Čtvrtek, 23 ledna, 2025

Ochrání před Alzheimerem očkování proti chřipce? Studie překvapila skvělými výsledky

Mohlo by vás zajímat

Podle vědců z UTHealth Houston nejspíš každoroční očkování proti chřipce snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby až o 40 procent.

- Reklama -

Výzkum pod vedením Avrama S. Bukhbindera, nedávného absolventa McGovern Medical School na UTHealth Houston, a Paulem E. Schulzem, profesorem neurologie na McGovern Medical School, porovnával riziko výskytu Alzheimerovy choroby mezi pacienty s předchozím očkováním proti chřipce a bez něj na velkém celostátním vzorku dospělých Američanů ve věku 65 let a starších.

„Zjistili jsme, že očkování proti chřipce u starších osob snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby po dobu několika let. Síla tohoto ochranného účinku se zvyšovala s počtem let, kdy se osoba každoročně očkovala proti chřipce – jinými slovy, míra rozvoje Alzheimerovy choroby byla nejnižší u těch, kteří se proti chřipce očkovali každoročně,“ uvedl Dr. Avram Bukhbinder.

Naděje pro miliony nemocných

Podle něj a Schulze výsledky podtrhují silný ochranný účinek chřipkové vakcíny proti Alzheimerově chorobě. Základní mechanismy celého procesu ovšem podle dvojice odborníků vyžadují ještě další výzkum.

I tak je to vynikající zpráva pro přibližně 40 milionů lidí na světě trpí, co trpí Alzheimerovou chorobou, jenž poškozuje část mozku řídící paměť, myšlení a jazykové schopnosti. V současnosti je navíc tato choroba nejčastější příčinou demence. Postihuje téměř třetinu starších 80 let. V České republice se počet pacientů odhaduje na více než 105 tisíc.

Očkování možná i zpomaluje příznaky

Se stárnutím populace ale stoupá i počet nemocných. Výše uvedená studie vědců porovnávala údaje od 935 887 očkovaných proti chřipce a 935 887 neočkovaných Američanů ve věku 65 let a starších.

V průběhu čtyř let se pak Alzheimerova choroba rozvinula přibližně u 5,1 % očkovaných, zatímco u neočkovaných to bylo 8,5 %. Bukhbinder upozorňuje, že k určení příčiny je zapotřebí další studie.

„Budoucí výzkum by měl posoudit, zda očkování proti chřipce souvisí také s rychlostí progrese příznaků u pacientů, kteří již trpí Alzheimerovou demencí,“ dodal.

Zdroj:

neurosciencenews.com, medicalexpress.com, healthday.com, zpmvcr.cz

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.
- Reklama -