou Sommereuxová poznamenává, že „ačkoli se alkohol může zdát jako rychlé řešení, často nakonec problém ještě více zhorší, protože alkohol působí na mozek, píše dailymail.co.uk.

„Zhoršuje funkci čelního laloku, ovlivňuje neurotransmitery a vytváří nerovnováhu dopaminu, což může mít za následek úzkosti, deprese, výpadky paměti a postupnou ztrátu schopnosti racionálně uvažovat. Ty v konečném důsledku ovlivní váš každodenní život a vztahy,“ říká Sommereuxová. „Naštěstí, pokud se vzdáte alkoholu, začnete během několika týdnů pozorovat velmi pozitivní změny, protože váš mozek se sám uzdraví a hladina chemických látek se upraví.“

Níže se můžete podívat, jak probíhají jednotlivá zlepšení v těle týden po týdnu při měsíčním vynechání alkoholu. Informace pochází od doktorky Harriet Bradleyové z její lékařské aplikace Livi, kterou si můžete stáhnout třeba v Google play.

1. týden

Zlepšuje se váš spánek, protože alkohol brání hlubokému a klidnému spánku. Bolesti hlavy a únava se snižují, což je pozitivní následek vynechání alkoholu, který dehydratuje organismus a způsobuje bolení hlavy a únavu.

2. týden

Poškození žaludeční sliznice v důsledku refluxu kyselin z pití se „zlepšuje“, protože se vše normalizuje a vaše „produkce kyselin se stabilizuje“.

3. týden

Poškození jater, které může vést k cirhóze a smrti, se začíná měnit. Je pravděpodobné, že dojde k úbytku hmotnosti, protože sklenice vína obsahuje 133 kalorií a jedno pivo 239 kalorií, což se rovná zhruba jedné tyčince Mars. Zlepšuje se vaše nálada, klesá úzkost a obnovuje se paměť.

4. týden

Krevní tlak zvýšený pitím alkoholu výrazně klesá. Pleť se zotavuje z předčasného stárnutí vlivem alkoholu.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -