Pondělí, 15 dubna, 2024

Jak zemřel Bruce Lee? Podle nové hypotézy na nadměrný příjem vody

Mohlo by vás zajímat

Bruce Lee, legendární bojovník kung-fu, který se proslavil výrokem „Buď vodou, kamaráde“, se zabil, pitím přílišného množství vody? Tuto myšlenku rozvíjí nedávná studie týmu španělských odborníků na ledviny.

- Reklama -

Španělští odborníci se domnívají, že smrt Bruce Lee způsobila „specifická forma poruchy funkce ledvin“. Vědci i vyslovili hypotézu, jak zemřel Bruce Lee – prý to zapříčinila jeho „neschopnost vylučovat dostatečné množství vody k udržení vodní homeostázy“.

Podle studie Lee vypil více vody, než jeho tělo dokázalo zvládnout, a skutečnou příčinou jeho skonu tak byla hyponatrémie. K tomuto stavu dochází, když člověku v důsledku nadbytku vody v těle klesne hladina sodíku v krvi, což mu brání dostatečně rychle nebo účinně močit.

Ke kolapsu ledvin herec mířil zběsilým životním stylem

Bruce Lee měl podle autorů studie „několik rizikových faktorů pro hyponatremii“. Vyzdvihli Leeův „chronický příjem tekutin“ a navíc jeho užívání marihuany, která způsobuje, že lidé mají větší žízeň. Také užíval léky proti bolesti a úzkosti (meprobamát a aspirin).

Zmínili také další možné faktory, jako je konzumace alkoholu a anamnéza poranění ledvin, což mohlo v kombinaci s životním stylem ovlivnit funkci ledvin zesnulé hvězdy. Díky tomu byl náchylnější k hyponatremii, což je stav, jenž se projevuje nevolností, bolestmi hlavy, křečemi, zmateností, únavou, záchvaty a v závažných případech kómatem způsobeným rychlým otokem mozku, což může být smrtelné.

Smrt z nadměrného příjmu vody potkává i mladé

„Předpokládáme, že Bruce Lee zemřel na specifickou formu poruchy funkce ledvin: neschopnost vylučovat dostatek vody k udržení vodní homeostázy … . To může vést k hyponatrémii, edému mozku a smrti během několika hodin, pokud nadměrnému příjmu vody neodpovídá její vylučování močí,“ uzavírá článek. „Vzhledem k tomu, že hyponatrémie je častá, vyskytuje se až u 40 % hospitalizovaných osob a může způsobit smrt v důsledku nadměrného příjmu vody i u mladých zdravých osob, je třeba více rozšířit myšlenku, že nadměrný příjem vody může zabíjet.“

Podle autorů studie tak známého mistra bojových umění zabilo jeho vlastní přesvědčení, že pít hodně vody je zdravé. „Lee se proslavil citátem ‚Buď voda, můj příteli‘, ale nadbytek vody ho zřejmě nakonec zabil,“ uzavírají vědci.

Zdroj:

variety.com, latimes.com, scmp.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -