Úterý, 23 července, 2024

Rasističtí roboti se špatné chování učí od lidí z internetu, ukázala studie

Mohlo by vás zajímat

Nová studie varuje, že rasističtí roboti si osvojují bigotní postoje tím, že se učí špatnému chování na internetu.

- Reklama -

Tým vědců z Georgijského technologického institutu a Washingtonské univerzity tvrdí, že jejich studie je první, která ukazuje, že roboti používající program CLIP pro umělé inteligence mohou mít stejné společenské předsudky jako lidé na internetu.

Vědci se oprávněně obávali, co by podobné zkreslení mohlo v budoucnu znamenat pro autonomní stroje, které se fyzicky rozhodují bez lidského vedení. Tým postdoktoranda Andrewa Hundta otestoval veřejně stažitelný model umělé inteligence pro roboty, který byl vytvořen pomocí neuronové sítě CLIP jako způsob, jak pomoci stroji „vidět“ a identifikovat objekty podle jména.

Robot, co má radši bělochy

Android vyzbrojený umělou inteligencí od CLIPu vykazoval v průběhu studie znepokojivé předsudky týkající se pohlaví a barvy pleti – dával přednost mužům před ženám a bělochům před černochy!

Hlavní autor studie Andrew Hundt upozorňuje, že výzkumníci, kteří trénují modely umělé inteligence k rozpoznávání lidských vlastností, často k jejich učení používají volně dostupná a nefiltrovaná data z internetu – která jsou ale plná neobjektivního obsahu.

„Robot se díky těmto chybným modelům neuronových sítí naučil toxické stereotypy, které vykazují lidé na internetu,“ vysvětluje Hundt. „Hrozí, že vytvoříme generaci rasistických a sexistických robotů. A bohužel to zatím vypadá, žee lidé a organizace se rozhodli, že je v pořádku vytvářet tyto produkty, aniž by se těmito problémy zabývali.“

Budou roboti hrozbou pro menšiny?

Tým konstatuje, že znepokojivá zjištění – která přicházejí po odhalení jednoho inženýra z Googlu, že počítačová síť společnosti Google je živá – „bohužel už nikoho nepřekvapí“. Podle vědců je proto třeba co nejdříve provést systematické změny ve výzkumu a praxi při studiu a tvorbě samostatně myslících androidů!

„Mělo by se předpokládat, že každý takový robotický systém bude pro marginalizované skupiny nebezpečný, dokud se neprokáže opak,“ varuje spoluautor William Agnew z Washingtonské univerzity.

Zdroj:

studyfinds.org, Metro.co.uk, sciencedaily.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -