Pondělí, 15 dubna, 2024

Varovné signály Alzheimerovy choroby: 5 příznaků, které se objevují v počátku nemoci

Mohlo by vás zajímat

Příznaky Alzheimerovy choroby jsou zpočátku obvykle mírné, ale postupem času se zhoršují a začínají zasahovat do každodenního života. Jak tuto nemoc v počátcích poznat?

- Reklama -

Vědci se stále snaží pochopit složité změny v mozku, ke kterým dochází na počátku a v průběhu Alzheimerovy choroby. Zdá se, že poškození mozku začíná deset i více let předtím, než se projeví paměť a další kognitivní obtíže.

Mezi nejznámější a nejškodlivější příznaky Alzheimerovy choroby patří ztráta paměti a zmatenost. Podle odborníků se však mohou mírné příznaky projevovat i několik let předtím, než je toto onemocnění, které způsobuje ztrátu mysli, rozpoznáno. Zde je pět varovných signálů, které byly identifikovány jako indikativní chování.

1. Rozdávání peněz

Vědci z Jihokalifornské univerzity a izraelské Bar-Ilanovy univerzity zjistili, že senioři, kteří snadno rozdávali cizím lidem peníze, měli často horší kognitivní stavy, což svědčí o zvýšeném riziku Alzheimerovy choroby.

2. Změna humoru

Vědci z University College London zjistili, že osoby s touto chorobou začaly dávat přednost komediím před satirou již devět let před tím, než se u nich projevily příznaky podobné demenci.

3. Zanedbávání oblékání

Podle britských odborníků se lidé trpící demencí hůře oblékají a mohou nosit nevhodné oblečení nebo věci nevhodné pro dané počasí.

4. Problémy s řízením

Podle vědců z Washingtonské univerzity v St Louis mají osoby s časnou Alzheimerovou chorobou větší sklon k impulzivním rozhodnutím. Při jízdě autem provádějte změny směru jízdy a pokračujte v jízdě nižší rychlostí. Tým překvapivě tvrdí, že jeho výzkum Program dokázal přesně předpovědět stav až u 90 % osob pouze na základě jejich řidičských schopností! Další výzkumy ukázaly, že v počátečních fázích má nemoc vliv na motorické schopnosti a pacienti mohou špatně parkovat.

5. Změna chování k ostatním

Alzheimerova společnost ve Velké Británii tvrdí, že nemoc je spojena s častějším používáním vulgarismů – a/nebo nadáváním v nevhodných souvislostech -, hrubým vyjadřováním, svlékáním na veřejnosti a mimořádně vulgárním chováním Podle odborníků jsou tyto změny chování způsobeny atrofií v oblastech mozku, které řídí kontrolu impulzů.

Zdroj:

indiatimes.com, ucl.ac.uk, alzheimers.org.uk, BBC

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -