Úterý, 23 července, 2024

Vzniká nová AI, která dokáže přečíst lidské myšlenky

Mohlo by vás zajímat

Revoluce v oblasti umělé inteligence v nedávné době překvapila většinu světa. Díky řadě nedávných pokroků se dostala do popředí zájmu každého z nás. Nyní se nová AI z Japonska chystá posunout věci na další úroveň.

- Reklama -

V letošním roce nebyla o příběhy s umělou inteligencí nouze. Od vzestupu ChatGPT přes chaos, který způsobil generátor obrázků Midjourney, až po hrozící propouštění, protože práci skoro všecz lidí převezmou roboti – umělá inteligence se dostávala do hlavních zpráv zleva i zprava.

Zájem o tohle téme ještě přiživily významné osobnosti technologického světa. Známé tváře včetně Elona Muska ze společností Tesla a Twitter a spoluzakladatele společnosti Apple Steva Wozniaka napsaly otevřený dopis vyzývající svět k pozastavení vývoje umělé inteligence kvůli „hlubokým rizikům pro společnost a lidstvo“.

Umělá inteligence vytvořila obrazy viděného

Navzdory těmto obavám však pokrok nelítostně pokračuje. Tento týden japonští vědci představili pozoruhodnou novinku ve světě umělé inteligence: technologii, která dokáže číst lidskou mysl.

Proces, známý jako stabilní difúze (SD), využívá mozkovou aktivitu k vytvoření vysoce věrných obrazů toho, na co se testované subjekty dívaly na obrazovce. Technologii vyvinul neurovědec Yu Takagi a jeho výzkumný partner Shinji Nishimoto na univerzitě v Ósace.

Takagi, který je 34letým docentem, vyprávěl o surrealistickém zážitku, když viděl první obrazy vytvořené pomocí SD. „Šel jsem do koupelny, podíval se na sebe do zrcadla. A uviděl svůj obličej a pomyslel si: ‚Dobře, to je normální. Možná se nezblázním,“ popsal svůj dojem.

Ještě neumíme dekódovat představy a sny, upozorňují vědci

SD dokázal vytvořit obrazy, které se velmi podobaly původním obrazům předváděným účastníkům pokusu. A to přestože technologie nebyla vyškolena k vytváření takových výsledků. Studie byla prezentována na konferenci o počítačovém vidění a rozpoznávání vzorů, což, jak vědci doufají, urychlí legalizaci procesu a povede k rozšíření zkoušek.

Přestože někteří novinku vítají jako další průlom ve světě umělé inteligence, jiní se obávají možnosti zneužití. To bude nepochybně hlavním bodem jednání na nadcházející konferenci.

Takagi pokračuje ve vývoji, ale rychle upřesňuje, že technologie ve skutečnosti zatím číst myšlenky technicky nedokáže. „Neumíme dekódovat představy ani sny, ale v budoucnu je tu potenciál to dokázat,“ říká. Soukromí je pro Takagiho nejvyšší prioritou. Domnívá se, že „je třeba vést diskuse na vysoké úrovni, aby se zajistilo, že k ničemu podobnému nemůže dojít“, pokud vláda nebo instituce získá přístup k této technologii.

K dokonalým výsledkům je potřeba další pokrok

Podle Takagiho a Nishimota stojí na cestě ke skutečnému čtení myšlenek umělou inteligencí dvě významná úskalí. Jsou to technologie skenování mozku a samotná umělá inteligence. Navzdory pokroku v oblasti neuronových sítí se vědci domnívají, že přesné a spolehlivé dekódování představ vizuálních zážitků může trvat desítky let. V pokusu, který provedli Takagi a Nishimoto, musely subjekty sedět ve skeneru fMRI až 40 hodin. Což je nákladné a časově náročné.

Navíc metodu použitou v této studii nelze přenést na „nové subjekty“. Tvar mozku se totiž u jednotlivých osob liší a model vytvořený pro jednu osobu nelze aplikovat na jinou. Závěrem se sluší podotknout, že i když jsou obavy o ochranu soukromí oprávněné, až tato technologie dosáhne svého plného potenciálu, mohla by mít pozitivní dopad na mnoho odvětví, včetně medicíny, komunikace nebo zábavy.

Zdroj:

science.org, aljazeera.com, news24.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -