Sobota, 20 dubna, 2024

Našli jsme fontánu mládí? Britští vědci dokázali omladit kožní buňky o 30 let

Mohlo by vás zajímat

Vědci z Babrahamova institutu v Anglii tvrdí, že jejich laboratorní pokus zvrátil čas na kožních buňkách odebraných lidem ve věku 38 a 53 let, takže vypadají mladší až o 30 let!

- Reklama -

Podle vědců proces přeprogramování nezpůsobil žádné poškození a umožnil stárnoucím buňkám obnovit ztracené funkce – například schopnost produkovat kolagen, který zajišťuje strukturu tkání a pomáhá hojit rány. Tento typ regenerativní biologie navazuje na předchozí výzkumy spojené s vývojem kmenových buněk.

Už v roce 2007 byl nositel Nobelovy ceny Dr. Shinya Yamanaka prvním vědcem, který proměnil normální buňky v kmenové buňky, jež mají zvláštní schopnost vyvinout se v jakýkoli typ buněk. Jeho metoda vystavuje buňky působení čtyř proteinových transkripčních faktorů (TF) – nyní známých také jako Yamanakovy faktory – po dobu 50 dnů.

Proměny buněk za pouhé dva týdny

Nová metoda „přechodného přeprogramování ve fázi zrání“ z Babrahamova institutu však využívá Yamanaka faktory po dobu pouhých 13 dní, což zřejmě zvrátilo některé znaky stárnutí, protože TF mění způsob, jakým DNA předává genetickou informaci. Ačkoli tým vědců přiznává, že výzkum je stále v předběžné fázi, pokud se prokáže, že je tato technika bezpečná a účinná – a bude replikována v jiných buňkách a tělesných tkáních – tak by to mohla být technologie, která naprosto změní pravidla hry napříč celou lékařskou vědou.

Jak stárneme, naše DNA se označuje chemickými látkami, takže sledování těchto „značek“ nám pomáhá určit, jak je naše tělo staré. Tenhle jev je ve vědeckém světě známý jako naše epigenetické hodiny. V průběhu času se některé naše geny buď zapnou, nebo vypnou, přičemž jejich soubor se nazývá transkriptom.

Metoda omlazuje i nemocné geny

Šéf výzkumu v Babrahamově institutu Diljeet Gill a jeho tým zjistili, že epigenetické hodiny a profily transkriptomu částečně přeprogramovaných buněk odpovídají profilům kožních buněk, které patřily lidem mladším o 30 let.

„Naše výsledky představují velký krok vpřed v našem chápání buněčného přeprogramování,“ komentoval výsledky Dr. Diljeet Gill. „Pro budoucnost této práce je obzvláště slibný fakt, že jsme zaznamenali také obrácení ukazatelů stárnutí u genů spojených s nemocemi.“

Zdroj:

newscientist.com, businessinsider.in, livescience.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -