Úterý, 23 července, 2024

Harvard zveřejnil studii jídel, která zvyšují riziko rakoviny u mužů

Mohlo by vás zajímat

Podle odborníků je u mužů, kteří běžně konzumují velké množství potravin, které prošly extrémním zpracováním, riziko onemocnění rakovinou tlustého střeva o 29 procent vyšší.

- Reklama -

Vědci z Harvardské a Taftovi univerzity v průběhu 25 let zkoumali příjem potravy a informace o zdravotním stavu zhruba 160 000 žen a 46 000 mužů. Každé čtyři roky obdrželi dotazník o frekvenci stravování, kde se jich ptali, jak často jedí 130 různých položek.

Spotřeba ultrazpracovaných potravin byla rozdělena do kvintilů, přičemž největší spotřeba byla spojena s vyšším rizikem vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Hotovky s uzeninami cestou do hrobu?

Zjistili, že muži, kteří často konzumovali hotová jídla, zejména ta, která obsahovala uzeniny, slaninu a šunku, měli největší souvislost s tímto smrtelným onemocněním.

Výzkumný tým rovněž zjistil, že nadměrná konzumace balených dortů, hot dogů, sušenek a uzenin, stejně jako limonád, ovocných nápojů a slazených mlék, byla u mužů spojena s vyšším výskytem tohoto onemocnění.

Výzkumníci upozorňují na skutečnost, že vysoce zpracovaná jídla jsou obvykle chudá na vlákninu a často obsahují přidané cukry, což přispívá k nárůstu hmotnosti a obezitě. Podle výzkumu je obezita známým rizikovým faktorem vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku. Dr. Fang Fang Zhang z Tuftsovy univerzity upozorňuje, že ne všechny komerčně vyráběné potraviny mají zřejmě na lidi stejný vliv a že existují rozdíly mezi muži a ženami.

U žen může být prevencí konzumace jogurtu

„Zjistili jsme nepřímou souvislost mezi ultrazpracovanými mléčnými potravinami, jako je jogurt, a rizikem rakoviny tlustého střeva a konečníku u žen,“ vysvětluje Zhang.

Tvrdí, že potraviny jako jogurt mohou zmírnit negativní účinky, které mají na ženy jiné nezdravé druhy potravin. Dr. Mingyang Song z Harvardu zdůrazňuje, že je třeba provést další studie, aby se zjistilo, zda existuje „skutečný rozdíl mezi pohlavími“ ve zdravotních problémech, které přináší výživa.

Zhang říká, že ve hře je mnoho proměnných, včetně potenciální role potravinářských přísad při změně střevních mikrobů a podpoře zánětů, stejně jako kontaminantů, které se mohou vyluhovat z obalů potravin.

Zdroj:

scitechdaily.com, news-medical.net, nbcnews.com, pharmacytimes.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -