Úterý, 23 července, 2024

První příznaky Alzheimera se ukazují v očích, naznačuje studie

Mohlo by vás zajímat

Tak nějak všeobecně se ví, že Alzheimerova choroba se obtížně diagnostikuje. Příznaky se obvykle objevují až v pozdějších fázích nemoci, v době, kdy již dochází k poškození mozku. Nedávná studie naznačuje, že by se už brzy mohl Alzheimer diagnostikovat jednoduchým očním testem.

- Reklama -

Přesně to naznačují zjištění vědců z Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles, která uvedli ve své nedávno publikované studii. Přišli na to, že lidské oči mohou vykazovat známky Alzheimerovy choroby, i když pacienti ještě nevykazují žádné příznaky onemocnění, které poškozuje paměť.

Výzkum zkoumal, jak by oko mohlo potenciálně pomoci při diagnostice Alzheimerovy choroby ještě předtím, než se projeví její příznaky. Podle Dr. Richarda Isaacsona, neurologa zabývajícího se prevencí Alzheimerovy choroby, začíná tohle onemocnění v mozku desítky let před prvními příznaky ztráty paměti. V době, kdy se projeví poruchy chování a paměti, je již nemoc značně pokročilá.

Oko je bránou do mozku

Tým zkoumal vzorky od 86 zemřelých dárců, kteří měli diagnostikovanou buď Alzheimerovu chorobu, nebo mírnou kognitivní poruchu. Zjistilo se, že sítnice těchto osob měly nadbytek amyloidu beta 42, bílkoviny, která tvoří plaky, jež se hromadí v mozku pacientů s Alzheimerovou chorobou. Nalezli také buňky zvané mikroglie, které jsou spojovány s progresí nemoci.

„Oko je bránou do mozku,“ vysvětlila Dr. Christine Greerová, oftalmoložka a ředitelka lékařského vzdělávání v Institutu pro neurodegenerativní onemocnění v Boca Raton na Floridě. „Pohledem do zadní části oka, směrem k optickému nervu a sítnici, můžete nahlédnout přímo do nervového systému.“

Dřívější a lepší diagnóza

Poznatky ze studie mohou vést ke vzniku zobrazovacích technik, které lékařům umožní diagnostikovat Alzheimerovu chorobu dříve a přesněji. Dr. Yosef Koronyo, výzkumný pracovník, k tomu říká: „Tyto poznatky mohou vést k zobrazovacím technikám, které nám umožní nejen diagnostikovat Alzheimerovu chorobu dříve a přesněji, ale také sledovat její vývoj neinvazivně pohledem do oka.“

V současné době se diagnostika Alzheimerovy choroby opírá o několik vyšetření, včetně kognitivních testů, skenování mozku, vyšetření mozkomíšního moku, krevních testů, psychiatrických vyšetření a genetických testů. Tato hodnocení mohou být časově i finančně náročná. Proto by klíčem k včasné diagnostice Alzheimerovy choroby nakonec mohlo být oko.

Zdroj:

CNN, medicalnewstoday.com, scitechdaily.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -