Sobota, 20 dubna, 2024

Přerušovaný půst může poškodit vaše srdce, varují vědci

Mohlo by vás zajímat

Podle nedávné studie provedené mezinárodní skupinou vědců může přerušovaný půst, oblíbená metoda kontroly hmotnosti, která zahrnuje stravování v přísných časových intervalech nebo úplné vynechání jídla, zvýšit riziko úmrtí na srdeční onemocnění až o 83 procent!

- Reklama -

Studie sledovala stravovací návyky 24 000 lidí ve věku 40 let a starších po dobu 15 let a zjistila, že ti, kteří jedli pouze jedno jídlo denně, měli o 30 % vyšší pravděpodobnost úmrtí z jakékoli příčiny než ti, kteří jedli tři jídla denně. Nejnebezpečnějším aspektem přerušovaného hladovění se však zdálo být vynechávání snídaně, neboť to bylo spojeno s podstatně zvýšeným rizikem vzniku smrtelných kardiovaskulárních onemocnění.

Kromě hladovění škodí i přejídání

Profesor Dr. Yangbo Sun z University of Tennessee vysvětluje, že účastníci, kteří se zdrželi oběda nebo večeře, vykazovali zvýšené celkové riziko předčasného úmrtí, ale ti, kteří vynechali první jídlo dne, byli ohroženi ještě více. Vědci vyslovili teorii, že lidé, kteří přerušují hladovění, mohou nakonec zkonzumovat poměrně velké množství jídla na jedno posezení, což představuje pro organismus metabolickou zátěž.

Navíc varují, že konzumace tří denních jídel příliš blízko u sebe může mít také negativní zdravotní důsledky. Je důležité poznamenat, že ačkoli přerušovaný půst může být populárním trendem v oblasti stravování, je důležité pečlivě zvážit možná rizika a poradit se s odborníkem předtím, než provedeme jakoukoli významnou změnu svých stravovacích návyků.

Alespoň dvě jídla denně, apelují vědci

Epidemiolog z Iowské univerzity Dr. Wei Bao říká: „Naše výsledky jsou významné i po úpravě faktorů stravování a životního stylu – kouření, užívání alkoholu, úrovně fyzické aktivity, příjmu energie a kvality stravy.“

A Sun dodává: „Na základě těchto zjištění doporučujeme jíst alespoň dvě až tři jídla rozložená v průběhu celého dne.“

Zdroj:

ncbi.nlm.nih.gov, medicalnewstoday.com, healthline.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -