Čtvrtek, 13 června, 2024

První úspěšná transplantace prasečí ledviny člověku. Naděje do budoucna?

Mohlo by vás zajímat

Vůbec poprvé se podařilo transplantovat prasečí ledvinu člověku, kterou tělo pacienta okamžitě neodmítlo. Jedná se o průlomový lékařský objev, který může nabídnout záchranu statisícům lidí čekajících na nový orgán!

- Reklama -

Během dvouhodinové operace chirurgové na NYU Langone Health v New Yorku odebrali orgán z geneticky upraveného prasete a připojili ho k ženě s mozkovou smrtí, která předtím vykazovala známky poruchy funkce ledvin. Zákrok byl proveden se svolením rodiny pacientky předtím, než měla být odpojena od přístrojů.

Modifikovaná prasata, která jejich vývojář, společnost Revivicor, nazval GalSafe, nenesou gen, který produkuje alfa-gal, cukr, o němž je známo, že vyvolává útok lidského imunitního systému, což vede k odmítnutí orgánu. Podle chirurgů byla ledvina připojena k cévám na stehně ženy a během 54hodinové studie byla uchovávána mimo břicho, kde byla zakryta ochranným štítem.

Fungovala stejně jako lidská

Vedoucí týmu Dr. Robert Montgomery říká, že výsledky testů ukázaly, že funkce prasečí ledviny byla srovnatelná s funkcí ledviny lidského dárce.

„Ledvina se zbarvila do krásně růžové barvy a z močovodu začala okamžitě vytékat moč,“ vysvětluje Montgomery.

Úřad FDA sice schválil proces genové změny, ale dosud neschválil lékařské produkty získané z prasat pro použití u lidí a takzvané xenotransplantace – ze zvířat na lidi – stále čelí významným lékařským a regulačním kontrolám. Montgomery však naznačuje, že geneticky modifikovaná prasata „by potenciálně mohla být udržitelným, obnovitelným zdrojem orgánů“.

Bude možné chovat zvířata pro lékařské účely?

Je ale otázkou, kdy a jak bude něco takového proveditelné. Už dnes vyhlídky na chov prasat za účelem získávání jejich orgánů pro lidi vyvolají otázky, jak bude s takovými zvířaty zacházeno. V posledních stále roste tlak na zlepšení životních podmínek zvířat v zajetí. A i bez pěstování zvířat na orgány jsou již nyní každoročně usmrceny miliony prasat pro potravinářský průmysl.

„Prasata nejsou náhradní díly a neměla by být jako takové využívány jen proto, že lidé jsou příliš sebestřední na to, aby darovali svá těla pacientům zoufale potřebujícím transplantaci orgánů,“ uvádí se v prohlášení organizace PETA.

Zdroj:

BBC, nytimes.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -