Sobota, 20 dubna, 2024

Umělá rohovka z prasečí kůže vrátila zrak slepým a zrakově postiženým

Mohlo by vás zajímat

Dvaceti lidem, kteří byli slepí nebo jim hrozila ztráta zraku, se díky vepřové kůži, vedlejšímu produktu potravinářského průmyslu, částečně nebo úplně vrátil zrak.

- Reklama -

Jedinečný rohovkový implantát vyvinutý Linköpingskou univerzitou a společností LinkoCare Life Sciences AB dokázal vrátit zrak skupině zrakově postižených. Implantát vyrobili z lékařského kolagenu z vepřové kůže, vyčištěného odpadu potravinářského průmyslu, který se používá v zařízeních pro léčbu glaukomu. Rohovka je vnější průhledný obal oka a onemocnění rohovky postihuje miliony lidí na celém světě. Implantát je určený těm, kteří tímto onemocněním trpí.

V pilotní studii tato umělá rohovka obnovila vidění dvaceti pacientům s poškozenou rohovkou, z nichž většina byla před implantací slepá. Vědci tvrdí, že povzbudivé výsledky dávají naději lidem s poškozeným zrakem a slepotou rohovky. Bioinženýrský implantát je náhradou za transplantace darované lidské rohovky, které jsou v místech, kde jsou skutečně potřeba, těžko dostupné.

Rohovka, která je průhledná a pokrývá duhovku a zornici oka, umožňuje vstup světla do oka, což je nezbytné pro vidění.

Na transplantaci rohovky čeká více než 12 milionů lidí

Podle studie z roku 2016 má na transplantaci rohovky, která je jedinou léčebnou metodou rohovkové slepoty, nárok pouze jedna ze 70 osob. Na čekacích listinách je přitom odhadem více než 12,7 milionu lidí. V zemích s nízkými a středními příjmy v Asii, Africe a na Blízkém východě žije většina těch, kteří tuto operaci – jež vyžaduje darování lidského těla – potřebují.

Pro všechny tyto lidi je využití umělé rohovky nadějí na návrat zraku.

Umělou rohovku lze skladovat až dva roky

„Výsledky ukazují, že je možné vyvinout biomateriál, který splňuje všechna kritéria pro použití jako lidský implantát, který lze masově vyrábět a skladovat až dva roky, a tím oslovit ještě více lidí s problémy se zrakem,“ uvedl Neil Lagali, profesor na katedře biomedicínských a klinických věd na univerzitě ve švédském Linkopingu, který se na vývoji podílel. „Tím se nám podaří obejít problém nedostatku darované rohovkové tkáně a přístup k jiným způsobům léčby očních chorob.“

Vědci také vytvořili zcela novou, minimálně invazivní techniku pro léčbu onemocnění známého jako keratokonus, při kterém se rohovka ztenčí natolik, že může vést až ke slepotě. Transplantace rohovky obvykle spočívá v lékařském odstranění rohovky pacienta a jejím nahrazení darovanou rohovkou, která je následně přišita na místo.

Zdroj:

cbsnews.com, metro.co.uk, medicalnewstoday.com, newscientist.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -