Úterý, 23 července, 2024

Existuje mužská menstruace? V Africe je mnoho mužů, kteří věří, že ji mají

Mohlo by vás zajímat

Schistosomóza je nebezpečné onemocnění, kterým se lze nakazit prostřednictvím infikované vody. Krom rudého výtoku z močové trubice se projevuje bolestí břicha, horečkami a průjem. Poprvé byla nemoc podrobně popsána německým lékařem Theodorem Bilharzem. Rozklíčoval její podstatu, a proto je též známá pod starším názvem Bilharzie. Jako lidový název schistosomózy se používá „hlemýždí horečka“, protože parazit, který ji způsobuje, se v prvním stádiu vyvíjí v těle vodních hlemýžďů.

- Reklama -

Třífázový cyklus je podobný hororu

Infekci vyvolává drobný cizopasník latinsky nazvaný Schistosoma. Schistosomózy jsou typem organismu, který potřebuje k přežití sekundárního hostitele, v tomto případě vodní plže. Cizopasnící vyrůstají v plžích tělech až do doby své dospělosti. Mladí paraziti se vyklubou z plžova těla, plavou v sladkovodních jezerech, řekách, rybnících nebo potocích a hledají si nový domov. Člověk je dalším vhodným hostitelem. Zavrtají se skrz kůži a putují krevním řečištěm do jater. Zde zesílí a spáří se. Odplaví se do střev nebo močového měchýře (v závislosti na druhu) a zde nakladou vajíčka. Vajíčka opouštějí tělo spolu s močí a výkaly, poté se z nich vylíhnou larvy, které začnou lovit vodního plže. A cyklus začíná znovu.

Nemoc je výrazně africkou záležitostí

Nemoc se vyskytuje především v tropických a subtropických oblastech. Podle Světové zdravotnické organizace 91,4 % osob postižených schistosomózou žije v Africe. Nejvíce ohroženy jsou chudé komunity, které nemají přístup k čisté vodě. Nedostatek informací o nemoci v kombinaci s nízkou úrovní všeobecného vzděláni může vést i k zásadnímu nepochopení vzniku nemoci. Bohužel, pokud nemoc není detekována a léčena včas, může být smrtelná. V roce 2000 odhadovala WHO celosvětový počet úmrtí na 200 000. Nemoc byla zjištěna v 78 zemích, nejvíce případů pak bylo v Egyptě. 

Léčbu komplikují obtížné životní podmínky a neinformovanost

Dodnes je přítomnost krve v moči, tzv. hematurie, některými lidmi v Africe považována za projev mužské menstruace. Tento pomýlený názor se týká skupin omezeně gramotných a sociálně nízkých. Bohužel dezinformace může být nebezpečná. Když schistosomózu lidé nepovažují za nemoc, neléčí ji a mohou na ni zemřít. Při včasném záchytu je přitom nemoc poměrně snadno odstranitelná. Nejběžněji nasazovaným a dobře fungujícím lékem je praziquantel. 

Řešení? Krevety!

Vědci přišli na to, že aby se nemoc nešířila, nejlepším řešením je omezit počet šneků – hostitelů. Tím, že byly na řekách zbudovány přehrady, se zabránilo přirozenému pohybu krevet, které vodní šneky požíraly. Vodní šneci ztratili přirozeného nepřítele, rapidně se přemnožili a s tím i dramaticky stoupl počet případů nakažení schistosomózu. 

Bioložka Dr. Susan Sokolowová ze Stanfordské univerzity k situaci řekla: „Tam, kde vznikly přehrady, výskyt schistosomózy vzrostl ve srovnání s řekami s přirozeně tekoucí vodou zhruba dvojnásobně. Schistosomóza se šíří stojatou sladkou vodou. V některých tropických oblastech, kde lidé pracují na zaplavených místech, jako jsou rýžová pole, se většina chlapců nakazí a začne krvácet kolem puberty. Lidé si pak příznaky vykládají jako přirozený fyziologický proces – mužskou menstruaci. Nedávají schistosomózu do souvislosti s prací na poli.

Egyptská vláda má speciální program na boj proti nemoci

Nejvíce je schistosomóza rozšířená v Egyptě a právě zde se nejčastěji setkáváme s mýtem mužské menstruace. Je zde tradičním vysvětlením příznaků. První zmínky o menstruujících mužích se objevily před 4000 lety a ve starém Egyptě. Hieroglyfem označujícím tuto nemoc byl kapající penis. Přibližně od roku 1200 př. n. l. se v mumiích nacházejí vajíčka schistosomózy.

Egyptská vláda schistosomózu považuje za závažný problém. Jednak se snaží šířit osvětu a vymýtit pověru o mužské menstruaci a jednak do vodních nádrží a stojatých vodních toků začala nasazovat znovu krevety, které požírají vodní slimáky a tím i eliminují potenciální přenos na člověka. 

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -