Sobota, 25 května, 2024

Pozorování ptáků zlepšuje náladu i lidem s depresí, prokázal výzkum

Mohlo by vás zajímat

Chcete být dobře naladění? Pak vězte, že stačí najít si nějaké opeřené společníky! Podle vědců z King’s College London totiž poslech nebo pozorování ptáků může zlepšit náladu až na osm hodin.

- Reklama -

Studie o ptácích shromažďovala v reálném čase zprávy o duševním zdraví lidí spolu se zprávami o tom, že viděli nebo slyšeli zpěv ptáků. Pomohla tomu aplikace pro chytré telefony Urban Mind. Podle vědců by zjištění mohla vést k tomu, že lékaři budou při řešení problémů s duševním zdravím doporučovat výlety do oblastí s výskytem různých ptáků, jako jsou parky a kanály. Pokračovali, že pro zachování ptačích biotopů musí vědci zlepšit biodiverzitu v městských, příměstských a venkovských oblastech a chránit životní prostředí jako celek.

„Existuje stále více důkazů o přínosech pobytu v přírodě pro duševní zdraví, ale my jsme poprvé prokázali přímou souvislost mezi ptáky a pozitivní náladou,“ vysvětluje výzkumník Ryan Hammoud.

Lidé pro průzkum sledovali ptáky po celém světě

Aplikaci Urban Mind, kterou vytvořila King’s College London, krajinářští architekti J&L Gibbons a umělecká charitativní organizace Nomad Projects, využilo 1 292 uživatelů, kteří od dubna 2018 do října 2021 vyplnili 26 856 hodnocení. Aplikaci pro chytré telefony používali účastníci ze Spojených států, Evropské unie a Spojeného království ke shromažďování zpráv a údajů v reálném čase.

Výzkumníci zjistili, že vidět nebo slyšet ptáky souvisilo se zlepšením duševního stavu jak u zdravých jedinců, tak u těch, kteří trpí depresí. Aby mohli výzkumníci zjistit vztah mezi těmito dvěma jevy a určit, jak dlouho tento vztah trvá, byli účastníci třikrát denně dotazováni, zda vidí nebo slyší ptáky, a poté následovaly otázky týkající se duševní pohody.

Ptáčí zpěv jako cesta k duševnímu zdraví

„Tento vzrušující výzkum podtrhuje, jak moc pohled a zvuk ptačího zpěvu zvedá náladu,“ říká Jo Gibbonsová, partnerka výzkumu. „Je to cenné a trvalé.“

Profesor Andrea Mechelli k tomu dodala: „Výsledky výzkumu podporují opatření, jejichž cílem je vytvořit prostor a příležitosti, aby se lidé mohli setkávat s ptačím zpěvem. Je to silně spojeno s naším duševním zdravím.“

Zdroj:

Guardian, sciencedaily.com, scitechdaily.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -