Sobota, 20 dubna, 2024

Vědci vyvinuli hormonální injekci, která urychluje vystřízlivění z opilosti

Mohlo by vás zajímat

Podle výzkumu vědců z Texaské jihozápadní univerzity v Dallasu může být hormonální injekce klíčem k rychlému vystřízlivění někoho, kdo to přehnal s alkoholem.

- Reklama -

Hormon, vědci nazývaný fibroblastový růstový faktor 21 (FGF21), se přirozeně produkuje v játrech a ukázalo se, že rychleji odbourává alkohol a chrání před jeho negativními účinky. Když vědci podali myším dodatečnou dávku FGF21 injekcí, zkrátil se na polovinu čas, za který se myši zotavily z alkoholové intoxikace. Tento průlomový objev by mohl vést k nové léčbě akutní otravy alkoholem, protože FGF21 aktivuje specifickou část mozku, která řídí bdělost.

Střízlivost za poloviční dobu

„Zjistili jsme, že játra se podílejí nejen na metabolismu alkoholu, ale že také vysílají do mozku hormonální signál, který chrání před škodlivými účinky intoxikace, včetně ztráty vědomí i koordinace,“ řekl Steven Kliewer, spoluautor článku publikovaného týmem v časopise Cell Metabolism. „Dále jsme ukázali, že zvýšením koncentrace FGF21 injekcí na ještě vyšší úroveň můžeme výrazně urychlit zotavení z intoxikace. FGF21 toho dosahuje aktivací velmi specifické části mozku, která řídí bdělost.“

Tento výzkum má potenciál změnit náš pohled na konzumaci alkoholu a jeho účinky na organismus. Po dalším studiu a vývoji by se injekce FGF21 mohly stát standardní léčbou akutní otravy alkoholem a umožnit lidem zotavit se z negativních účinků alkoholu za poloviční dobu.

Bude FGF21 na lidi fungovat stejně jako na myši?

Tým výzkumníku zároveň uznává některá omezení své studie a upozorňuje, že je třeba ještě zjistit, zda aktivace noradrenergního systému přispívá k dalším účinkům FGF21, včetně účinků na metabolismus a preferenci etanolu a sladkostí.

Protože u lidí jsou jak FGF21, tak noradrenergní nervový systém indukovány etanolem, bude nutné provést další studie, aby se zjistilo, zda se protitoxická aktivita FGF21 projeví u lidí stejně jako u myší. „Naše studie ukazují, že hlavním místem působení FGF21 je mozek,“ řekl Mangelsdorf. „Nyní budeme hlouběji zkoumat neuronální dráhy, kterými FGF21 působí.“

Zdroj:

genengnews.com, knue.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -