Úterý, 23 července, 2024

Umělá rohovka z prasečí kůže vrátila zrak slepým a zrakově postiženým

Mohlo by vás zajímat

Dvaceti lidem, kteří byli slepí nebo jim hrozila ztráta zraku, se díky vepřové kůži, vedlejšímu produktu potravinářského průmyslu, částečně nebo úplně vrátil zrak.

- Reklama -

Jedinečný rohovkový implantát vyvinutý Linköpingskou univerzitou a společností LinkoCare Life Sciences AB dokázal vrátit zrak skupině zrakově postižených. Implantát vyrobili z lékařského kolagenu z vepřové kůže, vyčištěného odpadu potravinářského průmyslu, který se používá v zařízeních pro léčbu glaukomu. Rohovka je vnější průhledný obal oka a onemocnění rohovky postihuje miliony lidí na celém světě. Implantát je určený těm, kteří tímto onemocněním trpí.

V pilotní studii tato umělá rohovka obnovila vidění dvaceti pacientům s poškozenou rohovkou, z nichž většina byla před implantací slepá. Vědci tvrdí, že povzbudivé výsledky dávají naději lidem s poškozeným zrakem a slepotou rohovky. Bioinženýrský implantát je náhradou za transplantace darované lidské rohovky, které jsou v místech, kde jsou skutečně potřeba, těžko dostupné.

Rohovka, která je průhledná a pokrývá duhovku a zornici oka, umožňuje vstup světla do oka, což je nezbytné pro vidění.

Na transplantaci rohovky čeká více než 12 milionů lidí

Podle studie z roku 2016 má na transplantaci rohovky, která je jedinou léčebnou metodou rohovkové slepoty, nárok pouze jedna ze 70 osob. Na čekacích listinách je přitom odhadem více než 12,7 milionu lidí. V zemích s nízkými a středními příjmy v Asii, Africe a na Blízkém východě žije většina těch, kteří tuto operaci – jež vyžaduje darování lidského těla – potřebují.

Pro všechny tyto lidi je využití umělé rohovky nadějí na návrat zraku.

Umělou rohovku lze skladovat až dva roky

„Výsledky ukazují, že je možné vyvinout biomateriál, který splňuje všechna kritéria pro použití jako lidský implantát, který lze masově vyrábět a skladovat až dva roky, a tím oslovit ještě více lidí s problémy se zrakem,“ uvedl Neil Lagali, profesor na katedře biomedicínských a klinických věd na univerzitě ve švédském Linkopingu, který se na vývoji podílel. „Tím se nám podaří obejít problém nedostatku darované rohovkové tkáně a přístup k jiným způsobům léčby očních chorob.“

Vědci také vytvořili zcela novou, minimálně invazivní techniku pro léčbu onemocnění známého jako keratokonus, při kterém se rohovka ztenčí natolik, že může vést až ke slepotě. Transplantace rohovky obvykle spočívá v lékařském odstranění rohovky pacienta a jejím nahrazení darovanou rohovkou, která je následně přišita na místo.

Zdroj:

cbsnews.com, metro.co.uk, medicalnewstoday.com, newscientist.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -