Úterý, 23 července, 2024

Rakovinu prostaty možná půjde léčit pomocí léků na cholesterol

Mohlo by vás zajímat

Běžné léky na snížení cholesterolu možná mohou mužům s recidivující rakovinou prostaty poskytnout život zachraňující léčbu!

- Reklama -

Průlomová studie ukázala, že statiny umí „vyhladovět“ smrtící nádory prostaty, přičemž většina pacientů z toho jednoznačně profituje. Pokud další studie výsledky potvrdí, tyto léky „by mohly být velmi rychle použity a nabídnout pacientům lepší možnosti léčby,“ říká autor studie Dr. Hing Leung z britského institutu Cancer Research U.K. Beatson Institute ve Skotsku.

Rakovina prostaty byla v roce 2018 nejčastěji diagnostikovaným nádorovým onemocněním v České republice. V České republice bylo v roce 2018 nově diagnostikováno celkem 7 938 případů, tj. 151,8 na 100 000 mužů. V celosvětovém srovnání výskytu rakoviny prostaty je Česká republika na osmém místě v Evropě. Pro růst rakoviny prostaty jsou obvykle nezbytné androgeny, jako je testosteron. Varlata produkují androgeny, které se vytvářejí z cholesterolu v krevním řečišti.

Statiny by mohly nahradit drastické metody léčby

V současné době se k léčbě rakoviny prostaty používá chirurgický zákrok, ozařování a hormonální terapie. Hormonální terapie snižuje hladinu testosteronu, aby se zpomalil růst nádorů. Až ve 20 % případů se však může rakovina stát vůči hormonální léčbě rezistentní, což činí její léčbu náročnou.

Nejnovější výzkum sledoval hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) u 12 mužů s rakovinou, kteří byli rezistentní na léčbu. Spolu s konvenční androgen-deprivační terapií dostávali po dobu šesti týdnů každý den jednu 40 mg tabletu atorvastatinu. Statiny, včetně atorvastatinu, rosuvastatinu a simvastatinu, brání játrům v chrlení takzvaného špatného LDL cholesterolu, který může mít časem za následek ztvrdnutí a zúžení tepen a srdeční onemocnění – jednu z hlavních příčin úmrtí.

Rychle stoupající hladina PSA je často známkou rychle se šířící rakoviny prostaty. Ve studii však naměřené hodnoty PSA klesly u 11 z 12 účastníků, u jednoho pacienta dokonce o 50 %!

Ještě je potřeba další výzkum, upozorňují vědci

„Myslíme si, že statiny by mohly zastavit rakovinu prostaty [v] tvorbě androgenů z cholesterolu,“ říká Leung.

Vědci tvrdí, že je třeba provést další studii, která by tuto strategii otestovala na větší skupině mužů a stanovila ideální načasování přidání statinů k léčbě rakoviny prostaty. V MUSC Hollings Cancer Center v Jižní Karolíně probíhá klinická studie s nově diagnostikovanými pacienty, která zkoumá vliv statinů na agresivní rakovinu prostaty.

Před operací bude druhá polovina účastníků po dobu osmi týdnů užívat simvastatin. Druhé polovině pacientů lék podáván nebude. Aby se zjistilo, zda statin ovlivnil protinádorovou imunitní odpověď, budou po operaci vyšetřeny nádory a porovnány mezi skupinami.

Zdroj:

nature.com, Independent.co.uk, sky.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -