Sobota, 25 května, 2024

John Browning: Génius, co přinesl světu Colt 1911 nebo pumpovací brokovnici

Mohlo by vás zajímat

Samuel Colt možná vytvořil zbraň, která vítězila na Divokém Západě, ale zbraně Johna Browninga zvítězily ve všem ostatním. John Browning začínal velmi skromně v Ogdenu v Utahu, smrti si ho ale našla daleko od místa narození – v továrně Fabrique Nationale v Belgii. Jaký je životní příběh muže, který byl nazýván Thomasem Edisonem mezi zbraněmi? Ani Michail Kalašnikov a jeho AK-47 si nemohou nárokovat takový vliv na vedení války, jaký mají vynálezy Johna Browninga i téměř 100 let po jeho smrti.

- Reklama -

První zbraň vymyslel ve 13 letech

Browning byl vynalézavý už jako dítě a svou první zbraň vyrobil ve 13 letech v otcově obchodu se zbraněmi. V roce 1879 si nechal patentovat samonabíjecí jednorannou pušku, kterou spolu se svým bratrem Matthewem prodal společnosti Winchester Repeating Arms Company.

Jeho pozdější patentované návrhy získaly zbrojovky jako jsoui Colt, Remington, Stevens a Winchester a přímo přispěly k jejich prosperitě, i když Browning za jejich úspěch získal jen malé uznání.

Slavná pumpovací brokovnice

První brokovnici se samonabíjecím závěrem, nebo jak se lidově říká „pumpovací“, vytvořil John Browning v roce 1893. Tento model byl do jisté míry úspěšný, ale teprve až model 1897 vytvořil s cílem výrazně vylepšit původní konstrukci z roku 1893. Model 1897 se stal standardem pro lovce, orgány činné v trestním řízení a samozřejmě i pro vojáky.

Zbraň měla odkrytý úderník. Když uživatel napumpoval závěr, vyhodil předchozí náboj, posunul další náboj dopředu a natáhl uderník. Zbraň postrádala odpojovač, takže pokud střelec držel spoušť směrem dozadu, zbraň vystřelila při každé manipulaci se spouští. To umožnilo střelci vystřelit půl tuctu broků během několika sekund.

Vynálezce, jaký neměl ve světě zbraní obdoby

Ovšem Browning nevymyslel jenom brokovnici. Pod jeho jménem je uvedeno více než 120 jednotlivých patentů na střelné zbraně, z nichž se opravdu mnoho. Mezi Browningovy nejznámější konstrukce patřily páková puška Winchester Model 1886, poloautomatická brokovnice Remington Model 1905 a poloautomatická pistole Colt Model 1911.

Jeho automatickou brokovnici z roku 1899, která je považována za Browningovu oblíbenou konstrukci, vyráběla belgická společnost Fabrique Nationale d’Armes de Guerre. Automatická brokovnice využívající princip vstřikování plynu, zkonstruovaná jako prototyp v roce 1899 a vyrobená v roce 1903 jako poloautomatická brokovnice ráže 12, byla v průběhu let zdokonalována a stala se Browningovým nejvýnosnějším vynálezem.

Zdroj:

https://www.britannica.com/biography/John-Moses-Browning

https://gunmagwarehouse.com/blog/top-5-guns-from-john-browning-patron-saint-of-gun-design/

https://www.range365.com/story/range-life/guns-of-john-browning/

https://nationalinterest.org/blog/buzz/john-browning-designed-guns-us-military-no-other-176249

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -