Úterý, 23 července, 2024

V Itálii vyvinuli skutečného Iron-mana

Mohlo by vás zajímat

Skupina italských vědců z Istituto Italiano di Tecnologia v Janově našla způsob, jak přimět jednoho ze svých robotů létat jako marvelovský superhrdina Iron Man.

A zatímco robotické společnosti jako Boston Dynamics stále vyrábějí humanoidní roboty, kteří chodí šokujícím způsobem po každém povrchu, kromě písku, existují samozřejmě omezení pro použití bipedálního pohybu.

- Reklama -

Inženýři z Italského technologického institutu (IIT) v Janově chtějí tato omezení odstranit a vybavit humanoidního robota podobného dítěti tryskovými motory, aby mohl létat, píše dailymail.co.uk.

A možná i pomáhat zachraňovat lidi při přírodních katastrofách. Pojďme se proto podívat, co italském robotovi iCub zatím víme.

Létající robot? Díky raketám snadno

Icub sice zatím vypadá tak trochu jako strašidelné monstrum z hororu, ale ve skutečnosti chce tento budoucí létající robot hlavně pomáhat.

Robotické systémy v dlaních iCuba mu umožní ovládat sílu a směr, když se bude přibližovat vzduchem pomocí pohonných raket.

Skromné rozměry iCuba – měří kolem jednoho metru – a jeho pohonné schopnosti mu umožní dostat se do míst, kam se lidé nebo drony nedostanou. Tam by mohl hledat přeživší.

Výbavou italský iCub připomíná brnění Iron Mana. Zbroji, kterou nosí představitel komiksové postavy Marvelu Tony Stark, jehož na filmovém plátně ztvárnil Robert Downey Jr., se totiž iCub svým způsobem věrně podobá.

Robot přístupný všem

Tým pracoval na vývoji robota podle webu republicworld.com zhruba 15 let a pojmenoval ho iCub. Robot iCub je postaven na platformě s otevřeným kódem a budou na něm moci pracovat vývojáři z celého světa.

Zatím stojí již 40 takových robotů, kteří jsou v laboratořích v zemích, jako je Japonsko, Singapur, Čína, USA a různé další evropské země. Robot je velký asi jako pětileté dítě, a je vybaven kůží celého těla obsahující senzory, které mu pomáhají lépe komunikovat s okolím.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -