Pátek, 6 září, 2024

Pozorování ptáků zlepšuje náladu i lidem s depresí, prokázal výzkum

Mohlo by vás zajímat

Chcete být dobře naladění? Pak vězte, že stačí najít si nějaké opeřené společníky! Podle vědců z King’s College London totiž poslech nebo pozorování ptáků může zlepšit náladu až na osm hodin.

- Reklama -
- Reklama - Google

Studie o ptácích shromažďovala v reálném čase zprávy o duševním zdraví lidí spolu se zprávami o tom, že viděli nebo slyšeli zpěv ptáků. Pomohla tomu aplikace pro chytré telefony Urban Mind. Podle vědců by zjištění mohla vést k tomu, že lékaři budou při řešení problémů s duševním zdravím doporučovat výlety do oblastí s výskytem různých ptáků, jako jsou parky a kanály. Pokračovali, že pro zachování ptačích biotopů musí vědci zlepšit biodiverzitu v městských, příměstských a venkovských oblastech a chránit životní prostředí jako celek.

„Existuje stále více důkazů o přínosech pobytu v přírodě pro duševní zdraví, ale my jsme poprvé prokázali přímou souvislost mezi ptáky a pozitivní náladou,“ vysvětluje výzkumník Ryan Hammoud.

Lidé pro průzkum sledovali ptáky po celém světě

Aplikaci Urban Mind, kterou vytvořila King’s College London, krajinářští architekti J&L Gibbons a umělecká charitativní organizace Nomad Projects, využilo 1 292 uživatelů, kteří od dubna 2018 do října 2021 vyplnili 26 856 hodnocení. Aplikaci pro chytré telefony používali účastníci ze Spojených států, Evropské unie a Spojeného království ke shromažďování zpráv a údajů v reálném čase.

Výzkumníci zjistili, že vidět nebo slyšet ptáky souvisilo se zlepšením duševního stavu jak u zdravých jedinců, tak u těch, kteří trpí depresí. Aby mohli výzkumníci zjistit vztah mezi těmito dvěma jevy a určit, jak dlouho tento vztah trvá, byli účastníci třikrát denně dotazováni, zda vidí nebo slyší ptáky, a poté následovaly otázky týkající se duševní pohody.

Ptáčí zpěv jako cesta k duševnímu zdraví

„Tento vzrušující výzkum podtrhuje, jak moc pohled a zvuk ptačího zpěvu zvedá náladu,“ říká Jo Gibbonsová, partnerka výzkumu. „Je to cenné a trvalé.“

Profesor Andrea Mechelli k tomu dodala: „Výsledky výzkumu podporují opatření, jejichž cílem je vytvořit prostor a příležitosti, aby se lidé mohli setkávat s ptačím zpěvem. Je to silně spojeno s naším duševním zdravím.“

Zdroj:

Guardian, sciencedaily.com, scitechdaily.com

- Reklama - Google
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...

Dopisy starořímského vojáka matce ukázaly armádní zvyklosti ve zcela novém světle

Dopis nese datum února roku 108 n. l. a Apollinarius ho odeslal matce Tasoucharion do egyptské Alexandrie z Bostry v Arábii, kde působil...

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.
- Reklama -