Úterý, 23 července, 2024

Varovné signály Alzheimerovy choroby: 5 příznaků, které se objevují v počátku nemoci

Mohlo by vás zajímat

Příznaky Alzheimerovy choroby jsou zpočátku obvykle mírné, ale postupem času se zhoršují a začínají zasahovat do každodenního života. Jak tuto nemoc v počátcích poznat?

- Reklama -

Vědci se stále snaží pochopit složité změny v mozku, ke kterým dochází na počátku a v průběhu Alzheimerovy choroby. Zdá se, že poškození mozku začíná deset i více let předtím, než se projeví paměť a další kognitivní obtíže.

Mezi nejznámější a nejškodlivější příznaky Alzheimerovy choroby patří ztráta paměti a zmatenost. Podle odborníků se však mohou mírné příznaky projevovat i několik let předtím, než je toto onemocnění, které způsobuje ztrátu mysli, rozpoznáno. Zde je pět varovných signálů, které byly identifikovány jako indikativní chování.

1. Rozdávání peněz

Vědci z Jihokalifornské univerzity a izraelské Bar-Ilanovy univerzity zjistili, že senioři, kteří snadno rozdávali cizím lidem peníze, měli často horší kognitivní stavy, což svědčí o zvýšeném riziku Alzheimerovy choroby.

2. Změna humoru

Vědci z University College London zjistili, že osoby s touto chorobou začaly dávat přednost komediím před satirou již devět let před tím, než se u nich projevily příznaky podobné demenci.

3. Zanedbávání oblékání

Podle britských odborníků se lidé trpící demencí hůře oblékají a mohou nosit nevhodné oblečení nebo věci nevhodné pro dané počasí.

4. Problémy s řízením

Podle vědců z Washingtonské univerzity v St Louis mají osoby s časnou Alzheimerovou chorobou větší sklon k impulzivním rozhodnutím. Při jízdě autem provádějte změny směru jízdy a pokračujte v jízdě nižší rychlostí. Tým překvapivě tvrdí, že jeho výzkum Program dokázal přesně předpovědět stav až u 90 % osob pouze na základě jejich řidičských schopností! Další výzkumy ukázaly, že v počátečních fázích má nemoc vliv na motorické schopnosti a pacienti mohou špatně parkovat.

5. Změna chování k ostatním

Alzheimerova společnost ve Velké Británii tvrdí, že nemoc je spojena s častějším používáním vulgarismů – a/nebo nadáváním v nevhodných souvislostech -, hrubým vyjadřováním, svlékáním na veřejnosti a mimořádně vulgárním chováním Podle odborníků jsou tyto změny chování způsobeny atrofií v oblastech mozku, které řídí kontrolu impulzů.

Zdroj:

indiatimes.com, ucl.ac.uk, alzheimers.org.uk, BBC

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -