Sobota, 25 května, 2024

Existuje mužská menstruace? V Africe je mnoho mužů, kteří věří, že ji mají

Mohlo by vás zajímat

Schistosomóza je nebezpečné onemocnění, kterým se lze nakazit prostřednictvím infikované vody. Krom rudého výtoku z močové trubice se projevuje bolestí břicha, horečkami a průjem. Poprvé byla nemoc podrobně popsána německým lékařem Theodorem Bilharzem. Rozklíčoval její podstatu, a proto je též známá pod starším názvem Bilharzie. Jako lidový název schistosomózy se používá „hlemýždí horečka“, protože parazit, který ji způsobuje, se v prvním stádiu vyvíjí v těle vodních hlemýžďů.

- Reklama -

Třífázový cyklus je podobný hororu

Infekci vyvolává drobný cizopasník latinsky nazvaný Schistosoma. Schistosomózy jsou typem organismu, který potřebuje k přežití sekundárního hostitele, v tomto případě vodní plže. Cizopasnící vyrůstají v plžích tělech až do doby své dospělosti. Mladí paraziti se vyklubou z plžova těla, plavou v sladkovodních jezerech, řekách, rybnících nebo potocích a hledají si nový domov. Člověk je dalším vhodným hostitelem. Zavrtají se skrz kůži a putují krevním řečištěm do jater. Zde zesílí a spáří se. Odplaví se do střev nebo močového měchýře (v závislosti na druhu) a zde nakladou vajíčka. Vajíčka opouštějí tělo spolu s močí a výkaly, poté se z nich vylíhnou larvy, které začnou lovit vodního plže. A cyklus začíná znovu.

Nemoc je výrazně africkou záležitostí

Nemoc se vyskytuje především v tropických a subtropických oblastech. Podle Světové zdravotnické organizace 91,4 % osob postižených schistosomózou žije v Africe. Nejvíce ohroženy jsou chudé komunity, které nemají přístup k čisté vodě. Nedostatek informací o nemoci v kombinaci s nízkou úrovní všeobecného vzděláni může vést i k zásadnímu nepochopení vzniku nemoci. Bohužel, pokud nemoc není detekována a léčena včas, může být smrtelná. V roce 2000 odhadovala WHO celosvětový počet úmrtí na 200 000. Nemoc byla zjištěna v 78 zemích, nejvíce případů pak bylo v Egyptě. 

Léčbu komplikují obtížné životní podmínky a neinformovanost

Dodnes je přítomnost krve v moči, tzv. hematurie, některými lidmi v Africe považována za projev mužské menstruace. Tento pomýlený názor se týká skupin omezeně gramotných a sociálně nízkých. Bohužel dezinformace může být nebezpečná. Když schistosomózu lidé nepovažují za nemoc, neléčí ji a mohou na ni zemřít. Při včasném záchytu je přitom nemoc poměrně snadno odstranitelná. Nejběžněji nasazovaným a dobře fungujícím lékem je praziquantel. 

Řešení? Krevety!

Vědci přišli na to, že aby se nemoc nešířila, nejlepším řešením je omezit počet šneků – hostitelů. Tím, že byly na řekách zbudovány přehrady, se zabránilo přirozenému pohybu krevet, které vodní šneky požíraly. Vodní šneci ztratili přirozeného nepřítele, rapidně se přemnožili a s tím i dramaticky stoupl počet případů nakažení schistosomózu. 

Bioložka Dr. Susan Sokolowová ze Stanfordské univerzity k situaci řekla: „Tam, kde vznikly přehrady, výskyt schistosomózy vzrostl ve srovnání s řekami s přirozeně tekoucí vodou zhruba dvojnásobně. Schistosomóza se šíří stojatou sladkou vodou. V některých tropických oblastech, kde lidé pracují na zaplavených místech, jako jsou rýžová pole, se většina chlapců nakazí a začne krvácet kolem puberty. Lidé si pak příznaky vykládají jako přirozený fyziologický proces – mužskou menstruaci. Nedávají schistosomózu do souvislosti s prací na poli.

Egyptská vláda má speciální program na boj proti nemoci

Nejvíce je schistosomóza rozšířená v Egyptě a právě zde se nejčastěji setkáváme s mýtem mužské menstruace. Je zde tradičním vysvětlením příznaků. První zmínky o menstruujících mužích se objevily před 4000 lety a ve starém Egyptě. Hieroglyfem označujícím tuto nemoc byl kapající penis. Přibližně od roku 1200 př. n. l. se v mumiích nacházejí vajíčka schistosomózy.

Egyptská vláda schistosomózu považuje za závažný problém. Jednak se snaží šířit osvětu a vymýtit pověru o mužské menstruaci a jednak do vodních nádrží a stojatých vodních toků začala nasazovat znovu krevety, které požírají vodní slimáky a tím i eliminují potenciální přenos na člověka. 

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -