Pondělí, 15 dubna, 2024

První příznaky Alzheimera se ukazují v očích, naznačuje studie

Mohlo by vás zajímat

Tak nějak všeobecně se ví, že Alzheimerova choroba se obtížně diagnostikuje. Příznaky se obvykle objevují až v pozdějších fázích nemoci, v době, kdy již dochází k poškození mozku. Nedávná studie naznačuje, že by se už brzy mohl Alzheimer diagnostikovat jednoduchým očním testem.

- Reklama -

Přesně to naznačují zjištění vědců z Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles, která uvedli ve své nedávno publikované studii. Přišli na to, že lidské oči mohou vykazovat známky Alzheimerovy choroby, i když pacienti ještě nevykazují žádné příznaky onemocnění, které poškozuje paměť.

Výzkum zkoumal, jak by oko mohlo potenciálně pomoci při diagnostice Alzheimerovy choroby ještě předtím, než se projeví její příznaky. Podle Dr. Richarda Isaacsona, neurologa zabývajícího se prevencí Alzheimerovy choroby, začíná tohle onemocnění v mozku desítky let před prvními příznaky ztráty paměti. V době, kdy se projeví poruchy chování a paměti, je již nemoc značně pokročilá.

Oko je bránou do mozku

Tým zkoumal vzorky od 86 zemřelých dárců, kteří měli diagnostikovanou buď Alzheimerovu chorobu, nebo mírnou kognitivní poruchu. Zjistilo se, že sítnice těchto osob měly nadbytek amyloidu beta 42, bílkoviny, která tvoří plaky, jež se hromadí v mozku pacientů s Alzheimerovou chorobou. Nalezli také buňky zvané mikroglie, které jsou spojovány s progresí nemoci.

„Oko je bránou do mozku,“ vysvětlila Dr. Christine Greerová, oftalmoložka a ředitelka lékařského vzdělávání v Institutu pro neurodegenerativní onemocnění v Boca Raton na Floridě. „Pohledem do zadní části oka, směrem k optickému nervu a sítnici, můžete nahlédnout přímo do nervového systému.“

Dřívější a lepší diagnóza

Poznatky ze studie mohou vést ke vzniku zobrazovacích technik, které lékařům umožní diagnostikovat Alzheimerovu chorobu dříve a přesněji. Dr. Yosef Koronyo, výzkumný pracovník, k tomu říká: „Tyto poznatky mohou vést k zobrazovacím technikám, které nám umožní nejen diagnostikovat Alzheimerovu chorobu dříve a přesněji, ale také sledovat její vývoj neinvazivně pohledem do oka.“

V současné době se diagnostika Alzheimerovy choroby opírá o několik vyšetření, včetně kognitivních testů, skenování mozku, vyšetření mozkomíšního moku, krevních testů, psychiatrických vyšetření a genetických testů. Tato hodnocení mohou být časově i finančně náročná. Proto by klíčem k včasné diagnostice Alzheimerovy choroby nakonec mohlo být oko.

Zdroj:

CNN, medicalnewstoday.com, scitechdaily.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -