Sobota, 25 května, 2024

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Mohlo by vás zajímat

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

- Reklama -

Tato ptačí bytost, menší než vrabec, okouzluje svými neobvyklými kontrasty a záhadným půvabebem. A na první pohled to vypadá, že by tento ptáček s černobílým zbarvením a zářivýma očima nemohl vzbuzovat obavy. Ale nenechte se zmást jeho roztomilým vzhledem! Pod jeho nevinným zevnějškem se skrývá vynikající lovec. Sokolík bornejský totiž není jen nejmenší pták, ale patří i mezi nejmenší dravce naší planety, což je jedním z faktorů, které tohoto tvor činí tak fascinujícím.

Jeho potravou jsou obvykle drobní bezobratlí, jako jsou můry, motýli, vážky a termity. Mimo to se však nebojí vyzkoušet svůj lovecký um na dalších ptácích, ještěrkách a občas dokonce i na malých savcích, jako jsou netopýři. Lovecké metody Sokolíka bornejského jsou přitom mistrovské a rafinované. Často čeká na vyvýšených pozicích, odkud pak útočí na prolétající hmyz. Díky své rychlosti a obratnosti překvapí svou kořist v okamžiku, kdy to nejméně čeká.

Záhadný milovník společenského života

Sokolík bornejský nejeví sklony k samotářství, což je mezi dravými ptáky poměrně neobvyklé. Často žije ve skupinách, které mohou čítat až desítky jedinců. Kooperace Sokolíků zjevně zvyšuje jejich úspěšnost v lovu, a tím i šanci na přežití.

Tito ptáci mají své kořeny v jihovýchodní Asii, kde obývají země jako Brunej, Myanmar, Thajsko, Malajsie, Singapur a Indonésie. Jsou to přizpůsobiví tvorové, kteří se zdají být odolní vůči změnám v jejich prostředí.

Ochranu Sokolíků bornejských je obtížné provádět, neboť informace o jejich populaci jsou velmi omezené. Přesto však tito ptáci představují fascinující objekt pro výzkum a péči. Jejich ochrana může přispět k rozluštění dalších záhad, které nám příroda skrývá a které můžeme teprve objevit.

Zdroj:

BBC, guinnessworldrecord.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.
- Reklama -