Pondělí, 15 dubna, 2024

AI vygenerovala umělé enzymy s přirozenou funkčností

Mohlo by vás zajímat

Výzkumníci z Kalifornské univerzity vyvinuli systém umělé inteligence, který od základu vytváří umělé enzymy, přičemž některé z nich vykazují slibné výsledky v buněčných testech.

- Reklama -

Představte si, že vytváříte umělé enzymy od nuly. Už si to nepředstavujte, protože tým vědců z Kalifornské univerzity v San Francisku to uskutečnil. Jejich revoluční systém umělé inteligence ProGen využívá predikce dalších tokenů k sestavování sekvencí aminokyselin do proteinů, které by mohly navždy změnit pravidla hry v biotechnologiích.

„Umělé návrhy fungují mnohem lépe než návrhy, které byly inspirovány evolučním procesem,“ říká doktor James Fraser, profesor bioinženýrství a terapeutických věd na UCSF School of Pharmacy. „Jazykový model se učí aspekty evoluce, ale je jiný než běžný evoluční proces.“

Umělé enzymy fungovaly stejně jako ty přirozené

Díky databázi 280 milionů unikátních proteinů, která byla vložena do modelu strojového učení, dokázala společnost ProGen během několika týdnů vygenerovat více než milion sekvencí. Tým poté vybral 100 sekvencí k testování a byl ohromen výsledky. Z této počáteční dávky 100 proteinů bylo vytvořeno pět umělých enzymů, které dokázaly rozkládat bakteriální buněčné stěny s aktivitou srovnatelnou s přirozeně se vyskytujícím enzymem.

A co je na tom nejlepší? Tyto uměle vytvořené enzymy dokázaly fungovat, i když bylo rozpoznatelných pouhých 31,4 % jejich sekvence. Systém umělé inteligence byl dokonce schopen určit tvar enzymů analýzou surových sekvenčních dat. Atomové struktury umělých proteinů se dokonale shodovaly, přestože jejich sekvence byly zcela nové.

Budou proteiny také rozkládat plasty?

„Nyní máme možnost vyladit generování těchto vlastností pro specifické efekty,“ říká Fraser. „Například neuvěřitelně termostabilní enzym má rád kyselé prostředí nebo nebude interagovat s jinými proteiny.“

Vědci se domnívají, že tato nová technologie by mohla dokonce překonat technologii návrhu proteinů oceněnou Nobelovou cenou, řízenou evoluci, a dodat energii padesátiletému oboru proteinového inženýrství tím, že urychlí vývoj nových proteinů pro všechny účely, od léčebných přípravků až po rozklad plastů.

Připravte se tedy na rozloučení s tradičními metodami navrhování proteinů a přivítejte budoucnost biotechnologií s uměle generovanými enzymy.

Zdroj:

sciencedaily.com, newscientist.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -