Sobota, 20 dubna, 2024

Rakovinu prostaty možná půjde léčit pomocí léků na cholesterol

Mohlo by vás zajímat

Běžné léky na snížení cholesterolu možná mohou mužům s recidivující rakovinou prostaty poskytnout život zachraňující léčbu!

- Reklama -

Průlomová studie ukázala, že statiny umí „vyhladovět“ smrtící nádory prostaty, přičemž většina pacientů z toho jednoznačně profituje. Pokud další studie výsledky potvrdí, tyto léky „by mohly být velmi rychle použity a nabídnout pacientům lepší možnosti léčby,“ říká autor studie Dr. Hing Leung z britského institutu Cancer Research U.K. Beatson Institute ve Skotsku.

Rakovina prostaty byla v roce 2018 nejčastěji diagnostikovaným nádorovým onemocněním v České republice. V České republice bylo v roce 2018 nově diagnostikováno celkem 7 938 případů, tj. 151,8 na 100 000 mužů. V celosvětovém srovnání výskytu rakoviny prostaty je Česká republika na osmém místě v Evropě. Pro růst rakoviny prostaty jsou obvykle nezbytné androgeny, jako je testosteron. Varlata produkují androgeny, které se vytvářejí z cholesterolu v krevním řečišti.

Statiny by mohly nahradit drastické metody léčby

V současné době se k léčbě rakoviny prostaty používá chirurgický zákrok, ozařování a hormonální terapie. Hormonální terapie snižuje hladinu testosteronu, aby se zpomalil růst nádorů. Až ve 20 % případů se však může rakovina stát vůči hormonální léčbě rezistentní, což činí její léčbu náročnou.

Nejnovější výzkum sledoval hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) u 12 mužů s rakovinou, kteří byli rezistentní na léčbu. Spolu s konvenční androgen-deprivační terapií dostávali po dobu šesti týdnů každý den jednu 40 mg tabletu atorvastatinu. Statiny, včetně atorvastatinu, rosuvastatinu a simvastatinu, brání játrům v chrlení takzvaného špatného LDL cholesterolu, který může mít časem za následek ztvrdnutí a zúžení tepen a srdeční onemocnění – jednu z hlavních příčin úmrtí.

Rychle stoupající hladina PSA je často známkou rychle se šířící rakoviny prostaty. Ve studii však naměřené hodnoty PSA klesly u 11 z 12 účastníků, u jednoho pacienta dokonce o 50 %!

Ještě je potřeba další výzkum, upozorňují vědci

„Myslíme si, že statiny by mohly zastavit rakovinu prostaty [v] tvorbě androgenů z cholesterolu,“ říká Leung.

Vědci tvrdí, že je třeba provést další studii, která by tuto strategii otestovala na větší skupině mužů a stanovila ideální načasování přidání statinů k léčbě rakoviny prostaty. V MUSC Hollings Cancer Center v Jižní Karolíně probíhá klinická studie s nově diagnostikovanými pacienty, která zkoumá vliv statinů na agresivní rakovinu prostaty.

Před operací bude druhá polovina účastníků po dobu osmi týdnů užívat simvastatin. Druhé polovině pacientů lék podáván nebude. Aby se zjistilo, zda statin ovlivnil protinádorovou imunitní odpověď, budou po operaci vyšetřeny nádory a porovnány mezi skupinami.

Zdroj:

nature.com, Independent.co.uk, sky.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -