Pondělí, 15 dubna, 2024

Robotická ruka, která zvládne to, co ta skutečná: Sci-fi se stalo realitou

Mohlo by vás zajímat

Jihokorejští vědci vytvořili robotickou ruku, která by v budoucnu mohla být použita jako lidská protéza. Inženýři z jihokorejské univerzity Ajou vyvinuli revoluční ruku nazvanou ILDA, což je zkratka pro „integrated linkage-driven dexterous anthropomorphic device“. V nedávno zveřejněné studii vědec Uikyum Kim a jeho kolegové vysvětlují, že jejich cílem byla robotická ruka, která by vykazovala „obratnost, sílu prstů, ovladatelnost, robustnost, nízké náklady, nenáročnou údržbu a kompaktnost.“

- Reklama -

A to se nakonec podařilo.

Nejšikovnější robotická ruka, co kdy byla vyvinuta

ILDA váží něco málo přes kilogram, měří přes 22 centimetrů a má 20 kloubů. Ovládací mechanika ruky je plně integrovaná, což umožňuje její připojení ke stávajícím komerčním robotickým ramenům – na rozdíl od podobných technologií používaných v současné době nejsou potřeba další komponenty.

Kromě pevného úchopu – který může vyvinout sílu 7,6 kg a zvedat předměty o hmotnosti až 40 kg – inženýři tvrdí, že ILDA přesně kopíruje pohyb tříkloubových lidských prstů a je dostatečně přesná, aby mohla zvedat malé předměty pinzetou a stříhat papír nůžkami.

Nahradí ILDA jednou klasické protézy?

Studie upřesňuje: „Ruka by mohla provádět různé typy úchopů podle tvarů různých předmětů.“ Vzhledem k přizpůsobivé konstrukci, vysokému výkonu a nízkým výrobním nákladům ILDA se Kim domnívá, že zařízení je slibné pro použití jako průmyslový robot.

Kim a jeho tým však říkají, že doufají také ve vývoj dalšího hmatového snímání, větší flexibilitu a možná i dokonce i umělou kůži, což by umožnilo zařízení potenciálně použít jako realistickou protézu ruky.

Zdroj:

https://www.impactlab.com/2021/12/21/robot-hand-moves-closer-to-human-abilities/

https://globalhappenings.com/technology/76255.html

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -