Čtvrtek, 23 ledna, 2025

Umělá rohovka z prasečí kůže vrátila zrak slepým a zrakově postiženým

Mohlo by vás zajímat

Dvaceti lidem, kteří byli slepí nebo jim hrozila ztráta zraku, se díky vepřové kůži, vedlejšímu produktu potravinářského průmyslu, částečně nebo úplně vrátil zrak.

- Reklama -

Jedinečný rohovkový implantát vyvinutý Linköpingskou univerzitou a společností LinkoCare Life Sciences AB dokázal vrátit zrak skupině zrakově postižených. Implantát vyrobili z lékařského kolagenu z vepřové kůže, vyčištěného odpadu potravinářského průmyslu, který se používá v zařízeních pro léčbu glaukomu. Rohovka je vnější průhledný obal oka a onemocnění rohovky postihuje miliony lidí na celém světě. Implantát je určený těm, kteří tímto onemocněním trpí.

V pilotní studii tato umělá rohovka obnovila vidění dvaceti pacientům s poškozenou rohovkou, z nichž většina byla před implantací slepá. Vědci tvrdí, že povzbudivé výsledky dávají naději lidem s poškozeným zrakem a slepotou rohovky. Bioinženýrský implantát je náhradou za transplantace darované lidské rohovky, které jsou v místech, kde jsou skutečně potřeba, těžko dostupné.

Rohovka, která je průhledná a pokrývá duhovku a zornici oka, umožňuje vstup světla do oka, což je nezbytné pro vidění.

Na transplantaci rohovky čeká více než 12 milionů lidí

Podle studie z roku 2016 má na transplantaci rohovky, která je jedinou léčebnou metodou rohovkové slepoty, nárok pouze jedna ze 70 osob. Na čekacích listinách je přitom odhadem více než 12,7 milionu lidí. V zemích s nízkými a středními příjmy v Asii, Africe a na Blízkém východě žije většina těch, kteří tuto operaci – jež vyžaduje darování lidského těla – potřebují.

Pro všechny tyto lidi je využití umělé rohovky nadějí na návrat zraku.

Umělou rohovku lze skladovat až dva roky

„Výsledky ukazují, že je možné vyvinout biomateriál, který splňuje všechna kritéria pro použití jako lidský implantát, který lze masově vyrábět a skladovat až dva roky, a tím oslovit ještě více lidí s problémy se zrakem,“ uvedl Neil Lagali, profesor na katedře biomedicínských a klinických věd na univerzitě ve švédském Linkopingu, který se na vývoji podílel. „Tím se nám podaří obejít problém nedostatku darované rohovkové tkáně a přístup k jiným způsobům léčby očních chorob.“

Vědci také vytvořili zcela novou, minimálně invazivní techniku pro léčbu onemocnění známého jako keratokonus, při kterém se rohovka ztenčí natolik, že může vést až ke slepotě. Transplantace rohovky obvykle spočívá v lékařském odstranění rohovky pacienta a jejím nahrazení darovanou rohovkou, která je následně přišita na místo.

Zdroj:

cbsnews.com, metro.co.uk, medicalnewstoday.com, newscientist.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.
- Reklama -