Středa, 15 ledna, 2025

Pozorování ptáků zlepšuje náladu i lidem s depresí, prokázal výzkum

Mohlo by vás zajímat

Chcete být dobře naladění? Pak vězte, že stačí najít si nějaké opeřené společníky! Podle vědců z King’s College London totiž poslech nebo pozorování ptáků může zlepšit náladu až na osm hodin.

- Reklama -

Studie o ptácích shromažďovala v reálném čase zprávy o duševním zdraví lidí spolu se zprávami o tom, že viděli nebo slyšeli zpěv ptáků. Pomohla tomu aplikace pro chytré telefony Urban Mind. Podle vědců by zjištění mohla vést k tomu, že lékaři budou při řešení problémů s duševním zdravím doporučovat výlety do oblastí s výskytem různých ptáků, jako jsou parky a kanály. Pokračovali, že pro zachování ptačích biotopů musí vědci zlepšit biodiverzitu v městských, příměstských a venkovských oblastech a chránit životní prostředí jako celek.

„Existuje stále více důkazů o přínosech pobytu v přírodě pro duševní zdraví, ale my jsme poprvé prokázali přímou souvislost mezi ptáky a pozitivní náladou,“ vysvětluje výzkumník Ryan Hammoud.

Lidé pro průzkum sledovali ptáky po celém světě

Aplikaci Urban Mind, kterou vytvořila King’s College London, krajinářští architekti J&L Gibbons a umělecká charitativní organizace Nomad Projects, využilo 1 292 uživatelů, kteří od dubna 2018 do října 2021 vyplnili 26 856 hodnocení. Aplikaci pro chytré telefony používali účastníci ze Spojených států, Evropské unie a Spojeného království ke shromažďování zpráv a údajů v reálném čase.

Výzkumníci zjistili, že vidět nebo slyšet ptáky souvisilo se zlepšením duševního stavu jak u zdravých jedinců, tak u těch, kteří trpí depresí. Aby mohli výzkumníci zjistit vztah mezi těmito dvěma jevy a určit, jak dlouho tento vztah trvá, byli účastníci třikrát denně dotazováni, zda vidí nebo slyší ptáky, a poté následovaly otázky týkající se duševní pohody.

Ptáčí zpěv jako cesta k duševnímu zdraví

„Tento vzrušující výzkum podtrhuje, jak moc pohled a zvuk ptačího zpěvu zvedá náladu,“ říká Jo Gibbonsová, partnerka výzkumu. „Je to cenné a trvalé.“

Profesor Andrea Mechelli k tomu dodala: „Výsledky výzkumu podporují opatření, jejichž cílem je vytvořit prostor a příležitosti, aby se lidé mohli setkávat s ptačím zpěvem. Je to silně spojeno s naším duševním zdravím.“

Zdroj:

Guardian, sciencedaily.com, scitechdaily.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.
- Reklama -