Čtvrtek, 13 června, 2024

1000 tun vážící tank měl Hitlerovi pomoct vyhrát 2. světovou válku

Mohlo by vás zajímat

Během druhé světové války představili nacisté prototypy neobvyklých zbraní, zahrnující obrovská letadla, pokročilé lodě, rakety, železnici a zejména tanky. Adolf Hitler podporoval vývoj těchto takzvaných „válkou vyhrávajících“ zbraní, včetně bojovného tanku Maus vážícího 188 tun.

- Reklama -

V roce 1942 přišel inženýr Edward Grote, pracující pro Ministerstvo zbrojení a střeliva Třetí říše, s nápadem na 1 000 tun vážící tank, který nazval „Landkreuzer“ (nebo též pozemní křižník). Tento obrněný kolos měl být dlouhý 35 metrů a vysoký 11 metrů, pohybovat se měl na šesti párech pásových podvozků, z nichž každý měl být široký více než jeden metr.

Hlavní dělo mělo vážit 100 tun a samotná věž dalších 200 tun. Pro pohyb tohoto tanku bylo zapotřebí ohromných 16 000 koňských sil poskytovaných osmi motory Daimler-Benz s 20 válci nebo dvěma motory MAN s 24 válci, které se používaly v ponorkách.

Na ochranu obrovského investičního projektu měl být pancéřový plášť tanku až 30 centimetrů silný, a na motorovém prostoru vozidla se plánovalo nainstalovat několik protiletadlových děl pro obranu proti útokům spojeneckých letadel.

Milovník velikosti Edward Grote

Grote od 30. let pracoval v Sovětském svazu, kde navrhoval různé typy tanků pro Rudou armádu. Design jeho TG-1 byl inovativní, ale jeho hmotnost, složitost a náklady nakonec vedly k zastavení projektu. Místo toho byl upřednostněn cenově dostupnější a jednodušší tank T-35A.

Nicméně Grote neustále pokračoval v nápadech na stále větší tanky, nevěnoval pozornost omezením, která klade váha a rozchod kolejnic. V roce 1933 navrhl svůj první tank o hmotnosti 1 000 tun pro sovětskou armádu. Tento tank měřil více než 30 metrů na délku, vyžadoval dvanáct motorů s 16 válci, každý s výkonem 2 000 koní, což dávalo kumulativní výkon 24 000 koní, spolu s jedinečným hydraulickým převodovým systémem. Sovětští představitelé pochopitelně tuto nabídku odmítli, což Grotea přimělo k návratu do Německa.

Zpět v Německu našel Grote práci u zbrojovky Krupp. Ale jakmile vypukla válka, dostal se do pozice zvláštního zástupce pro výstavbu ponorek v Ministerstvu zbrojení a střeliva Třetí říše. Právě v této roli měl v červnu roku 1942 Grote příležitost osobně představit Hitlerovi svou myšlenku pevnostního tanku. Hitler, který miloval velké projekty, byl koncepcí nadšen a nařídil společnosti Krupp, aby začala s vývojem.

Příliš velký na cokoliv…

Podle původního návrhu Landkreuzeru, který byl tehdy nazýván „Ratte“ (krysa), měl tank vážit 800 tun, ale jakmile Grote začal přidávat zbraně – hlavní věž s děly ráže 28 cm a dvě sekundární věže, každá s dvojicí děl ráže 12,8 cm, a další dvě věže s děly ráže 10,5 cm, spolu s množstvím kulometů – hmotnost tanku se výrazně zvýšila z 800 tun na více než 900 tun.

Kromě zjevných problémů s výrobou a využitím tak obrovského vozidla návrh i další vážné nedostatky. Obrovská velikost a hmotnost tanku by z něj udělaly příliš těžký stroj pro bezpečný přejezd mostů, a jeho použití na silnicích by rychle poškodilo vozovky. Navzdory rychlosti až 40 kilometrů za hodinu by byl kvůli svým rozměrům a viditelnosti snadným terčem pro útoky z vzduchu a dělostřelecké útoky.

Protože byl tak velký, mohl se pohybovat pouze vlastními motory, protože neexistovaly žádné jiné způsoby, jak ho přemístit z jednoho místa na druhé. Vlaky a kolejnice by nemohly unést jeho váhu a byl příliš široký pro již postavené tunely.

Nakonec byl projekt zrušen jako příliš nepraktický, aniž by byl vyroben nějaký prototyp.

Zdroj:

allthatsinteresting.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -