Sobota, 25 května, 2024

Ochrání před Alzheimerem očkování proti chřipce? Studie překvapila skvělými výsledky

Mohlo by vás zajímat

Podle vědců z UTHealth Houston nejspíš každoroční očkování proti chřipce snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby až o 40 procent.

- Reklama -

Výzkum pod vedením Avrama S. Bukhbindera, nedávného absolventa McGovern Medical School na UTHealth Houston, a Paulem E. Schulzem, profesorem neurologie na McGovern Medical School, porovnával riziko výskytu Alzheimerovy choroby mezi pacienty s předchozím očkováním proti chřipce a bez něj na velkém celostátním vzorku dospělých Američanů ve věku 65 let a starších.

„Zjistili jsme, že očkování proti chřipce u starších osob snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby po dobu několika let. Síla tohoto ochranného účinku se zvyšovala s počtem let, kdy se osoba každoročně očkovala proti chřipce – jinými slovy, míra rozvoje Alzheimerovy choroby byla nejnižší u těch, kteří se proti chřipce očkovali každoročně,“ uvedl Dr. Avram Bukhbinder.

Naděje pro miliony nemocných

Podle něj a Schulze výsledky podtrhují silný ochranný účinek chřipkové vakcíny proti Alzheimerově chorobě. Základní mechanismy celého procesu ovšem podle dvojice odborníků vyžadují ještě další výzkum.

I tak je to vynikající zpráva pro přibližně 40 milionů lidí na světě trpí, co trpí Alzheimerovou chorobou, jenž poškozuje část mozku řídící paměť, myšlení a jazykové schopnosti. V současnosti je navíc tato choroba nejčastější příčinou demence. Postihuje téměř třetinu starších 80 let. V České republice se počet pacientů odhaduje na více než 105 tisíc.

Očkování možná i zpomaluje příznaky

Se stárnutím populace ale stoupá i počet nemocných. Výše uvedená studie vědců porovnávala údaje od 935 887 očkovaných proti chřipce a 935 887 neočkovaných Američanů ve věku 65 let a starších.

V průběhu čtyř let se pak Alzheimerova choroba rozvinula přibližně u 5,1 % očkovaných, zatímco u neočkovaných to bylo 8,5 %. Bukhbinder upozorňuje, že k určení příčiny je zapotřebí další studie.

„Budoucí výzkum by měl posoudit, zda očkování proti chřipce souvisí také s rychlostí progrese příznaků u pacientů, kteří již trpí Alzheimerovou demencí,“ dodal.

Zdroj:

neurosciencenews.com, medicalexpress.com, healthday.com, zpmvcr.cz

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -