Úterý, 23 července, 2024

První úspěšná transplantace prasečí ledviny člověku. Naděje do budoucna?

Mohlo by vás zajímat

Vůbec poprvé se podařilo transplantovat prasečí ledvinu člověku, kterou tělo pacienta okamžitě neodmítlo. Jedná se o průlomový lékařský objev, který může nabídnout záchranu statisícům lidí čekajících na nový orgán!

- Reklama -

Během dvouhodinové operace chirurgové na NYU Langone Health v New Yorku odebrali orgán z geneticky upraveného prasete a připojili ho k ženě s mozkovou smrtí, která předtím vykazovala známky poruchy funkce ledvin. Zákrok byl proveden se svolením rodiny pacientky předtím, než měla být odpojena od přístrojů.

Modifikovaná prasata, která jejich vývojář, společnost Revivicor, nazval GalSafe, nenesou gen, který produkuje alfa-gal, cukr, o němž je známo, že vyvolává útok lidského imunitního systému, což vede k odmítnutí orgánu. Podle chirurgů byla ledvina připojena k cévám na stehně ženy a během 54hodinové studie byla uchovávána mimo břicho, kde byla zakryta ochranným štítem.

Fungovala stejně jako lidská

Vedoucí týmu Dr. Robert Montgomery říká, že výsledky testů ukázaly, že funkce prasečí ledviny byla srovnatelná s funkcí ledviny lidského dárce.

„Ledvina se zbarvila do krásně růžové barvy a z močovodu začala okamžitě vytékat moč,“ vysvětluje Montgomery.

Úřad FDA sice schválil proces genové změny, ale dosud neschválil lékařské produkty získané z prasat pro použití u lidí a takzvané xenotransplantace – ze zvířat na lidi – stále čelí významným lékařským a regulačním kontrolám. Montgomery však naznačuje, že geneticky modifikovaná prasata „by potenciálně mohla být udržitelným, obnovitelným zdrojem orgánů“.

Bude možné chovat zvířata pro lékařské účely?

Je ale otázkou, kdy a jak bude něco takového proveditelné. Už dnes vyhlídky na chov prasat za účelem získávání jejich orgánů pro lidi vyvolají otázky, jak bude s takovými zvířaty zacházeno. V posledních stále roste tlak na zlepšení životních podmínek zvířat v zajetí. A i bez pěstování zvířat na orgány jsou již nyní každoročně usmrceny miliony prasat pro potravinářský průmysl.

„Prasata nejsou náhradní díly a neměla by být jako takové využívány jen proto, že lidé jsou příliš sebestřední na to, aby darovali svá těla pacientům zoufale potřebujícím transplantaci orgánů,“ uvádí se v prohlášení organizace PETA.

Zdroj:

BBC, nytimes.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -