Sobota, 25 května, 2024

Stárnutí a alkohol nejdou dohromady: Po padesátce hrozí alkoholová demence a zničené zdraví

Mohlo by vás zajímat

S přibývajícím věkem tělo hůře zpracovává alkohol. Starší lidé, kteří si pravidelně dopřávají nadměrné množství alkoholu, mohou mít díky pití podlomené zdraví a zhoršenou duševní bystrost, varují odborníci.

- Reklama -

Jakmile se dožijete padesátky, je nejvyšší čas omezit pití alkoholu. Alespoň to tvrdí Alexis Kuerbisová, docentka na newyorské Hunter College, která se zabývá užíváním a zneužíváním návykových látek. Ta říká, že fyziologické změny, které obvykle začínají kolem 50. roku života, mohou způsobit, že alkohol v tomto věku působí na člověka silněji.

Vysvětluje, že s tím, jak stárnoucí tělo ztrácí svalovou hmotu a přibírá tuk – a v krevním řečišti je méně vody -, je zkonzumovaný alkohol méně zředěný, což vede k vyšší hladině alkoholu v krvi, než jakou by po stejném počtu půllitrů měl mladý člověk.

Kolik alkoholu je ještě v „normě“?

Staré osvědčené maximum 14 alkoholických nápojů týdně pro muže a 7 pro ženy je stále solidním vodítkem, abyste zhodnotili, jestli máte s alkoholem problém. Podle George F. Kooba, ředitele amerického Národního institutu pro zneužívání alkoholu a alkoholismus, však pití nad tuto hranici „urychluje některé procesy stárnutí“ mozku.

Náš mozek se normálně začíná „zmenšovat“ ve středním věku, ale starší lidé, kteří příliš pijí, vykazují výrazný úbytek objemu v čelní kůře mozkové, zjistila studie z roku 2018. Stárnoucí játra také produkují méně enzymu ADH, který tráví alkohol, což vede ke zvýšené a trvalejší produkci alkoholu v krvi. Koob upozorňuje, že s přibývajícím věkem jsou lidé také méně schopni přesně odhadnout míru vlastní opilosti – což může vést k vyšší spotřebě.

Ničivé účinky alkoholu násobí stáří

„Tělo těmto signálům nevěnuje pozornost tak jako v první hodině popíjení,“ vysvětlil Koob, který varuje, že vypití více než 14 alkoholických nápojů týdně může předčasně zestárnout mozek.

Koob však dodává, že užívání alkoholu je také spojeno se zhoršením nejméně 200 zdravotních potíží – včetně rakoviny, vysokého krevního tlaku, poruch imunitního systému a cukrovky – a je spojeno i se zvýšeným rizikem mrtvice.

Zdroj:

researchgate.net, aarp.org, escota.info

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -