Úterý, 23 července, 2024

Vědci vyvinuli hormonální injekci, která urychluje vystřízlivění z opilosti

Mohlo by vás zajímat

Podle výzkumu vědců z Texaské jihozápadní univerzity v Dallasu může být hormonální injekce klíčem k rychlému vystřízlivění někoho, kdo to přehnal s alkoholem.

- Reklama -

Hormon, vědci nazývaný fibroblastový růstový faktor 21 (FGF21), se přirozeně produkuje v játrech a ukázalo se, že rychleji odbourává alkohol a chrání před jeho negativními účinky. Když vědci podali myším dodatečnou dávku FGF21 injekcí, zkrátil se na polovinu čas, za který se myši zotavily z alkoholové intoxikace. Tento průlomový objev by mohl vést k nové léčbě akutní otravy alkoholem, protože FGF21 aktivuje specifickou část mozku, která řídí bdělost.

Střízlivost za poloviční dobu

„Zjistili jsme, že játra se podílejí nejen na metabolismu alkoholu, ale že také vysílají do mozku hormonální signál, který chrání před škodlivými účinky intoxikace, včetně ztráty vědomí i koordinace,“ řekl Steven Kliewer, spoluautor článku publikovaného týmem v časopise Cell Metabolism. „Dále jsme ukázali, že zvýšením koncentrace FGF21 injekcí na ještě vyšší úroveň můžeme výrazně urychlit zotavení z intoxikace. FGF21 toho dosahuje aktivací velmi specifické části mozku, která řídí bdělost.“

Tento výzkum má potenciál změnit náš pohled na konzumaci alkoholu a jeho účinky na organismus. Po dalším studiu a vývoji by se injekce FGF21 mohly stát standardní léčbou akutní otravy alkoholem a umožnit lidem zotavit se z negativních účinků alkoholu za poloviční dobu.

Bude FGF21 na lidi fungovat stejně jako na myši?

Tým výzkumníku zároveň uznává některá omezení své studie a upozorňuje, že je třeba ještě zjistit, zda aktivace noradrenergního systému přispívá k dalším účinkům FGF21, včetně účinků na metabolismus a preferenci etanolu a sladkostí.

Protože u lidí jsou jak FGF21, tak noradrenergní nervový systém indukovány etanolem, bude nutné provést další studie, aby se zjistilo, zda se protitoxická aktivita FGF21 projeví u lidí stejně jako u myší. „Naše studie ukazují, že hlavním místem působení FGF21 je mozek,“ řekl Mangelsdorf. „Nyní budeme hlouběji zkoumat neuronální dráhy, kterými FGF21 působí.“

Zdroj:

genengnews.com, knue.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -