Sobota, 25 května, 2024

Vzniká nová AI, která dokáže přečíst lidské myšlenky

Mohlo by vás zajímat

Revoluce v oblasti umělé inteligence v nedávné době překvapila většinu světa. Díky řadě nedávných pokroků se dostala do popředí zájmu každého z nás. Nyní se nová AI z Japonska chystá posunout věci na další úroveň.

- Reklama -

V letošním roce nebyla o příběhy s umělou inteligencí nouze. Od vzestupu ChatGPT přes chaos, který způsobil generátor obrázků Midjourney, až po hrozící propouštění, protože práci skoro všecz lidí převezmou roboti – umělá inteligence se dostávala do hlavních zpráv zleva i zprava.

Zájem o tohle téme ještě přiživily významné osobnosti technologického světa. Známé tváře včetně Elona Muska ze společností Tesla a Twitter a spoluzakladatele společnosti Apple Steva Wozniaka napsaly otevřený dopis vyzývající svět k pozastavení vývoje umělé inteligence kvůli „hlubokým rizikům pro společnost a lidstvo“.

Umělá inteligence vytvořila obrazy viděného

Navzdory těmto obavám však pokrok nelítostně pokračuje. Tento týden japonští vědci představili pozoruhodnou novinku ve světě umělé inteligence: technologii, která dokáže číst lidskou mysl.

Proces, známý jako stabilní difúze (SD), využívá mozkovou aktivitu k vytvoření vysoce věrných obrazů toho, na co se testované subjekty dívaly na obrazovce. Technologii vyvinul neurovědec Yu Takagi a jeho výzkumný partner Shinji Nishimoto na univerzitě v Ósace.

Takagi, který je 34letým docentem, vyprávěl o surrealistickém zážitku, když viděl první obrazy vytvořené pomocí SD. „Šel jsem do koupelny, podíval se na sebe do zrcadla. A uviděl svůj obličej a pomyslel si: ‚Dobře, to je normální. Možná se nezblázním,“ popsal svůj dojem.

Ještě neumíme dekódovat představy a sny, upozorňují vědci

SD dokázal vytvořit obrazy, které se velmi podobaly původním obrazům předváděným účastníkům pokusu. A to přestože technologie nebyla vyškolena k vytváření takových výsledků. Studie byla prezentována na konferenci o počítačovém vidění a rozpoznávání vzorů, což, jak vědci doufají, urychlí legalizaci procesu a povede k rozšíření zkoušek.

Přestože někteří novinku vítají jako další průlom ve světě umělé inteligence, jiní se obávají možnosti zneužití. To bude nepochybně hlavním bodem jednání na nadcházející konferenci.

Takagi pokračuje ve vývoji, ale rychle upřesňuje, že technologie ve skutečnosti zatím číst myšlenky technicky nedokáže. „Neumíme dekódovat představy ani sny, ale v budoucnu je tu potenciál to dokázat,“ říká. Soukromí je pro Takagiho nejvyšší prioritou. Domnívá se, že „je třeba vést diskuse na vysoké úrovni, aby se zajistilo, že k ničemu podobnému nemůže dojít“, pokud vláda nebo instituce získá přístup k této technologii.

K dokonalým výsledkům je potřeba další pokrok

Podle Takagiho a Nishimota stojí na cestě ke skutečnému čtení myšlenek umělou inteligencí dvě významná úskalí. Jsou to technologie skenování mozku a samotná umělá inteligence. Navzdory pokroku v oblasti neuronových sítí se vědci domnívají, že přesné a spolehlivé dekódování představ vizuálních zážitků může trvat desítky let. V pokusu, který provedli Takagi a Nishimoto, musely subjekty sedět ve skeneru fMRI až 40 hodin. Což je nákladné a časově náročné.

Navíc metodu použitou v této studii nelze přenést na „nové subjekty“. Tvar mozku se totiž u jednotlivých osob liší a model vytvořený pro jednu osobu nelze aplikovat na jinou. Závěrem se sluší podotknout, že i když jsou obavy o ochranu soukromí oprávněné, až tato technologie dosáhne svého plného potenciálu, mohla by mít pozitivní dopad na mnoho odvětví, včetně medicíny, komunikace nebo zábavy.

Zdroj:

science.org, aljazeera.com, news24.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -