Úterý, 23 července, 2024

Robotická ruka, která zvládne to, co ta skutečná: Sci-fi se stalo realitou

Mohlo by vás zajímat

Jihokorejští vědci vytvořili robotickou ruku, která by v budoucnu mohla být použita jako lidská protéza. Inženýři z jihokorejské univerzity Ajou vyvinuli revoluční ruku nazvanou ILDA, což je zkratka pro „integrated linkage-driven dexterous anthropomorphic device“. V nedávno zveřejněné studii vědec Uikyum Kim a jeho kolegové vysvětlují, že jejich cílem byla robotická ruka, která by vykazovala „obratnost, sílu prstů, ovladatelnost, robustnost, nízké náklady, nenáročnou údržbu a kompaktnost.“

- Reklama -

A to se nakonec podařilo.

Nejšikovnější robotická ruka, co kdy byla vyvinuta

ILDA váží něco málo přes kilogram, měří přes 22 centimetrů a má 20 kloubů. Ovládací mechanika ruky je plně integrovaná, což umožňuje její připojení ke stávajícím komerčním robotickým ramenům – na rozdíl od podobných technologií používaných v současné době nejsou potřeba další komponenty.

Kromě pevného úchopu – který může vyvinout sílu 7,6 kg a zvedat předměty o hmotnosti až 40 kg – inženýři tvrdí, že ILDA přesně kopíruje pohyb tříkloubových lidských prstů a je dostatečně přesná, aby mohla zvedat malé předměty pinzetou a stříhat papír nůžkami.

Nahradí ILDA jednou klasické protézy?

Studie upřesňuje: „Ruka by mohla provádět různé typy úchopů podle tvarů různých předmětů.“ Vzhledem k přizpůsobivé konstrukci, vysokému výkonu a nízkým výrobním nákladům ILDA se Kim domnívá, že zařízení je slibné pro použití jako průmyslový robot.

Kim a jeho tým však říkají, že doufají také ve vývoj dalšího hmatového snímání, větší flexibilitu a možná i dokonce i umělou kůži, což by umožnilo zařízení potenciálně použít jako realistickou protézu ruky.

Zdroj:

https://www.impactlab.com/2021/12/21/robot-hand-moves-closer-to-human-abilities/

https://globalhappenings.com/technology/76255.html

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -