Úterý, 23 července, 2024

Vědci stvořili myš se dvěma otci, matka nebyla potřeba

Mohlo by vás zajímat

Vědci vytvořili myší mláďata pomocí vajíček vyrobených z myších samčích buněk. Revoluční reprodukční metoda může v budoucnu otevřít nové cesty k léčbě problémů s plodností u lidí.

- Reklama -

Vědci z univerzity v Ósace a univerzity v Kjúšú v Japonsku oznámili narození myších mláďat pomocí vajíček vyrobených z myších samčích buněk. Převratný objev okamžitě vyvolal rozruch ve vědecké komunitě.

Vedoucí převratného výzkumu, biolog Katsuhiko Hayashi, vysvětlil, jak se podařilo vytvořit vajíčka z myších samčích buněk. Savčí vaječné buňky jsou vždy samičí, se dvěma kopiemi chromozomu X. Samčí myší buňky použité v experimentu však měly jeden chromozom X a jeden Y. Tým začal přeměnou buněk na pluripotentní kmenové buňky. Ty se mohou diferencovat na různé typy buněk, včetně vajíček. Buňky vědci pěstovali na Petriho miskách, dokud některé z nich samovolně neztratily chromozom Y a nezůstala jim pouze jedna kopie chromozomu X.

Ze 630 pokusů se narodilo 7 mláďat

Pak odborníci z Ósaky použili lék zvaný reversin a fluorescenční protein, aby duplikovali zbývající chromozom X, čímž vznikly buňky se dvěma kopiemi chromozomu X, a staly se tak ženskými. Tyto buňky pak vědci oplodnili spermatem jiného samce a implantovali do myší samice. Po 630 pokusech se narodilo sedm myších mláďat. Všechna se těší dobrému zdraví a vyrostla v plodné dospělé jedince.

Přestože úspěšnost pokusu byla pouze jednoprocentní, důsledky objevu jsou obrovské. Vědci se domnívají, že výsledky nakonec v budoucnu povedou k využití této technologie u lidí. To by mužským párům umožnilo mít biologické děti bez potřeby dárkyně vajíček. Kromě toho by také revoluční reprodukční úspěch mohl poskytnout naději na přežití mnoha ohrožených savců.

Mužské páry si na vlastní děti ještě počkají

„Mohlo by to dokonce poskytnout vzor, který by umožnil více lidem, včetně mužských párů stejného pohlaví, mít biologické děti a zároveň obejít etické a právní problémy spojené s dárcovskými vajíčky,“ potvrzují výzkumníci.

Katsuhiko Hayashi upozorňuje, že výzkum je teprve v ranné fázi a mezi myšmi a lidmi existují značné rozdíly. Proto si na podobné výsledky u lidí budeme muset ještě pár let počkat.

Fenomenální vědecký úspěch přesto představuje novou hranici v oblasti léčby neplodnosti. A nelze než s napětím očekávat další vývoj. Jaká budoucnost čeká reprodukční medicínu, totiž ukáže už poměrně blízká budoucnost.

Zdroj:

nature.com, theguardian.com, forbes.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -