Sobota, 20 dubna, 2024

Harvard zveřejnil studii jídel, která zvyšují riziko rakoviny u mužů

Mohlo by vás zajímat

Podle odborníků je u mužů, kteří běžně konzumují velké množství potravin, které prošly extrémním zpracováním, riziko onemocnění rakovinou tlustého střeva o 29 procent vyšší.

- Reklama -

Vědci z Harvardské a Taftovi univerzity v průběhu 25 let zkoumali příjem potravy a informace o zdravotním stavu zhruba 160 000 žen a 46 000 mužů. Každé čtyři roky obdrželi dotazník o frekvenci stravování, kde se jich ptali, jak často jedí 130 různých položek.

Spotřeba ultrazpracovaných potravin byla rozdělena do kvintilů, přičemž největší spotřeba byla spojena s vyšším rizikem vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Hotovky s uzeninami cestou do hrobu?

Zjistili, že muži, kteří často konzumovali hotová jídla, zejména ta, která obsahovala uzeniny, slaninu a šunku, měli největší souvislost s tímto smrtelným onemocněním.

Výzkumný tým rovněž zjistil, že nadměrná konzumace balených dortů, hot dogů, sušenek a uzenin, stejně jako limonád, ovocných nápojů a slazených mlék, byla u mužů spojena s vyšším výskytem tohoto onemocnění.

Výzkumníci upozorňují na skutečnost, že vysoce zpracovaná jídla jsou obvykle chudá na vlákninu a často obsahují přidané cukry, což přispívá k nárůstu hmotnosti a obezitě. Podle výzkumu je obezita známým rizikovým faktorem vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku. Dr. Fang Fang Zhang z Tuftsovy univerzity upozorňuje, že ne všechny komerčně vyráběné potraviny mají zřejmě na lidi stejný vliv a že existují rozdíly mezi muži a ženami.

U žen může být prevencí konzumace jogurtu

„Zjistili jsme nepřímou souvislost mezi ultrazpracovanými mléčnými potravinami, jako je jogurt, a rizikem rakoviny tlustého střeva a konečníku u žen,“ vysvětluje Zhang.

Tvrdí, že potraviny jako jogurt mohou zmírnit negativní účinky, které mají na ženy jiné nezdravé druhy potravin. Dr. Mingyang Song z Harvardu zdůrazňuje, že je třeba provést další studie, aby se zjistilo, zda existuje „skutečný rozdíl mezi pohlavími“ ve zdravotních problémech, které přináší výživa.

Zhang říká, že ve hře je mnoho proměnných, včetně potenciální role potravinářských přísad při změně střevních mikrobů a podpoře zánětů, stejně jako kontaminantů, které se mohou vyluhovat z obalů potravin.

Zdroj:

scitechdaily.com, news-medical.net, nbcnews.com, pharmacytimes.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -