Pondělí, 22 července, 2024

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Mohlo by vás zajímat

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

- Reklama -

Umělá inteligence vyvíjená Meta spočívá ve výcviku na kombinaci textu a obrázků z veřejných příspěvků. Nick Clegg, prezident pro mezinárodní vztahy v Meta, v rozhovoru prozradil, že k tomu společnost používá fotky svých uživatelů z Facebooku a Instagramu.

Je ale třeba poznamenat, že do procesu výcviku nebyly zahrnuty fotky, které jsou označené jako soukromé příspěvky, ke kterým má přístup pouze rodina a přátelé jednotlivých uživatelů, jak zdůraznil Clegg. Meta k výcviku umělé inteligence využívá jen vaše veřejně přístupné fotky. Dobrou zprávou pak je, že soukromé zprávy v rámci platforem Meta se pro trénink nového umělého inteligentního asistenta nepoužívají vůbec.

Clegg zdůraznil, že Meta podnikla opatření na ochranu soukromých informací a osobních údajů a zajistila, že nejsou obsaženy ve výcvikových datech pro tuto umělou inteligenci. Nicméně během rozhovoru detaily o konkrétních opatřeních Clegg blíže nespecifikoval.

Meta AI zatím jen v beta verzi

Nedávno Meta zpřístupnila svého virtuálního asistenta Meta AI ve veřejné beta verzi. Tento asistent má za úkol pomáhat uživatelům vytvářet digitální samolepky na základě textových pokynů, upravovat fotografie podle textových instrukcí a angažovat se v konverzacích s umělými inteligentními osobnostmi, jako je rapper Snoop Dogg, který se představuje v roli „Dungeon Mastera“ při hře „Dungeons & Dragons“.

Modely umělé inteligence používané pro vytvoření Meta AI, konkrétně Llama 2 (model jazyka AI) a Emu (model textu na obrázek), byly vyškoleny na obsahu z příspěvků na Instagramu a Facebooku.

Kritizovaný výcvik umělé inteligence

V souvislosti s použitím chráněného obsahu pro výcvik umělé inteligence se vznášejí otázky. Clegg uznal, že je pravděpodobné, že by se mohli objevit právní problémy týkající se spravedlivého užití chráněného obsahu při výcviku umělé inteligence. Uživatelé Facebooku a Instagramu jsou vlastníky obsahu, který nahrávají, pokud splňuje politiky Meta a neporušuje práva duševního vlastnictví jiných osob.

Vzhledem k tomu, že využívání chráněného obsahu pro výcvik umělé inteligence vyvolává čím dál více kritiky a právního dohledu, očekává se, že Meta a její kroky budou nadále předmětem diskusí a možných právních kroků.

Zdroj:

reuters.com,

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -