Úterý, 23 července, 2024

Našli jsme fontánu mládí? Britští vědci dokázali omladit kožní buňky o 30 let

Mohlo by vás zajímat

Vědci z Babrahamova institutu v Anglii tvrdí, že jejich laboratorní pokus zvrátil čas na kožních buňkách odebraných lidem ve věku 38 a 53 let, takže vypadají mladší až o 30 let!

- Reklama -

Podle vědců proces přeprogramování nezpůsobil žádné poškození a umožnil stárnoucím buňkám obnovit ztracené funkce – například schopnost produkovat kolagen, který zajišťuje strukturu tkání a pomáhá hojit rány. Tento typ regenerativní biologie navazuje na předchozí výzkumy spojené s vývojem kmenových buněk.

Už v roce 2007 byl nositel Nobelovy ceny Dr. Shinya Yamanaka prvním vědcem, který proměnil normální buňky v kmenové buňky, jež mají zvláštní schopnost vyvinout se v jakýkoli typ buněk. Jeho metoda vystavuje buňky působení čtyř proteinových transkripčních faktorů (TF) – nyní známých také jako Yamanakovy faktory – po dobu 50 dnů.

Proměny buněk za pouhé dva týdny

Nová metoda „přechodného přeprogramování ve fázi zrání“ z Babrahamova institutu však využívá Yamanaka faktory po dobu pouhých 13 dní, což zřejmě zvrátilo některé znaky stárnutí, protože TF mění způsob, jakým DNA předává genetickou informaci. Ačkoli tým vědců přiznává, že výzkum je stále v předběžné fázi, pokud se prokáže, že je tato technika bezpečná a účinná – a bude replikována v jiných buňkách a tělesných tkáních – tak by to mohla být technologie, která naprosto změní pravidla hry napříč celou lékařskou vědou.

Jak stárneme, naše DNA se označuje chemickými látkami, takže sledování těchto „značek“ nám pomáhá určit, jak je naše tělo staré. Tenhle jev je ve vědeckém světě známý jako naše epigenetické hodiny. V průběhu času se některé naše geny buď zapnou, nebo vypnou, přičemž jejich soubor se nazývá transkriptom.

Metoda omlazuje i nemocné geny

Šéf výzkumu v Babrahamově institutu Diljeet Gill a jeho tým zjistili, že epigenetické hodiny a profily transkriptomu částečně přeprogramovaných buněk odpovídají profilům kožních buněk, které patřily lidem mladším o 30 let.

„Naše výsledky představují velký krok vpřed v našem chápání buněčného přeprogramování,“ komentoval výsledky Dr. Diljeet Gill. „Pro budoucnost této práce je obzvláště slibný fakt, že jsme zaznamenali také obrácení ukazatelů stárnutí u genů spojených s nemocemi.“

Zdroj:

newscientist.com, businessinsider.in, livescience.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -